Lidhu me ne

Kryesore

Drejtori

857424_615209655171231_1796470428_o-1-702x432

nga Bilbil Beqiri

Diku në një qytet të vogël të Shqipërisë jeton një drejtor. Përpara dy vitesh ai nuk ishte drejtor prandaj s`kishte as makinë, as shoqëri, as rroba të reja, as parfume të shtrenjta…ups, ndjesë, në fakt as tani nuk ka parfume, po ç’rëndësi ka kjo.

Përpara dy vjetësh drejtori ishte i palumtur, kurse këto kohë po jeton ditet më të bukura të jetës së tij. Në qytetin e vogël ku ai jeton të gjithë i njohin të gjithë, kështu që është e pamundur t’u shpëtosh gojëve të liga. Për drejtorin flasin turli fjalësh. P.sh thonë që ai merr ryshfet për punësimet dhe, e paskan vënë re këtë tek makina që drejtori kishte blerë menjëherë pas emërimeve të para.


Në shëtitoren e mbrëmjës ku dalin xhiro qytetarët, drejtori është më i palodhuri, zbret dhe ngjet shëtitoren pa pushim. Në këtë qytet gjendet vetëm një shëtitore prandaj njerëzve u bie të shkëmbehen me njëri-tjetrin të paktën 20 herë në ditë.

Të ardhurit nga qytetet e tjera apo emigrantët e kthyer për pushime bien menjëherë në sy, por nuk mund të rrijë pa rënë në sy edhe drejtori për të cilin po flas.

Për t’u treguar njerëzve që atë darkë ka ngrënë mish e mban kunjin e dhëmbëve në cep të gojës gjatë gjithë xhiros së mbrëmjes. Kur dikush e thërret, ai i ndërron vendin kunjit mes dhëmbëve dhe pastaj i kthen përgjigje.

Fytyrën e ka të rreshkur nga dielli, por kjo nuk e pengon atë të sillet si drejtor. Madje ai shumicën e rasteve mban kravatë: të gjërë e të lidhur shkurt që i qëndron mbi bark. Makiaton e mëngjesit e porosit gjithmonë në të njëjtën mënyrë: pështynë gishtin tregues dhe i thotë kamarierit që pa u tharë pështyma në gisht e do makiaton mbi tavolinë. Ndërsa kamarieri i mësuar tashmë me batutën e drejtorit nxiton t’i sjellë makiatone tij, por dhe një pije të mirë të cilën e ka nga tavolina përballë.

Drejtori është në dijeni të gjërave që fliten në lidhje me të, por nuk shqetësohet për këtë. Ai është i bindur që e bëjnë nga xhelozia për suksesin e tij. Madje ndodh që nga goja e drejtorit të dalë ndonjë e sharë për ndonjërin që ka thashethemuar mbi aftësitë e tij.

Po prapë se prapë nuk shqetësohet shumë për këto thashethemet lokale. Stresi i vërtetë për të është kur i vjen dikush i rëndësishëm nga Tirana. Angazhohet me mish e me shpirt t’i lënë të kënaqur vizitorët nga kryeqyteti.

Zhvillimet për prishje koalicionesh dhe thashethemet për rënie qeverie a zgjedhje të parakohshme që vijnë nga Tirana, ai i ndjek me shumë shqetësim. “Sa gjeti miza pak gjak e ngriti kali bishtin”, është dëgjuar të ketë thënë drejtori.

Me këto radhë nuk dua kurrsesi t’ju bëj të mendoni gjëra negative për drejtorin. Në fund të fundit populli thotë: “Mos i shiko gunën por punën!”.

Nëse dëshironi se s`bën ta bëni një gjë të tillë, bëjeni për drejtorin që keni në qytetin tuaj.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Mix2 orë më herët

Disa fakte që ndoshta nuk i dini për birrën

Disa “të fshehta” që ndoshta nuk i dini për birrën Dihen shumë gjëra për birrën. Për shembull, nuk prodhohej vetëm...

Mix2 orë më herët

A i keni ditur më parë këto fakte për John Lenon

Më 8 dhjetor 1980, John Lennon u vra: Ai sapo kishte mbushur 40 vjeç. Pothuajse gjithçka dihet për të. Pothuajse…...

Radar2 orë më herët

“Policia e mpirë për shkak të lidhjeve të politikës me krimin”

Është përgjegjësi e qeverisë dhe kryeministrit si nxitës i të fortëve për qëllime partiake, elektorale Kreu i Partisë së Lirisë,...

Sport2 orë më herët

Milionat e NBA, ylli i Golden State Stephen Curry, më i paguari i sezonit të ri

Milionat e NBA, ylli i Golden State më i paguari i seoznit të ri Edhe pse LeBron James është basketbollisti...

Sport2 orë më herët

Marrëveshje historike për LeBron James, vijon te Lakers për 97 milionë dollarë

LeBron James ka arritur marrëveshje me ekipin e Los Angelos Lakers, për shumën e 97,1 milionë dollarëve, siç raport ESPN....

Mix2 orë më herët

Këto janë disa nga ushqimet më të shëndetshme

Edhe pse nuk ka një përkufizim të vërtetë të një superushqimi, këto janë zakonisht ushqime që luftojnë me sukses lloje...

Radar3 orë më herët

Revoltohet policja e Taulant Ballës: O gazetarë të degjeneruar, pse zhgarravisni për policinë?!

Anisa Kostani, policja nga Elbasani që u bë e famshme për gjaprin që mbante si kafshë shtëpiake, ka reaguar me egërsi...

Radar3 orë më herët

A duhet të shqetësohemi për numrin 21 mijë të maturantëve që kanë aplikuar për shkollë të lartë?

Nga Fatmir Vejsiu A duhet të shqetësohemi për numrin 21 mijë të maturantëve që kanë aplikuar për të ndjekur studimet...

Radar3 orë më herët

4 vrasje ndodhën në më pak se 24 orë, por ende asnjë reagim nga Nano, Çuçi dhe Rama

Saranda, Elbasani dhe Vlora janë tronditur nga tre ngjarje të rënda që ndodhën mbrëmjen e së mërkurës dhe mëngjesin e...

Mix3 orë më herët

Liam Hemsworth i jep fund lidhjes me modelen Gabriella Brooks

Liam Hemsworth dhe modelja Gabriella Brooks i kanë dhënë fund marrëdhënies së tyre pas 3-vjetësh, sipas raportimeve të fundit. Çifti,...

Facebook