Lidhu me ne

Aktualitet

Opozita i kthehet institucioneve, kur është puna për udhëtime jashtë vendit.

qef

Deputetët e partive opozitare, VV-AAK-Nisma, po bojkotojnë punën e tyre në Kuvend dhe në komisionet parlamentare, duke tentuar edhe bllokimin e punës në këtë institucion. Por kur bëhet fjalë për udhëtime zyrtare jashtë vendit, nga ku edhe u dalin mëditje ditore mbi 100 euro, këta deputetë kanë qëndrim tjetër.

Deputetët, Time Kadriaj nga AAK, Valdete Bajrami nga Nisma, dhe Ilir Deda nga VV, kanë pranuar të mos e bojkotojnë punën e Komisionit për Integrime Evropiane, kur janë ftuar që të jenë pjesë e një delegacioni për një vizitë zyrtare në Bruksel, edhe pse mbledhjet e këtij komisioni në Prishtinë ata i bojkotojnë, përjashto këtu deputetin Deda të VV-së, i cili në mbledhjen e fundit të këtij komisioni ku raportoi ministri i Integrimeve Bekim Çollaku ishte prezent, shkruan lajmi.net.

Një delegacion i Komisionit për Integrime Evropiane i Kuvendit të Kosovës, i përbërë nga deputetë të pozitës dhe opozitës, po qëndron në Bruksel, ku po zhvillon takime zyrtarë të lartë të Bashkimit Evropian.

Ata dje kanë takuar komisionerin për Zgjerim të BE-së, Johannes Hahn, dhe sot eurodeputeten Ulrike Lunacek.

Kjo vizitë e përbashkët në Bruksel e deputetëve të pozitës dhe opozitës, të cilët në Kosovë kanë ndarje të thella, duket t’u ketë bërë përshtypje edhe zyrtarëve evropianë.

Vetë komisioneri Hahn në postimin e tij në Twitter të këtij takimi, e ka përmendur fjalën “konstruktiv”, duke pasur parasysh fushatën destruktive të opozitës në Kuvend dhe jashtë tij.

“Takim konstruktiv me Komisionin për Integrime Evropiane të Kuvendit të Kosovës”, ka shkruar Hahn në postimin e tij të cilit i ka bashkangjitur edhe foto të bërë pas takimit.

Ndërsa, eurodeputetja Ulrike Lunacek vërehet të ketë shprehur entuziazëm që ka arritur t’i bëjë bashkë deputetët opozitarë me ata të pozitës.

Ajo në Twitter ka shkruar se “Me iniciativën time, Komisioni për Integrime Evropiane i Kuvendit të Kosovës po viziton Brukselin”.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Kryesore39 minuta më herët

Berisha mesazh Ramës pas sulmit në protestë: Jetën e japim, votën nuk ta falim

Kuvendi Kombëtar i Forumit Rinor të Partisë Demokratike po mban sot një ceremoni në nder të Ditës së Rinisë, ku...

Radar43 minuta më herët

Nisin procedurat për largimin e ambasadores amerikane Yuri Kim

Kanë nisur procedurat për zëvendësimin e ambasadores së Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Yuri Kim. Lajmi është konfirmuar nga Ministria...

Radar45 minuta më herët

Paralajmërimi i Biberajt: Rama mund të shkojë deri te vrasjet politike.

Paralajmërimi i Biberajt: Rama mund të shkojë deri te vrasjet politike. Flet për sulmin ndaj Berishës Anëtari i Këshillit Kombëtar...

Gatime5 orë më herët

Receta ushqimore të shpejta dhe të shëndetshme

Gatime të shpejta dhe të shëndetshme Nëse ju keni bërë një kërkim për receta të shëndetshme por edhe të shpejta...

Mix5 orë më herët

Si kurohet ? Si të shpëtoni njëherë e mirë nga kapsllëku

Si të shpëtoni njëherë e mirë nga kapsllëku Amerikanët shpenzojnë më shumë se 250 milionë dollarë në vit për të...

Mix5 orë më herët

5 arsyet shëndetësore përse ju djeg vazhdimisht urina

Djegia e urinës është një gjendje aspak e panjour për të gjithë, për të mos thënë edhe një ndër më...

Mix5 orë më herët

Djegie dhe bezdisje gjatë urinimit? Shkaqet, rreziqet dhe trajtimi

Ndjesia e djegies teksa urinoni është një simptomë e shpeshtë që prek si meshkujt dhe femrat dhe përgjithësisht tregon një...

Mix5 orë më herët

Çfarë tregojnë djegia dhe dhimbja gjatë urinimit?

Urinimi i dhimbshëm dhe me djegie, i njohur gjithashtu si dizuri  (Dysuria), më së shpeshti ndihet në tubin që mbart...

Mix6 orë më herët

A duhet ta shmangni mëngjesin nëse sheqeri në gjak është i lartë?

nga AgroWeb Është e rëndësishme që para takimit me mjekun tuaj ju të keni ruajtur gjurmimin e niveleve të glukozës...

Mix6 orë më herët

Cilat janë 3 makinat më të shpejta në botë?

Ky model i veçantë është me prodhim të kufizuar, kushton gati 4 milionë euro dhe drejtohet vetëm nga 30 klientë...

Facebook