Lidhu me ne

Temporal

Amerika nuk është më “toka e ëndrrave”

1454343322statueee

Amerika nuk është më “toka e premtuar” dhe as e mundësive. Mundësitë nuk “banojnë” më në tokën përtej Atlantikut.

Në këtë përfundim ka mbërritur një studim i “Stanford Center”, që ka publikuar një raport mbi varfërinë dhe pabarazinë.

Sipas këtij dokumenti, të bëhesh milioner në Shtetet e Bashkuara tashmë vetëm puna nuk mjafton, por duhet edhe shumë fat.

“Koha kur të punoje fort në Shtetet e Bashkuara të bënte të pasur ka marrë fund”, thuhet në studimin e “Stanford Center”.

Kjo qendër ka ndërmarrë studimin duke krahasuar nivelin e varfërisë, pabarazinë, lehtësitë ekonomike, papunësinë dhe programet sociale në 10 vendet më të zhvilluara të botës.

Në Shtetet e Bashkuara, niveli i varfërisë është stabël në 15,3 përqind, papunësia është në rënie, megjithatë të punësuarit nuk shkojnë përtej 60 përqindëshit të popullsisë. Studimi vëren se pavarësisht mëkëmbjes ekonomike dhe financiare që pas krizës, për amerikanët nuk ka sinjale domethënëse të përmirësimit të kushteve të tyre të jetesës.

Ajo që nuk ndihmon aspak në përmirësimin e kësaj situate është shpërndarja tmerrësisht e diferencuar e të mirave. Sipas statistikave, 1 përqind e amerikanëve zotërojnë 25 përqind të të ardhurave që mbërrijnë nga pagat ose aktivitetet e biznesit. Ky është niveli më i lartë i çbalancimit që prej vitit 1928, pak kohë para se të shpërthente kriza e madhe.

Të gjitha këto shifra, sipas “Stanford Center”, përkthehen në pak fjalë: Shtetet e Bashkuara jo vetëm që nuk krijojnë më vende pune, por nuk garantojnë as atë mundësi që të gjithë e ëndërrojnë.

Cili shtet është vendi i mundësive? Sipas të njëjtit studim, më mirë ktheni sytë nga veriu, tek Finlanda ose Norvegjia, ose ose tek i nxehti i Australisë. 10 vendet që të ofrojnë mundësitë më të mëdha dhe më të mira punësimi dhe jetese, sipas “Stanford Center”, janë si më poshtë:

1)    Finlanda
2)    Norvegjia
3)    Australia
4)    Kanadaja
5)    Gjermania
6)    Franca
7)    Britania e Madhe
8)    Italia
9)    Spanja
10)  Shtetet e Bashkuara

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar3 ditë më herët

Rama gjen zgjidhjen për ata që i hanë “dardha” pas shpine: Prokurimet Publike do jepen nga Inteligjenca Artificiale

Kryeministri Edi Rama zbuloi se mazhoranca po përgatit disa ndryshime në ligjin për prokurimet publike, duke përfshirë aty agjenci ndërkombëtare,...

Kryesore3 ditë më herët

Ata mikrofonë duheshin hequr!

Qarkullon së fundmi një video ku shfaqet kreu i Rithemelimit, Sali Berisha, që duket se ndërhyn gjatë një prononcimi për...

Mix3 ditë më herët

Revista Time shpall Taylor Swift si njeriu i vitit

Revista Time e ka shpallur këngëtaren si personin e vitit, një javë pasi platforma Spotify ka njoftuar se muzika e...

Mix3 ditë më herët

Angelina Jolie flet për ankthin pas divorcit me Brad Pitt

Angelina Jolie ka folur për herë të parë për problemet psikologjike të shkaktuara nga divorci i me Brad Pitt. Jolie...

Kioske6 ditë më herët

Askush nga ne nuk mund ta largojë nga pushteti një hajdut si ai, përveç SHBA-ve

Nga Erl Kodra: Shtetet e Bashkuara duhet të largojnë Edi Ramën Askush nga ne nuk mund ta largojë nga pushteti...

Temporal6 ditë më herët

Nga Edison Ypi: Peshkatari i Perlave

Edison Ypi Fundi i oqeaneve të bibliotekave dhe arkivave është plot me perla. Perlat presin peshkatarët të mbajnë frymën, të...

Radar6 ditë më herët

Mziu ‘braktis’ Berishën: PD-së i duhet një figurë e re

Deputeti i Partisë Demokratike Xhelal Mziu është shprehur se Sali Berisha nuk vjen dot i vetëm në pushtet. Në një...

Mix6 ditë më herët

Billie Eilish flet për orientimin e saj seksual

Billie Eilish ka reaguar ndaj  një intervise të fundit që ajo bëri e cila u perceptua nga fansat si zbulimi...

Kryesore7 ditë më herët

Revolucioni i Berishës, përrallë po aq idiote sa Rilindja e Edi Ramës

Në Kuvendin e sotshëm të Partisë Demokratike – Rithemelimi – Sali Berisha ka cituar një studiues amerikan të revolucioneve, sipas...

Radar7 ditë më herët

Argita Malltezi pjesë e politikës? Çfarë thotë Berisha pas fjalimit të vajzës së tij në Kuvendin Kombëtar?

Vajza e ish-kryeministrit Sali Berisha, Argita Malltezi ka mbajtur fjalimin e saj të parë në Kuvendin Kombëtar të Rithemelimit. Ish-kryeministri...

Facebook