Lidhu me ne

Temporal

Amerika nuk është më “toka e ëndrrave”

1454343322statueee

Amerika nuk është më “toka e premtuar” dhe as e mundësive. Mundësitë nuk “banojnë” më në tokën përtej Atlantikut.

Në këtë përfundim ka mbërritur një studim i “Stanford Center”, që ka publikuar një raport mbi varfërinë dhe pabarazinë.

Sipas këtij dokumenti, të bëhesh milioner në Shtetet e Bashkuara tashmë vetëm puna nuk mjafton, por duhet edhe shumë fat.

“Koha kur të punoje fort në Shtetet e Bashkuara të bënte të pasur ka marrë fund”, thuhet në studimin e “Stanford Center”.

Kjo qendër ka ndërmarrë studimin duke krahasuar nivelin e varfërisë, pabarazinë, lehtësitë ekonomike, papunësinë dhe programet sociale në 10 vendet më të zhvilluara të botës.

Në Shtetet e Bashkuara, niveli i varfërisë është stabël në 15,3 përqind, papunësia është në rënie, megjithatë të punësuarit nuk shkojnë përtej 60 përqindëshit të popullsisë. Studimi vëren se pavarësisht mëkëmbjes ekonomike dhe financiare që pas krizës, për amerikanët nuk ka sinjale domethënëse të përmirësimit të kushteve të tyre të jetesës.

Ajo që nuk ndihmon aspak në përmirësimin e kësaj situate është shpërndarja tmerrësisht e diferencuar e të mirave. Sipas statistikave, 1 përqind e amerikanëve zotërojnë 25 përqind të të ardhurave që mbërrijnë nga pagat ose aktivitetet e biznesit. Ky është niveli më i lartë i çbalancimit që prej vitit 1928, pak kohë para se të shpërthente kriza e madhe.

Të gjitha këto shifra, sipas “Stanford Center”, përkthehen në pak fjalë: Shtetet e Bashkuara jo vetëm që nuk krijojnë më vende pune, por nuk garantojnë as atë mundësi që të gjithë e ëndërrojnë.

Cili shtet është vendi i mundësive? Sipas të njëjtit studim, më mirë ktheni sytë nga veriu, tek Finlanda ose Norvegjia, ose ose tek i nxehti i Australisë. 10 vendet që të ofrojnë mundësitë më të mëdha dhe më të mira punësimi dhe jetese, sipas “Stanford Center”, janë si më poshtë:

1)    Finlanda
2)    Norvegjia
3)    Australia
4)    Kanadaja
5)    Gjermania
6)    Franca
7)    Britania e Madhe
8)    Italia
9)    Spanja
10)  Shtetet e Bashkuara

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar5 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix5 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix5 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix5 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix22 orë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix23 orë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook