Lidhu me ne

Aktualitet

Investigimi i “Fiks Fare”, pulat për skartim nga Greqia në tryezat tona

1454360240fiks-pula

Rreth 5 vite më parë “Fiks Fare” trajtoi problemin e pulave të skartimit të cilat hynin në vendin tonë nga shteti grek. Certifikata e origjinës së tyre ishte lehtësisht e falsifikueshme nga agjentët doganorë. “Fiksi…” këtë e faktoi me zë dhe figurë.

Në atë kohë nuk u mor asnjë masë konkrete për zhdukjen e këtij fenomeni, as nga shteti shqiptar, as nga ai grek. Por, a vazhdojnë edhe sot të falsifikohen lehtësisht këto certifikata që shoqërojnë jo vetëm produktet me origjinë shtazore, por të gjitha produktet që vijnë nga shteti grek në Shqipëri?

Pulari “Protopapa”

Pronari: Po, shopis?
Fiksi: Shopis?
Pronari: Kështu quhet (shopis). Një miku im ka pula.
Fiksi: Ku është?
Pronari: Dhe këtu ka dhe atje më tej ka. Ka në dy-tre vende. Ta marrim në telefon.
Fiksi: Ok. Do të shkojmë ne atje.
Pronari: Më jep numrin e telefonit që t’ja jap. Ai do t’i nxjerri për Krishtlindje dhe për Krishtlindje bëhet gjullurdi.
Fiksi: Ok. Më mirë është.
Pronari: Më mirë është për ju.
Fiksi: Sa janë aty rrotull?
Pronari: Nuk e kam idenë. Nuk e di. Te “Niciakos” shkove?

Kompania “Niciakos”

Zoti Papa: Foti, pula te gjalla për në Shqipëri mund të nxjerrim? Se kishte problem atje me doganën. Ja shiko një herë se kam një zotëri këtu që t’i përgjigjem. Nëse mund të nxjerrim do t’i nxjerrim.
Fiksi: Të lumtë!
Zoti Papa: Pula të mëdha, 4 kg.
Fiksi: Dhe sa kushtojnë?
Zoti Papa: Ato pula shkojnë rreth 2 euro e gjysmë si njësi.
Fiksi: Keni ndonjë tuajin në doganë se andej kemi njeriun tonë.
Zoti Papa: Do ta rregullojë ne mos u shqetëso, deri atje…në doganën tuaj e vet ju. Këto janë të rregullura të gjitha me 2,5 euro për copë. Ato kanë nga 3.800 deri në 4.200 kg për copë. …. Shkruaje faksin (shkruan dhe email-in) Ne nuk kemi asnjë problem deri në Kakavi.
Fiksi: Atë dua unë.
Zoti Papa: Andej dhe tutje, është puna juaj. Besoj se nga ana jonë nuk do të ketë problem. Nuk e di andej se… Kush ministër kishte pula? Në rregull.

Pulari “Protopapa”

Zoti Jani: Në çdo dokument që presim e bëjmë nëpërmjet “Pindosit”…. pulat janë të “Pindosit”, godinat janë tonat…. se janë për esport, do dokumente nga veterineri.
Fiksi: Me ty nuk bëjmë dot gjë?
Zoti Jani: Jo. Më shumë se 100-200 pula nuk mund të jap. Këto pa dokumenta.
Fiksi: Para tre vitesh kishit mundësi.
Zoti Jani: Po, iknin maune të tëra.

Pavarësisht disa lëkundjeve të disa tregtarëve, “Fiksi” arriti të sigurojë një marrëveshje për blerjen e pulave.

Kompania “Siopis”

Zoti Zisi: Rregullo punën ti unë do të therr tufën pas dy muajsh
Fiksi: Nëse kemi makinë me leje dhe me të gjitha?
Zoti Zisi: Nëse kini makinë me të gjitha (dokumenta) mua do të japësh 2.5 euro për pulë dhe merr sa të duash 2000- 3000 pula me provë… Është 2.5 euro një pulë 4 kilogramë. Mua 2000 copë më bëjnë 5000 euro. 5000 euro.
Fiksi: Po, po…
Zoti Zisi: Nga Shqipëria kanë marrë në një perudhë shumë.
Fiksi: Fieri më shumë?
Zoti Zisi: Fieri dhe më lart.
Fiksi: Kush është në Fier?
Zoti Zisi: Ishin shumë në Fier. Ishte “Albaçe”.
Fiksi: “Albaçe”?
Zoti Zisi: Nuk e njeh “Albaçen”?
Fiksi: Jo, jo..
Zoti Zisi: Ata merrnin. Unë do të presë faturë me vlerë të vogël që të mos të dalin shumë. Por do nga veterinerët, pra do të tilla gjëra. Është punë delikate. Do të kesh humbje, do kesh nga të gjitha, do të kesh të ngordhura me një fjalë. Se do jëtë në mes të kutive, në mës të gjerave sa andej këndej… do të goditen, do të… Një kilogramë e gjysëm. Pula si këto nuk ka Shqipëria. Nuk ka asnjë. Duhet të pyesësh patjetër në doganë
Fiksi: Natyrisht.
Zoti Zisi: Veterinerët, proceduart. Unë nuk di procedurat nga atje për këtu.
Fiksi: Htiniatros do të thotë veteriner?
Zoti Zisi: Htiniatros.
Fiksi: Veternerin e kemi nga këtej?
Zoti Zisi: Këtej janë në rregull. Asnjë problem deri në Kakavi jemi në rregull.
Fiksi: Në rregull. Mirupafshim!
Zoti Zisi: Rrugë e mbarë!

Tani problemi i vetëm ishte Dogana. Dhe “Fiksi” u befasua kur pa se aty ishte pikërisht njeriu që kishte bërë falsifikimin edhe në mars të vitit 2010.

Agjencia Doganore Janinë

Fiksi: Po kërkojmë puka?
Agjenti i Doganës: Pula? Të gjalla?!
Fiksi: Po, pula të gjalla.
Agjenti i Doganës: ka këtu në Arta.
Fiksi: Kishte njëri po nuk japim certifikatën e moshës…
Agjenti i Doganës: Pse çfarë moshe do ti?
Fiksi: Të jetë sa të dojë ajo por unë e dua të lejohet në Shqipëri sepse lejohet deri në 35-45 ditë.
Agjenti i Doganës: E di. Nuk do nga ato pulat?
Fiksi: Ne i duam nga ato të ëmdhatë. Kemi gjetur të mëdha, shumë të mira.
Agjenti i Doganës: Mirë mo zotëri po e hengrëm një ditë me “Fiks Fare”. Mos je gjë nga Fiksi?
Fiksi: Shqiptar je?
Agjenti i Doganës: Jo, grek. Ti i ke gjetur tani?
Fiksi: Po e kemi gjetur. Nëse mbarojmë punën ne tek pularia, e rregullojmë dot pjesën tjetër letrat?
Agjenti i Doganës: I rregullojmë.
Fiksi: Certifikatën dhe të gjitha?
Agjenti i Doganës: Ata raportin për në Greqi do t’i marrin, por do t’i marrin në çfarë moshe janë.
Fiksi: Po ti si do ti bësh?
Agjenti i Doganës: Do t’i marrin raportin dhe pastaj për andej do t’i rregulloj unë.
Fiksi: E rregullon ti dhe bën tjetër raport?
Agjenti i Doganës: E bëj ore, po mos je Fiksi ore…

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar12 orë më herët

Berisha-ndërkombëtarëve: Rama paguan miliona që të shfaqë një Shqipëri që nuk ekziston

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka përcjellë një mesazh për të gjithë ndjekësit e tij në rrjetin social “Tik...

Mix16 orë më herët

Pas ndarjes nga bashkëshorti, Emily Ratajkowski rrëfen se ra shumë nga pesha

Së fundmi supermodelja Emily Ratajkowski ka folur për humbjen në peshë, të cilën e përshkroi si vërtet të frikshme. “Kur...

Radar16 orë më herët

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin Nga Ndriçim Kulla  Zhurmërima e medieve të mazhorancës, por edhe e medieve përtej...

Mix16 orë më herët

David Beckham thyen rregullat dhe puth Kate Middleton

Princi dhe Princesha e Uellsit, William dhe Kate morën pjesë në ceremoninë e Çmimeve Earthshot 2022 të premten mbrëma. Çifti u fotografua...

Mix16 orë më herët

Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë, demi, ujori, luani dhe shigjetari

Katër dembelët e horoskopit Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë. Nuk e shtyjnë veten fort për të punuar natë e ditë...

Radar17 orë më herët

Politikanët që uruan fitoren e Zvicrës ndaj Serbisë, hesht vetëm Rama

Prej mbrëmjes së djeshme janë kthyer në virale momentet nga ndeshja Zvicër-Serbi, ku kjo e fundit u mund dhe u...

Radar22 orë më herët

Shqipëria narkoshteti i parë i Europës

Berisha: Shqipëria narkoshteti i parë i Europës Kryedemokrati Sali Berisha është shprehur se Shqipëria është Kolumbia e Evropës. Në fjalën...

Mix2 ditë më herët

Enca publikon foto nga fëmijëria e saj

Sot është një nga këngëtaret më me zë në industrinë tonë muzikore. Enca është një ndër këngëtaret më të pëlqyera...

Radar2 ditë më herët

Berisha thirrje pronarit të ri të ABC: Mos u bëj altoparlant i Ramës!

Berisha thirrje pronarit të ri të ABC: Mos u bëj altoparlant i Ramës! Kryeatri i PD, Sali Berisha tha se...

Mix2 ditë më herët

Aktori Robert Downey Jr flet për varësinë nga droga: M’u deshën 20 vjet që të bëhesha përsëri njeri

Në një pjesë tjetër të dokumentarit, i cili është një rrëfim i jetës së turbullt të aktorit, ai theksoi se...

Facebook