Lidhu me ne

Aktualitet

Investigimi i “Fiks Fare”, pulat për skartim nga Greqia në tryezat tona

1454360240fiks-pula

Rreth 5 vite më parë “Fiks Fare” trajtoi problemin e pulave të skartimit të cilat hynin në vendin tonë nga shteti grek. Certifikata e origjinës së tyre ishte lehtësisht e falsifikueshme nga agjentët doganorë. “Fiksi…” këtë e faktoi me zë dhe figurë.

Në atë kohë nuk u mor asnjë masë konkrete për zhdukjen e këtij fenomeni, as nga shteti shqiptar, as nga ai grek. Por, a vazhdojnë edhe sot të falsifikohen lehtësisht këto certifikata që shoqërojnë jo vetëm produktet me origjinë shtazore, por të gjitha produktet që vijnë nga shteti grek në Shqipëri?

Pulari “Protopapa”

Pronari: Po, shopis?
Fiksi: Shopis?
Pronari: Kështu quhet (shopis). Një miku im ka pula.
Fiksi: Ku është?
Pronari: Dhe këtu ka dhe atje më tej ka. Ka në dy-tre vende. Ta marrim në telefon.
Fiksi: Ok. Do të shkojmë ne atje.
Pronari: Më jep numrin e telefonit që t’ja jap. Ai do t’i nxjerri për Krishtlindje dhe për Krishtlindje bëhet gjullurdi.
Fiksi: Ok. Më mirë është.
Pronari: Më mirë është për ju.
Fiksi: Sa janë aty rrotull?
Pronari: Nuk e kam idenë. Nuk e di. Te “Niciakos” shkove?

Kompania “Niciakos”

Zoti Papa: Foti, pula te gjalla për në Shqipëri mund të nxjerrim? Se kishte problem atje me doganën. Ja shiko një herë se kam një zotëri këtu që t’i përgjigjem. Nëse mund të nxjerrim do t’i nxjerrim.
Fiksi: Të lumtë!
Zoti Papa: Pula të mëdha, 4 kg.
Fiksi: Dhe sa kushtojnë?
Zoti Papa: Ato pula shkojnë rreth 2 euro e gjysmë si njësi.
Fiksi: Keni ndonjë tuajin në doganë se andej kemi njeriun tonë.
Zoti Papa: Do ta rregullojë ne mos u shqetëso, deri atje…në doganën tuaj e vet ju. Këto janë të rregullura të gjitha me 2,5 euro për copë. Ato kanë nga 3.800 deri në 4.200 kg për copë. …. Shkruaje faksin (shkruan dhe email-in) Ne nuk kemi asnjë problem deri në Kakavi.
Fiksi: Atë dua unë.
Zoti Papa: Andej dhe tutje, është puna juaj. Besoj se nga ana jonë nuk do të ketë problem. Nuk e di andej se… Kush ministër kishte pula? Në rregull.

Pulari “Protopapa”

Zoti Jani: Në çdo dokument që presim e bëjmë nëpërmjet “Pindosit”…. pulat janë të “Pindosit”, godinat janë tonat…. se janë për esport, do dokumente nga veterineri.
Fiksi: Me ty nuk bëjmë dot gjë?
Zoti Jani: Jo. Më shumë se 100-200 pula nuk mund të jap. Këto pa dokumenta.
Fiksi: Para tre vitesh kishit mundësi.
Zoti Jani: Po, iknin maune të tëra.

Pavarësisht disa lëkundjeve të disa tregtarëve, “Fiksi” arriti të sigurojë një marrëveshje për blerjen e pulave.

Kompania “Siopis”

Zoti Zisi: Rregullo punën ti unë do të therr tufën pas dy muajsh
Fiksi: Nëse kemi makinë me leje dhe me të gjitha?
Zoti Zisi: Nëse kini makinë me të gjitha (dokumenta) mua do të japësh 2.5 euro për pulë dhe merr sa të duash 2000- 3000 pula me provë… Është 2.5 euro një pulë 4 kilogramë. Mua 2000 copë më bëjnë 5000 euro. 5000 euro.
Fiksi: Po, po…
Zoti Zisi: Nga Shqipëria kanë marrë në një perudhë shumë.
Fiksi: Fieri më shumë?
Zoti Zisi: Fieri dhe më lart.
Fiksi: Kush është në Fier?
Zoti Zisi: Ishin shumë në Fier. Ishte “Albaçe”.
Fiksi: “Albaçe”?
Zoti Zisi: Nuk e njeh “Albaçen”?
Fiksi: Jo, jo..
Zoti Zisi: Ata merrnin. Unë do të presë faturë me vlerë të vogël që të mos të dalin shumë. Por do nga veterinerët, pra do të tilla gjëra. Është punë delikate. Do të kesh humbje, do kesh nga të gjitha, do të kesh të ngordhura me një fjalë. Se do jëtë në mes të kutive, në mës të gjerave sa andej këndej… do të goditen, do të… Një kilogramë e gjysëm. Pula si këto nuk ka Shqipëria. Nuk ka asnjë. Duhet të pyesësh patjetër në doganë
Fiksi: Natyrisht.
Zoti Zisi: Veterinerët, proceduart. Unë nuk di procedurat nga atje për këtu.
Fiksi: Htiniatros do të thotë veteriner?
Zoti Zisi: Htiniatros.
Fiksi: Veternerin e kemi nga këtej?
Zoti Zisi: Këtej janë në rregull. Asnjë problem deri në Kakavi jemi në rregull.
Fiksi: Në rregull. Mirupafshim!
Zoti Zisi: Rrugë e mbarë!

Tani problemi i vetëm ishte Dogana. Dhe “Fiksi” u befasua kur pa se aty ishte pikërisht njeriu që kishte bërë falsifikimin edhe në mars të vitit 2010.

Agjencia Doganore Janinë

Fiksi: Po kërkojmë puka?
Agjenti i Doganës: Pula? Të gjalla?!
Fiksi: Po, pula të gjalla.
Agjenti i Doganës: ka këtu në Arta.
Fiksi: Kishte njëri po nuk japim certifikatën e moshës…
Agjenti i Doganës: Pse çfarë moshe do ti?
Fiksi: Të jetë sa të dojë ajo por unë e dua të lejohet në Shqipëri sepse lejohet deri në 35-45 ditë.
Agjenti i Doganës: E di. Nuk do nga ato pulat?
Fiksi: Ne i duam nga ato të ëmdhatë. Kemi gjetur të mëdha, shumë të mira.
Agjenti i Doganës: Mirë mo zotëri po e hengrëm një ditë me “Fiks Fare”. Mos je gjë nga Fiksi?
Fiksi: Shqiptar je?
Agjenti i Doganës: Jo, grek. Ti i ke gjetur tani?
Fiksi: Po e kemi gjetur. Nëse mbarojmë punën ne tek pularia, e rregullojmë dot pjesën tjetër letrat?
Agjenti i Doganës: I rregullojmë.
Fiksi: Certifikatën dhe të gjitha?
Agjenti i Doganës: Ata raportin për në Greqi do t’i marrin, por do t’i marrin në çfarë moshe janë.
Fiksi: Po ti si do ti bësh?
Agjenti i Doganës: Do t’i marrin raportin dhe pastaj për andej do t’i rregulloj unë.
Fiksi: E rregullon ti dhe bën tjetër raport?
Agjenti i Doganës: E bëj ore, po mos je Fiksi ore…

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar11 orë më herët

SHTET HAJDUT – POLICI ”GJOBASH”

Nga Saimir Korreshi SHTET HAJDUT – POLICI ”GJOBASH”. E vetmja gje me te cilen mburret policia eshte vendosja e gjobave...

Stil11 orë më herët

Dieta e Kate Middleton: Çfarë ha Dukesha?

Dukeshës Kate Middleton i ndalohet të hajë makarona Si mbretëresha e ardhshme e Anglisë, Kate Middleton duhet të ndjekë shumë...

Sport11 orë më herët

Legjenda Serena Williams tërhiqet nga tenisi

Serena Williams do të godasë topin e saj të fundit të tenisit në US Open. Atletja e famshme njoftoi në...

Radar16 orë më herët

Rama bën “kurban” zëvendësministren Ornela Çuçi pas tragjedisë së Himarës, shpëton Kumbaron dhe Çuçin

Shkarkohet nga detyra zëvendësministrja e Mjedisit dhe Turizmit, Ornela Çuçi. Vendimi është marrë nga Këshilli i Ministrave. “Në mbështetje të...

Stil16 orë më herët

Lajmet janë të vërteta, Rita Ora dhe regjisori Taika Waititi janë martuar

Dje, në mediat e huaja dhe shqiptare, qarkulloi lajmi që Rita Ora dhe regjisori i “Thor” Taika Waititi janë martuar....

Kryesore20 orë më herët

PD i drejton 5 pyetje SPAK-ut: Si iu dhanë 310 mijë euro grante të BE-së pë bujqësinë Stela Gugalljas?

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Abi Malltezi ka vijuar serinë e pyetjeve mbi aferën e inceneratorëve. Këtë herë nga...

Stil20 orë më herët

3 shenjat më të qeta të Horoskopit, a jeni një prej tyre?

Bota mund të jetë në krizë dhe megjithatë disa njerëz kanë aftësinë të qëndrojnë të qetë, të ftohtë dhe të...

Stil21 orë më herët

Dieta e Aristotelit, një propozim ideal ushqimor për këdo pasi kombinon karakteristikat e dietës mesdhetare

Menuja e Aristotelit: Hani si një filozof i lashtë grek Sipas Aristotelit, bota bazohej në katër elementë: toka, zjarri, uji,...

Stil21 orë më herët

Cila ishte beteja më e shkurtër në histori?

Cila ishte beteja më e shkurtër në histori? Konflikti më i shkurtër në histori ka zgjatur më pak se 40...

Stil21 orë më herët

Ryan Giggs dhunues sistematik. Zbardhet dëshmia e frikshme e ish të fejuarës

Dalin në skenë detaje të reja rreth dhunës që Ryan Giggs ka ushtruar ndaj ish-parnteres Kate Greville. Ish-mesfushori dhe trajneri...

Facebook