Lidhu me ne

Aktualitet

Ndalohet për 2 javë importi i shpendëve të gjallë. ( Për dy javë harrohet skandali)

edmond-Panariti

Një ditë pasi emisioni Fiks Fare denoncoi një rast skandaloz, se si pulat skarco hynin nga Greqia në Shqipëri, Ministria e Bujqësisë ka vendosur të pezullojë importin e shpendëve të gjallë. Kjo masë do të jetë në fuqi për dy javë, kohë që sipas ministrisë është e mjaftueshme për garantimin e gjurmueshmërisë dhe verifikimit të origjinës. Ministri i linjës ka udhëruar edhe inspektimin veterinary të detyrueshëm të shpendëve në kufi pavarësisht dokumentacionin. Në reagimin e saj Ministria nuk ka harruar të falenderojë emisionin investigativ që zbuloi këtë skandal. Por a nuk janë strukturat shtetërore ato që duhet të garantojnë sigurinë ushqimore në vend. A nuk paguan Ministria e Bujqësisë dhe Autoriteti Kombëtar i Ushqimit që ajo ka në vartësi me qindra punonjës për të kontrolluar ushqimet që tregtohen në vend, prodhime të vendit apo të importit? Sipas emisionit Fiks Fare ky problem është trajtuar edhe 5 vjet më parë, duke kujtuar se çertifikata e origjinës së pulave që hynin nga Greqia ishte lehtësisht e falsifikueshme nga agjetët doganorë. Sipas emisionit që risolli edhe njëherë në vëmendje skandalin, pavarësisht denoncimeve të vazhdueshme, nuk është marrë asnjë masë. Në këtë kontekst reagimi i sotëm i Ministrisë së Bujqësisë është i vonuar dhe ngjan i sforcuar nga bërja publike e problemit.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Sport4 orë më herët

7 “sekretet” e Kylian Mbappe

Anglia do të përballet me Francën në çerekfinalet e Kupës së Botës këtë të shtunë në orën 19:00, teksa sytë...

Mix4 orë më herët

Bella Hadid modelja e vitit 2022

“Londra është kthyer”, njoftoi Christine Quinn e Selling Sunset, video-mesazhi i rishikuar i para-regjistruar i së cilës hapi ndarjen e...

Kritike4 orë më herët

Kim Mehmeti: Rama, jargavitës ndaj të huajve dhe i dhunshëm ndaj shqiptarëve

Në Tiranë u mbajt Samitit i BE’së për Ballkanin Perëndimor. Dhe ata që kanë sy mund të shihnin se liderët...

Mix4 orë më herët

Disa zakone të përditshmërisë që po ju shkaktojnë puçra

Nëse puçrrat janë pjesë e përditshmërisë suaj dhe ende nuk e dini pse shkaktohen ka mundësi që shkaku të jënë...

Radar9 orë më herët

Berisha deklaratë para selisë: Akti ndaj meje dëshmoi karakterin prej krimineli të Edi Ramës, asgjë s’na mposht, s’ndalemi

Kreu i PD-së Berisha foli para selisë së PD-së, pas largimit nga bulevardi. Ai tha se kryeministri Rama është përpjekur...

Kryesore9 orë më herët

Berisha: Personi që më goditi agjent i Policisë Kriminale, akt personal i Edi Ramës

Kreu i PD-së Berisha akuzoi kryeministrin Rama, ministrin e Brendshëm Çuçi e shefin e Agjencisë për Mbikëqyrjen Policore Ardi Veliu...

Radar9 orë më herët

Berisha: Ne jemi misionarë, beteja të mëdha na presin!

Duke folur nga selia e Partisë Demokratike, Sali Berisha u shpreh se sot u faktua se nuk ka forcë në...

Radar10 orë më herët

Berisha flet për ngjarjen, thirrje Policisë: Lirojeni fatkeqin, autori i vërtetë është Edi Rama

Kreu i PD Sali Berisha, në fjalën e tij në protestën e zhvilluar në Bulevard, foli edhe për autorin që...

Kryesore10 orë më herët

Berisha mesazh ndërkombëtarëve: Shqipëria në rrezik, këtu vota blihet me 500 narko euro

Berisha e quan samitin si mbështetje ndaj PD dhe popullit. “Shqipëria sot është në rrezik ekzistencial. Ne ndjehemi fatkeqë sepse...

Radar10 orë më herët

Berisha: Pa votën e lirë s’do ketë stabilitet

Në protestën e mbajtur sot kryedemokrati Sali Berisha theksoi se pa votën e lirë s’do ketë më stabilitet në Shqipëri.  Berisha...

Facebook