Lidhu me ne

Kryesore

Gjëra që ndoshta nuk i keni ditur për “Queen Elizabeth”

635761169906431287-QueenElizabeth-cover-05

1.Asgjë nuk ia acaron më shumë nervin Mbretëreshës sesa vonesa e të tjerëve. Edhe nëse janë nipërit ose mbesat, ata marrin një reagim të egër prej saj. Ajo nuk është një person me temperament të keq, por kur e humb durimin ajo mund ta bëjë edhe një person të rritur që të dridhet.

2.Për të evituar situata të sikletshme sociale, Mbretëresha ka një sërë shenjash sekrete, kështu që shoqërueset e saj duke kontrolluar situatën mund ta shpëtojnë nga gjërat e padëshiruara. Nëse ajo lëviz çantën tregon që do të ecë përpara. Një shikim i ngulur në të djathtë tregon që ndërhyrja është e nevojshme në mënyrë urgjente. Nëse ajo lëviz unazën, biseda duhet gjallëruar me ndonjë batutë. Nëse këto sinjale që ajo lëshon për shoqërueset humben, sigurisht që ajo i gjobit ato në privatësi.

3.Mbretëresha ka këmbë që përballon edhe det të trazuar, të fuqishëm. Edhe në një det me shumë dallgë që kanë trazuar edhe stomakun e burrit të saj notar, ajo sërish ka mbetur e paprekur.

4.Nuk janë vetëm kuajt dhe trëndafilat e dekoruar në formë fjongoje ato që i pëlqejnë Mbretëreshës dhe Princit Philip. Ata gjithashtu pëlqejnë edhe lojën kriket dhe shpesh shkojnë vjedhurazi nëpër shtëpi për të evituar ndonjë angazhim mbretëror dhe për të kapur pikët e kriket.

5. Mbretëresha është një imituese brilante dhe nëse ndodhet në një rreth shoqëror të besueshëm, atëherë ajo do të imitojë shumë mirë mimikën e burrave të shtetit ose figurave publike.

6. Prince Philip në varësi të rastit e thërret atë ‘Lilibet’, e dashur, ose suxhuk.

7. Ata që e kanë prekur atë kanë qenë vërtet me fat, pasi përveç personit që kujdeset për shëndetin e saj, asnjë nuk mund ta prekë. Meqenëse ai ka mundësinë të ketë kontaktin fizik me Mbretëreshën kur e viziton, thotë se Mbretëresha ka një lëkurë interesante si të Kleopatrës, që është një lëkurë e butë gjithashtu.

8. Ajo betohet, por i kufizon pasthirrmat e saj kur ato fillojnë me gërmën ‘b’.

9. Valixhja e saj prej lëkure të përsosur është prodhuar nga marka ‘yelow’ ku është shkruar ‘The Queen’ (Mbretëresha).

10. Mbretëresha ka një tërheqje të veçantë për hapësirën dhe udhëtimet në hapësirë. Për të kostumi i astronautit është shumë zbavitës.

11. Ajo është një person që zgjohet herët. Mëngjesi i saj fillon në orën 8 dhe ajo ha salmon ose veshka, që i do brenda një tosti, ndërsa është duke shfletuar të gjitha gazetat. Dy gazetat e saj më të preferuara janë: “The Daily Telegraph” dhe “The Racing Post”, të cilat i lexon nga faqja në faqe, duke lënë për në fund fjalëkryqin.

12. Dreka është në orën 1 të mesditës. Është një drekë e shpejtë në kohën e punës, ndaj ajo ha thjesht një sallatë dhe mish të ftohtë.

13. Ashtu edhe siç mund ta prisni, Mbretëresha pi çdo ditë çajin në një orar të caktuar, që është 4 e 30 e pasdites. E pëlqen çajin me qumështin e saj. Në të njëjtën kohë ajo i lejon vetes të hajë edhe një sanduiç, që me siguri nëse nuk do ta kontrollonte peshën, do të hante më shumë sesa një.

14. Ajo nuk i pëlqen njerëzit që nuk i paraprijnë rrezikut. Gjithnjë leviz ngadalë nëpër dhomë për ta analizuar mirë. Ka një sy të mprehtë shqiponjë për çdo detaj dhe pothuajse nuk i humbet kurrë asgjë.

15. Ajo është e mëshirshme edhe kur kuajt e saj humbasin lojën. Gjithsesi ajo ankohet se është dyfish irrituese të shohësh që kuajt e tu humbasin, sepse nëse ajo ndodhet në fushë duke i ndjekur, në nëntë nga dhjetë raste i duhet asaj ta japë çmimin e fituesit.

16. Mbretëresha është një shofere që të rrënqeth, sepse shpesh nget makinën e saj me shpejtësinë e “Formula Uno”-s.

17. Ka një sens të hollë humori, vetëm se edhe kur qesh me të madhe, ajo qesh në hundë pa u ndjerë. Është më shumë si një gjëmim i brendshëm në zemrën e saj kur ajo qesh. Asgjë nuk e gudulis më shumë atë, sesa një incident gjatë ceremonive.

18. Në një mbrëmje gjatë javës, kur ajo nuk ka ndonjë detyrim zyrtar, Mbretëresha shkon në shtrat jo më vonë se ora 11:30 e darkës.

19. Mos e pyet atë për lule, sepse ajo e urren kopshtarinë.

20. Mbretëresha nuk ka as pasaportë dhe as patentë për të drejtuar makinën.

21. Pasioni i Mbretëreshës është të garojë, por atë nuk do mund ta gjeni kurrë duke vënë baste ose duke qëndruar në rradhë.

22. Mbretëresha dhe Princ Philip, preferojnë shumë që të shohin televizor ndërkohë që janë ulur në divan duke ngrënë diçka me tavolinën-tabaka përpara tyre. Ata nuk shohin çdo gjë që transmetohet, por regjistrojnë shfaqjet e tyre të preferuara (njëra ndër to është ‘Downtown”) për të shoqëruar vezët e stilit mbretëror që po hanë.

23. Mbretëresha vesh dorashka në publik, jo vetëm për qëllimin e veshjes mbretërore, por edhe për të mbrojtur veten nga ndonjë grip ose virozë.

24. Në orën 7:30 të pasdites, Mbretëresha preferon të pijë një lloj vere nga Spanja e Jugut të quajtur ‘Sherry’, ose preferon të hajë ndonjë gjë të lehtë. Ajo kurrë nuk pi më shumë se sa tre gota verë në darkë, edhe pse qilarët ku ajo e ruan verën janë nga më të mirët në Europë (gati të njëjtë me vinotekat franceze).

25. Mbretëresha nuk ka veshur kurrë një palë xhinse në jetën e saj

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar11 orë më herët

SHTET HAJDUT – POLICI ”GJOBASH”

Nga Saimir Korreshi SHTET HAJDUT – POLICI ”GJOBASH”. E vetmja gje me te cilen mburret policia eshte vendosja e gjobave...

Stil11 orë më herët

Dieta e Kate Middleton: Çfarë ha Dukesha?

Dukeshës Kate Middleton i ndalohet të hajë makarona Si mbretëresha e ardhshme e Anglisë, Kate Middleton duhet të ndjekë shumë...

Sport11 orë më herët

Legjenda Serena Williams tërhiqet nga tenisi

Serena Williams do të godasë topin e saj të fundit të tenisit në US Open. Atletja e famshme njoftoi në...

Radar16 orë më herët

Rama bën “kurban” zëvendësministren Ornela Çuçi pas tragjedisë së Himarës, shpëton Kumbaron dhe Çuçin

Shkarkohet nga detyra zëvendësministrja e Mjedisit dhe Turizmit, Ornela Çuçi. Vendimi është marrë nga Këshilli i Ministrave. “Në mbështetje të...

Stil16 orë më herët

Lajmet janë të vërteta, Rita Ora dhe regjisori Taika Waititi janë martuar

Dje, në mediat e huaja dhe shqiptare, qarkulloi lajmi që Rita Ora dhe regjisori i “Thor” Taika Waititi janë martuar....

Kryesore20 orë më herët

PD i drejton 5 pyetje SPAK-ut: Si iu dhanë 310 mijë euro grante të BE-së pë bujqësinë Stela Gugalljas?

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Abi Malltezi ka vijuar serinë e pyetjeve mbi aferën e inceneratorëve. Këtë herë nga...

Stil20 orë më herët

3 shenjat më të qeta të Horoskopit, a jeni një prej tyre?

Bota mund të jetë në krizë dhe megjithatë disa njerëz kanë aftësinë të qëndrojnë të qetë, të ftohtë dhe të...

Stil21 orë më herët

Dieta e Aristotelit, një propozim ideal ushqimor për këdo pasi kombinon karakteristikat e dietës mesdhetare

Menuja e Aristotelit: Hani si një filozof i lashtë grek Sipas Aristotelit, bota bazohej në katër elementë: toka, zjarri, uji,...

Stil21 orë më herët

Cila ishte beteja më e shkurtër në histori?

Cila ishte beteja më e shkurtër në histori? Konflikti më i shkurtër në histori ka zgjatur më pak se 40...

Stil21 orë më herët

Ryan Giggs dhunues sistematik. Zbardhet dëshmia e frikshme e ish të fejuarës

Dalin në skenë detaje të reja rreth dhunës që Ryan Giggs ka ushtruar ndaj ish-parnteres Kate Greville. Ish-mesfushori dhe trajneri...

Facebook