Lidhu me ne

Aktualitet

Kerry- Rama dakort. Po kush janë muxhahedinët iranianë që i frikësohen shiqpëtarët?

1455447934Kerry-Rama-2

Vite më parë, disa politikanë britanikë i përshkruanin si “patriotë të mirë” apo si “grupi kryesor i opozitës iraniane”.

Në një artikull për “Sunday Telegraph”, Christopher Booker thoshte se, organizata që kanë ngritur në këmbë, Këshilli Kombëtar i Rezistencës në Iran, ishte “opozita e vërtetë ndaj diktaturës” dhe “shpresa më e mirë për të transformuar Iranin në një shtet laik, demokratik e jo terrorist”.

Të tjerë, si gazetari Con Couglin, i quanin “grupi më i rëndësishëm disident iranian”. Po atëherë, kush janë në të vërtetë këta njerëz? Quhen muxhahedinët e popullit; disa i njohin edhe si “Mujahideen-e Khalq” dhe janë vërdallë prej gati gjysmëshekulli. Origjina e tyre mund të gjurmohet në politikën radikale të viteve përpara 1979-s.

Fillesat i kanë të mbushura me histori përdredhjesh ideologjike, kthesash, skizmash e tradhtish. Pëlqimin në popull e humbën përballë mbështetësve të Ajatollahut Khomeini, në ditët e para të Revolucionit Islamik, dhe në përgjigje të shtypjes së përgjakshme që iu bë, nisën një fushatë paraushtarake ndaj regjimit të ri.

Gjatë luftës Iran-Irak, Saddam Husseini u ofroi strehë e i lejoi të ndërmerrnin sulme mbi Republikën Islamike nga brenda territorit irakian, ku vazhdojnë të kenë sot e kësaj dite koloninë e vet, të njohur si kampi i Ashrafit. Ka raporte mbi një përfshirje të tyren në shtypjen e dhunshme të rebelimit kurd pas luftës së ’91-shit. Në vitin 2001 deklaruan tërheqjen nga çdo aktivitet ushtarak, por kjo nuk e ndaloi Bashkimin Europian, që një vit më vonë t’i vendoste në listën e zezë europiane të terrorizmit, vendim i përmbysur më pas në 2008-n.

Që prej dëbimit nga Irani, muxhahedinët “e kalk” kanë shpenzuar kohë dhe energji në përpjekjet për t’i siguruar kauzës së tyre edhe mbështetjen e perëndimorëve, që nuk binden lehtë. Megjithatë, grupimi sot, edhe nga iranianët që jetojnë brenda kufijve shihet si krejtësisht i margjinalizuar nga politika kontemporane.

Mendimi më pozitiv për të është ndoshta ai i një fraksioni të dëshpëruar, që vazhdon të shpresojë se do të sigurojë ndoshta një ditë mbështetje nga jashtë. Ai më i keqi, i sheh pjesëtarët e kësaj organizate si lunatike, të rreshtuar në krah të armikut gjatë një lufte, ku gjetën vdekjen me qindra mijëra iranianë të thjeshtë. Sigurisht, pas marrëveshjes me Iranin, Shteteve të Bashkuara u duhet t’u gjejnë atyre një shtëpi të re. Shtëpi që duket po ua ofron Shqipëria.TCH

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Kryesore12 orë më herët

Një kongres i pamëshirshëm për të gjithë

Nga Mero Baze Socialistët patën sot një Kongres programor të tyre, i cili është një ngjarje e pamëshirshme për të...

Mix12 orë më herët

Xhemi Shehu e imiton, Valbona Selimllari e pakënaqur: Më duket tallje

Anëtarja e jurisë së “Dancing With the Stars”, Valbona Selimllari duket se nuk e ka pritur aspak mirë imitimin e...

Temporal13 orë më herët

Video 1991/Berisha vs Alia ose “e ardhmja” anakronike ndaj të shkuarës

Mesazhi i fundit zgjedhor në vitin 1991. Sali Berisha si drejtues i PD-së, asokohe në opozitë, përballë Ramiz Alisë, president...

Radar13 orë më herët

Edhe Mero Baze kërkon standarde nga SPAK pas arrestimit të drejtorëve të Veliajt

Gazetari Mero Baze Gazetari Mero Baze, në portalin e tij “Tema” ka publikuar një opinion në lidhje me standardet e...

Aktualitet13 orë më herët

Arrestimet /Inceneratori nuk është punë Taulanti

Arrestimet për inceneratorin e Tiranës, një hap i rëndësishëm drejt drejtësisë dhe përgjegjësisë që duhet të mbajnë të gjithë ata...

Mix13 orë më herët

Mes lotësh, Enxhi Nasufi flet për divorcin e prindërve dhe traumat e fëmijërisë

Një ndër rrëfimet më prekëse natën e kaluar në “DWTS”, ishte edhe ai i Enxhi Nasufit, e cila foli për...

Mix13 orë më herët

Nga tharja e gojës tek marramendja, ja shenjat kronike që tregojnë se jeni të dehidratuar dhe keni nevojë për më shumë ujë

Dehidratimi është një simptomë e thjeshtë e njerëzve të cilët nuk marrin mjaftueshëm lëngje për të ushqyer trupin e tyre....

Radar13 orë më herët

“Miliarderi i plehrave”, Jamarbër Malltezi akuzon SPAK dhe Edi Ramën për inceneratorin e Tiranës

Nga arresti shtëpiak ku ndodhet prej 20 nëntorit, pasi u lirua pas një muaji në paraburgim me akuzën për korrupsion...

Mix13 orë më herët

Elon Musk ka një mesazh për Taylor Swift pasi këngëtarja u shpall Personi i Vitit

Taylor Swift u shpall Personi i Vitit nga revista ‘Time’ për vitin 2023. Elon Musk, pasi e uroi, me anë...

Kioske13 orë më herët

Paratë, Procesi dhe e Pazbardhura te PPP e inceneratorit të Tiranës

Ola Xama 1. ParatëNë tre vjet të hetimit të inceneratorit të Tiranës, u paguan 34 milion euro nga buxheti i...

Facebook