Lidhu me ne

Kryesore

Kush është lideri më i paguar në botë? Po më pak i paguari?

1565423001363198981

Kush është lideri më i paguar në botë?

63 vjeçari Lee Hsien Loong, kryeministër i Singaporit prej vitit 2004, ka një rrogë vjetore prej 1,7 milionë dollarësh! Për shumëkënd një shifër e ekzagjeruar.

Por qyteti-shtet i njohur aziatik është njëkohësisht vendi më i shtrenjtë në botë sipas raportit të 2015-s të Intelligence Unit të revistës Economist mbi kostot e hetesës.

Tre vite më parë Lee Hsien Loong ra dakord ta shkurtojë rrogën e tij me 36 përqind pas protestave të opozitës. Përpara 2012-s kishte një rrogë vjetore 2,7 milionë dollarë.

Në vendin e dytë për liderët më të paguar është presidenti amerikan Obama me pagë vjetore 371 mijë euro, pas tij vjen kryeministri kanadez Stephen Harper me 241 mijë euro dhe pas tij kancelarja gjermane Merkel me 216 mijë euro në vit.

Një nga liderat më pak të paguar në botë është ai i Kinës që fiton vetëm 20.590 euro në vit pra as 2 mijë euro në muaj madje edhe këtë shifër e merr pas një rritje të rrogës 62% që ndodhi në fillim të vitit 2015.

Megjithëse është ekonomia e dytë në botë Xi Jinping e ka rrogën më të ulët se Presidenti dhe Kryeministri i Shqipërisë dhe paguhet thuajse sa një deputet shqiptar bashkë me dietat / DITA

 

Renditja

Lee Hsien Loong – Singapori (1,6 milion euro)

Barack Obama – SHBA (371 mijë euro)

Stephen Harper – Kanada (241 mijë euro)

Angela Merkel – Gjermani (216 mijë euro)

Jacob Zuma – Afrika e Jugut (207 mijë euro)

David Cameron – Mbretëria e Bashkuar (201 mijë euro)

Shinzo Abe – Japoni (188 mijë euro)

Francois Hollande – Francë (182 mijë euro)

Vladimir Putin – Rusi (127,2 mijë euro)

Matteo Renzi – Itali (114 mijë euro)

Dilma Rousseff – Brazil (111 mijë euro)

Narendra Modi – India (28.000 dollarë)

Xi Jinping – Kina (20.590 dollarë)

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix4 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix4 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix4 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix22 orë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix22 orë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook