Lidhu me ne

Kryesore

“Pse s’më fute në lojë”

makina-policie-768x501

Policia arrestoi në flagrancë nxënësin 14-vjeçar të shkollës 9-vjeçare në Larushk të Fushë-Krujës, teksa tentoi të vriste mësuesin e edukimit fizik. Konflikti pas një aktiviteti sportiv dhe tentativa e të miturit për të eliminuar profesorin. Ngjarje tjetër e rëndë ndodhi po dje në qytetin e Elbasanit, ku një nxënës u kap me armë pas sherrit me bashkëmoshatarin.

Vetëm një çast e ndau momentin e shkrehjes së armës, ku nxënësi 14-vjeçar tentoi të vrasë mësuesit e lëndës së edukimit fizik.

Policia arrestoi në flagrancë në fshatin Larushk të Fushë-Krujës nxënësin K. M., i cili mbante me vete një pistoletë të mbushur dhe dy fishekë.

Ngjarja ndodhi në ambientet e shkollës mesditën e djeshme, kur stafi pedagogjik dhe nxënësit janë traumatizuar kur panë të miturin që mbante armë me vete dhe tentonte në çdo mënyrë të qëllonte drejt mësuesit.

Fatmirësisht ndërhynë në kohë forcat e policisë, të cilët ndaluan të miturin dhe më pas e shoqëruan në komisariat ku po trajtohet edhe me shërbim psikologjik për shkak të moshës së vogël.

Ndërsa po dje, një tjetër krim u parandalua brenda ambienteve të shkollës së mesme profesionale në Elbasan, ku dy nxënës u kapën me armë pasi ishin përgatitur të qëllonin ndaj njëri-tjetrit, pas një konflikti fizik që patën mes tyre.

Në ngjarjen e parë, atë të ndodhur në shkollën 9-vjeçare të fshatit Larushk të Fushë-Krujës konflikti ndodhi pasi mes mësuesit dhe nxënësit pati fillimisht një debat verbal dhe më pas edhe fizik.

“Efektivët ndërhynë në mënyrë të menjëhershme, ku kanë bërë të mundur parandalimin e një ngjarjeje të rëndë kriminale midis një nxënësi dhe mësuesit të tij të fizkulturës, duke arrestuar në flagrancë djaloshin K. M. 14 vjeç, banues në Larushk, nxënës në shkollën 9-vjeçare Larushk. Nga hetimet, ka rezultuar se shtetasi i mësipërm, gjatë paradites së sotme është konfliktuar me profesorin e tij, pasi ky i fundit nuk e ka përfshirë në një garë sportive” -shprehet zyrtarisht policia.

Po sipas strukturave të rendit, nga kontrolli fizik që iu krye shtetasit të mitur iu gjet dhe sekuestrua në cilësinë e provës materiale një armë zjarri tip pistoletë dhe dy fishekë, ndërsa nxënësi ndonëse i mitur, njihej në rrethin shoqëror si person problematik.

Ky incident erdhi pasi nxënësi i kërkoi llogari mësuesit se përse nuk e kishte përfshirë në një aktivitet sportiv që zhvillonte shkolla, ndërsa do të shihet edhe sjellja e mësuesit në këtë rast, pasi policia shprehet se konfrontimi fizik nga ana e mësuesit mbetet e pa toleruar në këtë rast.

I mituri është larguar më pas me shpejtësi dhe ka marrë një pistoletë, që përdorët nga forcat ushtarake gjatë natës për të dhënë sinjale ndriçuese, por nëse me të sulmon në distancë të afërt, sjell pasoja, deri në humbje të jetës.

Pikërisht reagimi i revoltuar i nxënësit ka bërë që të lajmërohet policia, e cila fatmirësisht arriti shpejt në vendin e ngjarjes duke shmangur një krim të mundshëm. Po dje, një tjetër ngjarje e rëndë mund të kishte përfunduar me viktima.

Kësaj radhe ngjarja u zhvendos në Elbasan, ku është ndaluar një 16-vjeçar pasi u kap me armë dhe tentoi të sulmonte bashkëmoshatarin e tij me iniciale K. L.

“Si rezultat i reagimit të menjëhershëm të policisë, shtetasi E. D., u kap në flagrancë  në brendësi të shkollës dhe në momentin e arrestimit, grupi hetimor i sekuestroi në cilësinë e  provës materiale armën e zjarrit pistoletë tip “C-Z”, e markës çeke e kalibrit 7. 65mm” -shprehet zyrtarisht policia.

Në të dyja rastet, si në Fushë-Krujë ashtu edhe në Elbasan, materialet i kanë kaluar prokurorisë për akuzën e kanosjes me armë dhe prodhim e mbajtje pa leje të armëve luftarake.

Ajo që mbetet problem është se të miturit dhe gjimnazistët pas konflikteve të vogla kalojnë në përdorimin e dhunës dhe më pas edhe drejt armëve.

Ndonëse nëpër shkolla ka roje, përsëri për ta është e pamundur të parandalojnë ngjarje të tilla, pasi në shkolla ka një numër të madh nxënësish.

Gjithashtu edhe stafet pedagogjike nuk njoftohen nga nxënësit e tjerë nëse konstatojnë incidente në klasa ose jashtë saj, por që agravojnë deri në përdorimin e dhunës dhe në raste të rralla deri në akte ekstreme, ku në periudha të ndryshme kohore policia ka parandaluar krime që mund të sillnin pasoja të rënda për nxënësit.

Pavarësisht pranisë së psikologëve në një pjesë të madhe të shkollave të mesme apo 9-vjeçare, në raste mjaft të rralla nxënësit kërkojnë ndihmën e psikologëve, stafit pedagogjik apo të prindërve, pasi vendosin që çështjet t’i zgjidhin në mënyrë të dhunshme.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Mix37 minuta më herët

Do të dukesh me vetëbesim? Bëj këto veprime

PHOTO CREDITS: UNCHAINYOURBRAIN Vetëbesimi është një karakteristikë që me praktikën e duhur, kthehet në një armë shumë të fortë. Janë...

Mix38 minuta më herët

Si ta bësh *fantastik* seksin gjatë pushimeve?

Si ta bësh *fantastik* seksin gjatë pushimeve? Nëse je me pushime me partnerin/en, të duhen me patjetër këto këshilla: 1....

Mix60 minuta më herët

Si të bëhem milioner ? Si të bëhesh milioner përpara se të jesh 30 vjeç

Nga GRANT CARDONEEkspert ndërkombëtar i shitjeve Si të bëhesh milioner është një temë tabu. Të thuash që mund të bëhesh...

Aktualitet1 orë më herët

Dhe me dy vrasjet në Vlorë ju uroj një ditë të qetë e të bukur!!!

Koment nga Respublica.al Dhe me dy vrasjet në Vlorë ju uroj një ditë të qetë e të bukur!!! Është në...

Radar2 orë më herët

Video / Sanna Marin e Finlandës, party dhe alkol në një festë private! Shpërthejnë kritikat ndaj saj

Shumë persona e kanë quajtur “cool” për thjeshtësinë e saj, kryeministren e Finlandës, Sanna Marin, duket se i ka ardhur...

Mix2 orë më herët

Tre shenjat e Horoskopit që bëjnë më shumë para

Tre shenjat e Horoskopit që bëjnë më shumë para Disa shenja të Horoskopit konsiderohen më me fat kur bëhet fjalë...

Mix2 orë më herët

10 ushqimet më të pasura me ujë që na hidratojnë në stinën e verës

10 ushqimet më të pasura me ujë që na hidratojnë në stinën e verës Në mot të nxehtë, është e...

Mix2 orë më herët

Khaby Lame merr zyrtarisht nënshtetësinë italiane

TikTokeri më i ndjekur në botë merr nënshtetësinë Khaby Lame merr zyrtarisht nënshtetësinë italiane . “Betohem se do të jem...

Kryesore2 orë më herët

Berisha: “Ballkani i Hapur” do të shënojë masivisht falimentimin e fermave tona

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, zhvilloi një bashkëbisedim me fermerët lidhur me subvencionet, mungesën e tregut dhe largimin e...

Mix3 orë më herët

Më mirë përnjëherë apo gradualisht, cila është mënyra më e mirë për të lënë duhanin?

Personat që heqin dorë nga duhanpirja do ta largojnë përgjithmonë me më shumë sukses këtë shprehi të keqe, se sa...

Facebook