Lidhu me ne

Aktualitet

Siria drejt ndarjes

_53486391_012228607-1_2016_03_10_1818_1457630143

Njësoj si në rastin e Libisë, kur pas rënies së Moamer Gedaffit, nisi publikimi i hartave të ndarjes, edhe për Sirinë e përgjakur, ka ardhur koha e ideve të tilla. Në një opinion të publikuar në “Foreign Policy”, ish-komandanit suprem i NATO-s, gjenerali James Stavridis, propozon ndarjen, pasi siç e shohin të gjithë “asgjë nuk ka mbetur më nga Siria e dikurshme”. Të dhënat e luftës flasin qartë: 500 mijë të vdekur deri më tani që është 2.5% e popullsisë së para luftës. Afërsisht 50% e popullsisë është zhvendosur.

“Është e vështirë të mendohet për një katastrofë të ngjashme që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore”, shkruan Stavridis. Ndarja aktualizohet edhe nga fakti se aktorët kryesorë në plojën siriane nuk bien dakord për termat e zgjidhjes: SHBA dhe Rusia nuk janë dakord për fatin e presidentit Bashar al – Assad, Arabia Saudite dhe Irani janë të izoluar në një luftë gjeopolitike në rajon ku Siria është pika zero; Rusia dhe Turqia kanë kundërshti të mëdha për çështje taktike dhe strategjike. “Çfarë është e qartë përherë e më shumë, në mes të kësaj mizerjeje është se Siria si komb sa vjen e ngjan si fiksion…Shanset që Siria të rikthehet sërish si një entitet funksional janë shumë të ulëta. Është koha të merret në konsideratë ndarja”, propozon ish-komandanti i NATO-s. Sipas tij vendimi ka rreziqet e veta, por ai duhet shtruar për diskutim në Gjenevë(http://foreignpolicy.com/2016/03/09/its-time-to-seriously-consider-parti…).

Ndarja eventuale kalon nga ndasitë fetare, ato që kanë përshkuar vendin gjithë kohës: një rajon alavitësh rreth Damaskut që drejtohet nga regjimi i Assadit, një copë për sunitët, që “duhet të jenë të moderuar” dhe në finale sipas Stavridis, më kontroversalja mund të jetë edhe ideja e një enklave kurde në Lindje. Model këtu shërben Ballkani: ose ndarje e plotë si ish-Jugosllavia, ose federatë si Bosnje-Hercegovina. Mendimi se pas Sirisë i vjen radha Irakut, për Stavridis mund të neutralizohet me pasuritë e mëdha të naftës dhe gazit në Irak, çka nëse vihen në punë, do të zbusnin kërkesat për shkëputje. Ky propozim do të kërkonte misione ndërkombëtare për garantimin e funksionimit, njësoj si në Bosnje, çka në themel është një ide për dakordësi mes Rusisë dhe SHBA-së, secila e interesuar që ngjarjet të mos përcaktohen nga luftimet në terren.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Mix2 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix2 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix2 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix2 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix3 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Mix3 ditë më herët

Poezi për Atdheun nga Asdreni

Me vite jam larguar,i dashur Atdhe,por nuk të kam harruar,se shumë i ëmbël je. Kjo zemra më këndonpër ty, o...

Mix4 ditë më herët

Sa ditë është normale vonesa e menstruacioneve ( ciklit menstrual )

Kur cikli menstrual paralajmëron probleme me shëndetin Ciklet menstruale “normale” ndryshojnë nga një grua/vajzë tek tjetra. Një sërë faktorësh mund...

Mix4 ditë më herët

Pse ndodh vonesa e ciklit menstrual dhe a nënkupton kjo vetëm shtatzaninë?

Kur ndodhin vonesa të ciklit menstrual, menjëherë fillon paniku për një shtatzani të mundshme. Por, përpiquni të mos shqetësoheni shumë...

Mix4 ditë më herët

Vonesa e ciklit / Sa mund të vonojë një cikël menstrual?

Nëse nuk keni ndonjë gjendje të njohur që ndikon në ciklin menstrual, periudha menstruale duhet të fillojë brenda 21 deri...

Mix6 ditë më herët

Brad Pitt dëshiron të bëjë një film për jetën e Britney Spears!

Ende pa bërë një muaj, libri më i shitur i kujtimeve të Britney Spears, “The Woman in Me”, është në...

Facebook