Lidhu me ne

Aktualitet

Siria drejt ndarjes

_53486391_012228607-1_2016_03_10_1818_1457630143

Njësoj si në rastin e Libisë, kur pas rënies së Moamer Gedaffit, nisi publikimi i hartave të ndarjes, edhe për Sirinë e përgjakur, ka ardhur koha e ideve të tilla. Në një opinion të publikuar në “Foreign Policy”, ish-komandanit suprem i NATO-s, gjenerali James Stavridis, propozon ndarjen, pasi siç e shohin të gjithë “asgjë nuk ka mbetur më nga Siria e dikurshme”. Të dhënat e luftës flasin qartë: 500 mijë të vdekur deri më tani që është 2.5% e popullsisë së para luftës. Afërsisht 50% e popullsisë është zhvendosur.

“Është e vështirë të mendohet për një katastrofë të ngjashme që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore”, shkruan Stavridis. Ndarja aktualizohet edhe nga fakti se aktorët kryesorë në plojën siriane nuk bien dakord për termat e zgjidhjes: SHBA dhe Rusia nuk janë dakord për fatin e presidentit Bashar al – Assad, Arabia Saudite dhe Irani janë të izoluar në një luftë gjeopolitike në rajon ku Siria është pika zero; Rusia dhe Turqia kanë kundërshti të mëdha për çështje taktike dhe strategjike. “Çfarë është e qartë përherë e më shumë, në mes të kësaj mizerjeje është se Siria si komb sa vjen e ngjan si fiksion…Shanset që Siria të rikthehet sërish si një entitet funksional janë shumë të ulëta. Është koha të merret në konsideratë ndarja”, propozon ish-komandanti i NATO-s. Sipas tij vendimi ka rreziqet e veta, por ai duhet shtruar për diskutim në Gjenevë(http://foreignpolicy.com/2016/03/09/its-time-to-seriously-consider-parti…).

Ndarja eventuale kalon nga ndasitë fetare, ato që kanë përshkuar vendin gjithë kohës: një rajon alavitësh rreth Damaskut që drejtohet nga regjimi i Assadit, një copë për sunitët, që “duhet të jenë të moderuar” dhe në finale sipas Stavridis, më kontroversalja mund të jetë edhe ideja e një enklave kurde në Lindje. Model këtu shërben Ballkani: ose ndarje e plotë si ish-Jugosllavia, ose federatë si Bosnje-Hercegovina. Mendimi se pas Sirisë i vjen radha Irakut, për Stavridis mund të neutralizohet me pasuritë e mëdha të naftës dhe gazit në Irak, çka nëse vihen në punë, do të zbusnin kërkesat për shkëputje. Ky propozim do të kërkonte misione ndërkombëtare për garantimin e funksionimit, njësoj si në Bosnje, çka në themel është një ide për dakordësi mes Rusisë dhe SHBA-së, secila e interesuar që ngjarjet të mos përcaktohen nga luftimet në terren.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Mix1 orë më herët

Disa fakte që ndoshta nuk i dini për birrën

Disa “të fshehta” që ndoshta nuk i dini për birrën Dihen shumë gjëra për birrën. Për shembull, nuk prodhohej vetëm...

Mix1 orë më herët

A i keni ditur më parë këto fakte për John Lenon

Më 8 dhjetor 1980, John Lennon u vra: Ai sapo kishte mbushur 40 vjeç. Pothuajse gjithçka dihet për të. Pothuajse…...

Radar1 orë më herët

“Policia e mpirë për shkak të lidhjeve të politikës me krimin”

Është përgjegjësi e qeverisë dhe kryeministrit si nxitës i të fortëve për qëllime partiake, elektorale Kreu i Partisë së Lirisë,...

Sport1 orë më herët

Milionat e NBA, ylli i Golden State Stephen Curry, më i paguari i sezonit të ri

Milionat e NBA, ylli i Golden State më i paguari i seoznit të ri Edhe pse LeBron James është basketbollisti...

Sport1 orë më herët

Marrëveshje historike për LeBron James, vijon te Lakers për 97 milionë dollarë

LeBron James ka arritur marrëveshje me ekipin e Los Angelos Lakers, për shumën e 97,1 milionë dollarëve, siç raport ESPN....

Mix1 orë më herët

Këto janë disa nga ushqimet më të shëndetshme

Edhe pse nuk ka një përkufizim të vërtetë të një superushqimi, këto janë zakonisht ushqime që luftojnë me sukses lloje...

Radar2 orë më herët

Revoltohet policja e Taulant Ballës: O gazetarë të degjeneruar, pse zhgarravisni për policinë?!

Anisa Kostani, policja nga Elbasani që u bë e famshme për gjaprin që mbante si kafshë shtëpiake, ka reaguar me egërsi...

Radar2 orë më herët

A duhet të shqetësohemi për numrin 21 mijë të maturantëve që kanë aplikuar për shkollë të lartë?

Nga Fatmir Vejsiu A duhet të shqetësohemi për numrin 21 mijë të maturantëve që kanë aplikuar për të ndjekur studimet...

Radar2 orë më herët

4 vrasje ndodhën në më pak se 24 orë, por ende asnjë reagim nga Nano, Çuçi dhe Rama

Saranda, Elbasani dhe Vlora janë tronditur nga tre ngjarje të rënda që ndodhën mbrëmjen e së mërkurës dhe mëngjesin e...

Mix2 orë më herët

Liam Hemsworth i jep fund lidhjes me modelen Gabriella Brooks

Liam Hemsworth dhe modelja Gabriella Brooks i kanë dhënë fund marrëdhënies së tyre pas 3-vjetësh, sipas raportimeve të fundit. Çifti,...

Facebook