Lidhu me ne

Kryesore

Pse quhet BA-LLOKUM-E?!

11820541_1484514105203488_1799355137_n

Në traditën tonë, per ditën e verës, gatuhen ushqime dhe embëlsira tipike. Në mote të shkuara, në fazën përgatitore gatuhej kulaçi i ditës së verës, që e ëmbëlsonin me mjaltë, ose me musht. Keto kulaça,fillimisht përgatiteshin me miell gruri, ndërsa pas vitit 1620 dhe në vazhdim, kur në trojet tona filloi të kultivohej masivisht misri, që e sollën turqit, banorët e Elbasaniti e zëvendësuan me kulaç mielli misri, një embëlsirë e veçantë dhe shumë e shijëshme, e gatuar me majë mielli misri, e njohur masivisht me emërin e famshëmballokume Elbasani.

Miku im i fëmijërisë Kadri Çopja dhe bashkeshortja e tij Gjyljana, më treguan, se për të gatuar ballokumet, në një familje me 5 persona, duhen 7 – 8 kg miell misri, që kalohet në sitë disa herë, për të marrë 1 kg majë mielli të imët.
Si kuptohet, ballokumja është një ëmbëlsirë e veçantë, që përgatitet me delikatesë dhe mjeshtëri të rrallë. Mielli i sitës së fundit, përzihet me gjalp dhensh, me vezë dhe sheqer, që përzihen dhe ngjishen me dorë, deri sa të përgatitet brumi, që më pas e fraksionojnë në masa të vogla për kulaçët e vegjël, që piqen me kujdes në furrë me zjarr drushë.
Pas këtyre proçedurave, ballokumet e ëmbëla me shije të rrallë dhe me aromë të këndëshme dhe delikate, është e gatëshme të shijohet ditën e verës më 14 mars.
Emëri origjinal i kësaj embëlsire është “kulaçi i verës”, ndërsa emëri ballokume është shumë i vonshëm, rreth fundit të shekullit te XVIII dhe i u dha nga Sanxhakbeu i Elbasanit, i cili pasi i shioi ëmbëlsinë dhe butësinë e kulaçit të vogël të gatuar me miell misri, gjithë kënaqësi thirri: “është ba si llokume”. Kësisoj, ballokume u ba emëri “zyrtar” i kësaj ëmbëlsire tradicionale elbasanase.
Për festën Dita e Verës, elbasanasit gatuajnë dhe një ëmbëlsirë tjetër të rrallë: revaninë me miell misri, madje kush e ka provuar, e preferon këtë ëmbëlsirë, prandaj miku im Kadri Çopja krenohet se Gjylka gatuan më mirë revaninë, madje më ka premtuar disa herë: “do të dërgoj një tepsi me revani, se është mbretëresha e ëmbëlsirave”, por deri tani, nuk ka arrijt në Siena, ndërkohë që revania që gatuan Gjyliana ka shkuar në Londër, Paris, Roma, New York, Athinë, Stamboll etj.
Në trevat e Dibrës, Tetovës, Prizrenit, Opojës, Gostivarit, Tropojës, Kukës etj, gatimi tipik për ditën e verës asht flija.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Kioske8 orë më herët

Ilir Meta si alibi / Pse janë më anti-Metë se Rama “Aliebeaj & Co”

Alfred Lela Në stonaturën e përgjithshme që krijon në publik ‘grupimi Alibeaj’, një qëndrim politik kërcet më shumë se të...

Mix8 orë më herët

Gwyneth Paltrow reagon pas akuzave për promovimin e kequshqyerjes

AXELLE/BAUER-GRIFFIN Gwyneth Paltrow tregoi se çfarë hante në një ditë dhe njerëzit reaguan ashpër ndaj dietës së saj që konsistonte me: kafe,...

Kryesore8 orë më herët

Ndërtojnë rrugë me 24 mln euro km. Kjo është një qeveri që vjedh, vjedh dhe vetëm vjedh

Berisha: Ndërtojnë rrugë me 24 mln euro km. Kjo është një qeveri që vjedh, vjedh dhe vetëm vjedh Berisha: Ndërtojnë...

Mix11 orë më herët

Shazam dështon krejtësisht në javën e debutimit

Shifra shokuese kanë ardhur nga bota e kinemasë fundjavën e 19 marsit, kur edhe u publikuan fitimet zyrtare të filmave...

Mix11 orë më herët

Nicole Scherzinger, në ishujt Hamilton në Whitsundays në Australi

FOTO: Këngëtarja Nicole Scherzinger “ngre” temperaturat nga Australia Nicole Scherzinger, vodhi vëmendjen e fansave teksa ushfaq me bikini ngjyrë blu...

Mix11 orë më herët

Tre sekrete lidershipi nga fituesit e çmimit Nobel

Nëse qëllimet tuaja të lidershipit përfshijnë inovacionin, veçantinë dhe arritjen e rezultateve novatore, nuk ka shembuj më të mirë se...

Mix11 orë më herët

Dëshironi të rrisni fëmijë të suksesshëm? Warren Buffett ndau këtë këshillë me 5 fjalë

NGA BILL MURPHY JR Një këshillë kaq e mirë, saqë ai e ndau atë dy herë. Warren Buffett Parashikon të...

Mix11 orë më herët

Rrëfimi prekës i Georgina Rodriguez: Kalova 3 aborte para se të humbja djalin

Partnerja e Cristiano Ronaldos, Georgina Rodriguez, pësoi tre aborte para se të humbiste fëmijën e tyre vitin e kaluar. Georgina...

Mix11 orë më herët

Rriti 6 fëmijë shumë të ndryshëm nga njëri-tjetri, Angelina Jolie zbulon sekretin e saj si nënë

Angelina Jolie nuk është thjesht një aktore e bukur dhe një humanitare. Ajo është nënë e 6 fëmijëve: Maddox, Pax, Zahara,...

Mix11 orë më herët

Warren Buffett jeton ende në të njëjtën shtëpi që bleu 60 vjet më parë

Miliarderi Warren Buffett është jashtëzakonisht kursimtar. Në fakt, 92-vjeçari prej 65 vitesh jeton në të njëjtën shtëpi modeste. CEO i...

Facebook