Lidhu me ne

Aktualitet

Rama mbërrin me vonesë dhe me atlete

KOngresi

“PS për Shqipërinë e gjeneratës tjetër”.

Me këtë moto, socialistët shqiptarë i hapën udhën punimet të Kongresit të shumëdebatuar.

Në të marrin pjesë 1.460 delegatë, shumica e të cilëve për herë të parë në një kongres.

I pari që foli ishte kreu i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj.

“Ne duhet të jemi në lartësinë e besimit që qytetarët na kanë dhënë. Shqipëria na pret në kryet të detyrës pasi të kemi mbyllur diskutimet në shtëpinë tonë dhe shpresoj që nga ky Kongres të dalim më të fortë”, tha Veliaj.

Ndërkohë vetë Edi Rama mbërriti me vonesë në Kongres.

Ai kishte zgjedhur të ishte sportiv; me kostum, por pa krevatë. Dhe me atlete.

Sipas Lapsit, për Kongresin është kujdesur vetë, në detaje, siç bën gjithnë.

Me detajet që tërheq vëmendjen ndaj asaj që dëshiron. Fjalën hapëse ia la të përzgjedhurit të tij, Erion Veliaj.

Prezantimin e “sfilatës” së të huajve që e përshëndetin udhëheqjen e tij të PS dhe të Shqipërisë kush do ta bënte më mirë se Taulant Balla.

Ai prezantoi disa mesazhe, përfshirë edhe atë të Toni Blerit, i cili është kontraktuar nga qeveria shqiptare si këshilltar i Edi Ramës.

Edhe Bler e lavdëroi nominalisht Ramën.

Kjo ishte nisja e Kongresit.

Pak minuta para Ramës mbërriti një prej socialistëve më të vjetër, tashmë i ndarë prej kësaj partie, kryetari i Kuvendit dhe kreu i LSI-së, Ilir Meta.

Kongresi i kësaj force politike nisi me ekzekutimin e himnit kombëtar.

Ndonëse kanë pasur një ftesë mungojnë figura si ish kreu i PS-së Fatos Nano dhe ish- Presidenti Rexhep Meidani.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar11 orë më herët

SHTET HAJDUT – POLICI ”GJOBASH”

Nga Saimir Korreshi SHTET HAJDUT – POLICI ”GJOBASH”. E vetmja gje me te cilen mburret policia eshte vendosja e gjobave...

Stil11 orë më herët

Dieta e Kate Middleton: Çfarë ha Dukesha?

Dukeshës Kate Middleton i ndalohet të hajë makarona Si mbretëresha e ardhshme e Anglisë, Kate Middleton duhet të ndjekë shumë...

Sport11 orë më herët

Legjenda Serena Williams tërhiqet nga tenisi

Serena Williams do të godasë topin e saj të fundit të tenisit në US Open. Atletja e famshme njoftoi në...

Radar16 orë më herët

Rama bën “kurban” zëvendësministren Ornela Çuçi pas tragjedisë së Himarës, shpëton Kumbaron dhe Çuçin

Shkarkohet nga detyra zëvendësministrja e Mjedisit dhe Turizmit, Ornela Çuçi. Vendimi është marrë nga Këshilli i Ministrave. “Në mbështetje të...

Stil16 orë më herët

Lajmet janë të vërteta, Rita Ora dhe regjisori Taika Waititi janë martuar

Dje, në mediat e huaja dhe shqiptare, qarkulloi lajmi që Rita Ora dhe regjisori i “Thor” Taika Waititi janë martuar....

Kryesore20 orë më herët

PD i drejton 5 pyetje SPAK-ut: Si iu dhanë 310 mijë euro grante të BE-së pë bujqësinë Stela Gugalljas?

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Abi Malltezi ka vijuar serinë e pyetjeve mbi aferën e inceneratorëve. Këtë herë nga...

Stil20 orë më herët

3 shenjat më të qeta të Horoskopit, a jeni një prej tyre?

Bota mund të jetë në krizë dhe megjithatë disa njerëz kanë aftësinë të qëndrojnë të qetë, të ftohtë dhe të...

Stil21 orë më herët

Dieta e Aristotelit, një propozim ideal ushqimor për këdo pasi kombinon karakteristikat e dietës mesdhetare

Menuja e Aristotelit: Hani si një filozof i lashtë grek Sipas Aristotelit, bota bazohej në katër elementë: toka, zjarri, uji,...

Stil21 orë më herët

Cila ishte beteja më e shkurtër në histori?

Cila ishte beteja më e shkurtër në histori? Konflikti më i shkurtër në histori ka zgjatur më pak se 40...

Stil21 orë më herët

Ryan Giggs dhunues sistematik. Zbardhet dëshmia e frikshme e ish të fejuarës

Dalin në skenë detaje të reja rreth dhunës që Ryan Giggs ka ushtruar ndaj ish-parnteres Kate Greville. Ish-mesfushori dhe trajneri...

Facebook