Lidhu me ne

Sport

Vetëm kështu bllokohet Messi

re3ceta

Ish-trajneri i Real Madridit merrte gjithmonë masa ekstra për të ndaluar yllin argjentinas të Barcelonës, kur e kishte kundërshtar. Dhe kishte gjetur një mënyrë, një konkluzion taktik.

“The Sun”, tabloidi britanik, ka zbuluar “planin enigmatik” për të neutrazliuar Leo Messin. Bëhet fjalë për një skicë taktike, të shkruar e përpiluar nga dora e vetë italianit të njohur. Pra, Carlo Ancelotti mendon se ka zbuluar më në fund mënyrën se si mund të ndalet Lionel Messi. Po cili është përfundimi i tij?

Ish-trajneri i Real Madrid ka përdorur një “diagramë” taktike, që ilustron mënyrën se si e udhëzoi skuadrën e tij për t’u marrë veçanërisht me “magjistarin” e Argjentinës.

Ai shpjegoi në kolonën e tij për “Sun Sport”: “Mënyra më e mirë për të ndaluar Messin është duke u mbrojtur si ekip, duke e mbajtur hapësirën në mes të linjave të shtrënguar dhe duke mos e lejuar atë të prekë topin. Për këtë, duhen shumë lojtarë në mesfushë, në mënyrë që të bëjnë që kjo skemë të ndodhë. Kjo ia redukton mundësitë Messit, ndaj do ta shohë më pak topin, të paktën në pozicione të rrezikshme.”

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix4 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix4 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix4 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix22 orë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix22 orë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix24 orë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix24 orë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook