Lidhu me ne

Kryesore

Konkluzionet e misionit të FMN-së – Pikat kryesore

IMF-Washignton-701x453

Fondi Monetar Ndërkombëtar sapo ka përfunduar një mision dy javor në Shqipëri. Drejtuesja e ekipit të FMN-së bëri sot një deklaratë për mediat, ku ndër të tjera theksoi:

  • Rritja ekonomike për vitin 2016 pritet të jetë rreth 3,4 për qind. Rritja ekonomike do të nxitet kryesisht nga investimet e huaja në sektorin dhe rritja e kërkesës së brendshme.
  • Inflacioni parashikohet të vazhdojë të jetë nën 2 për qind, kryesisht për shkak të rënies së çmimeve të artikujve ushqimore e të karburanteve.
  • Ulja e çmimit të naftës pritet të ketë ndikim negativ në rritjen ekonomike. Qeveria duhet të marrë masa në rast se ulja e çmimit të naftës do ketë efekt edhe në të ardhurat buxhetore.
  • Pritet që buxheti të ketë një sufiçit parësor—diferenca mes të ardhurave dhe shpenzimeve publike, pa pagesat e interesit të borxhit—prej 0,3 për qind të prodhimit vjetor, gjë që do të forcojë konsolidimin fiskal.
  • Duhet ulur volumi i kredive me problem, ndër të tjera, duke përmirësuar ligjin e falimentimit dhe përmbaruesve privatë.
  • Duhet përmirësuar klima e investimeve dhe duhet të thellohen reformat  strukturore, reforma në sistemin gjyqësor dhe reformën në fushën e pronave.
Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Kryesore11 orë më herët

Denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore 1.5 mln metër katrorë për portin e Durrësit

“Rama dhe bashkëvjedhësit e tij duan të fshehin paratë në parajsa fiskale”, denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore...

Mix11 orë më herët

Disa kuriozitete që mund të mos i keni ditur rreth dashurisë

A e dini se dashuria është vërtet e “verbër”? Dhe se burrat kanë më shumë të ngjarë të thonë “Të...

Mix11 orë më herët

3 shenjat e Horoskopit që janë dominante në një lidhje dashurie

Gjëja më e rëndësishme në një lidhje të sukseshme është gjetja e partneri që ju përshtatet. Dhe kur flasim për...

Mix11 orë më herët

Cilat fruta kanë pak sheqer?

Frutat përmbajnë dy lloje sheqeri: fruktozë dhe glukozë. Pra, cilat fruta kanë pak sheqer? Frutat janë një mënyrë e shëndetshme për...

Mix11 orë më herët

Kur është koha për një njohje të re pas ndarjes?

Cili është momenti më i mirë për një njohje të re pas ndarjes? Ndarjet rrallëherë janë të lehta dhe shpesh...

Mix11 orë më herët

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë Aknet janë një sëmundje e lëkurës që prek shumë...

Mix11 orë më herët

Cilët janë çiftet perfekte sipas Horoskopit ?

Të lindur për njëri-tjetrin, këto janë çiftet perfekte sipas Horoskopit Disa çifte duken të papajtueshme në pamje të parë, por...

Mix11 orë më herët

Sa para na duhen për të qenë të lumtur?

Sa para na duhen për të qenë të lumtur? Ideja se “paratë nuk mund ta blenë dot lumturinë”, ka dominuar...

Mix21 orë më herët

Çfarë duhet të dini për sëmundjet e veshkave?

Sëmundja renale në fazën përfundimtare, e quajtur edhe sëmundja e veshkave në fazën përfundimtare ose dështimi i veshkave, ndodh kur...

Mix21 orë më herët

Nga se shkaktohet zbokthi dhe cilën shampo duhet të përdorni?

Zbokthi është një gjendje e zakonshme që bën që lëkura e kokës të bjerë. Nuk është ngjitëse apo serioze. Por...

Facebook