Lidhu me ne

Kryesore

Konkluzionet e misionit të FMN-së – Pikat kryesore

IMF-Washignton-701x453

Fondi Monetar Ndërkombëtar sapo ka përfunduar një mision dy javor në Shqipëri. Drejtuesja e ekipit të FMN-së bëri sot një deklaratë për mediat, ku ndër të tjera theksoi:

  • Rritja ekonomike për vitin 2016 pritet të jetë rreth 3,4 për qind. Rritja ekonomike do të nxitet kryesisht nga investimet e huaja në sektorin dhe rritja e kërkesës së brendshme.
  • Inflacioni parashikohet të vazhdojë të jetë nën 2 për qind, kryesisht për shkak të rënies së çmimeve të artikujve ushqimore e të karburanteve.
  • Ulja e çmimit të naftës pritet të ketë ndikim negativ në rritjen ekonomike. Qeveria duhet të marrë masa në rast se ulja e çmimit të naftës do ketë efekt edhe në të ardhurat buxhetore.
  • Pritet që buxheti të ketë një sufiçit parësor—diferenca mes të ardhurave dhe shpenzimeve publike, pa pagesat e interesit të borxhit—prej 0,3 për qind të prodhimit vjetor, gjë që do të forcojë konsolidimin fiskal.
  • Duhet ulur volumi i kredive me problem, ndër të tjera, duke përmirësuar ligjin e falimentimit dhe përmbaruesve privatë.
  • Duhet përmirësuar klima e investimeve dhe duhet të thellohen reformat  strukturore, reforma në sistemin gjyqësor dhe reformën në fushën e pronave.
Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Sport5 orë më herët

7 “sekretet” e Kylian Mbappe

Anglia do të përballet me Francën në çerekfinalet e Kupës së Botës këtë të shtunë në orën 19:00, teksa sytë...

Mix5 orë më herët

Bella Hadid modelja e vitit 2022

“Londra është kthyer”, njoftoi Christine Quinn e Selling Sunset, video-mesazhi i rishikuar i para-regjistruar i së cilës hapi ndarjen e...

Kritike5 orë më herët

Kim Mehmeti: Rama, jargavitës ndaj të huajve dhe i dhunshëm ndaj shqiptarëve

Në Tiranë u mbajt Samitit i BE’së për Ballkanin Perëndimor. Dhe ata që kanë sy mund të shihnin se liderët...

Mix5 orë më herët

Disa zakone të përditshmërisë që po ju shkaktojnë puçra

Nëse puçrrat janë pjesë e përditshmërisë suaj dhe ende nuk e dini pse shkaktohen ka mundësi që shkaku të jënë...

Radar10 orë më herët

Berisha deklaratë para selisë: Akti ndaj meje dëshmoi karakterin prej krimineli të Edi Ramës, asgjë s’na mposht, s’ndalemi

Kreu i PD-së Berisha foli para selisë së PD-së, pas largimit nga bulevardi. Ai tha se kryeministri Rama është përpjekur...

Kryesore10 orë më herët

Berisha: Personi që më goditi agjent i Policisë Kriminale, akt personal i Edi Ramës

Kreu i PD-së Berisha akuzoi kryeministrin Rama, ministrin e Brendshëm Çuçi e shefin e Agjencisë për Mbikëqyrjen Policore Ardi Veliu...

Radar10 orë më herët

Berisha: Ne jemi misionarë, beteja të mëdha na presin!

Duke folur nga selia e Partisë Demokratike, Sali Berisha u shpreh se sot u faktua se nuk ka forcë në...

Radar12 orë më herët

Berisha flet për ngjarjen, thirrje Policisë: Lirojeni fatkeqin, autori i vërtetë është Edi Rama

Kreu i PD Sali Berisha, në fjalën e tij në protestën e zhvilluar në Bulevard, foli edhe për autorin që...

Kryesore12 orë më herët

Berisha mesazh ndërkombëtarëve: Shqipëria në rrezik, këtu vota blihet me 500 narko euro

Berisha e quan samitin si mbështetje ndaj PD dhe popullit. “Shqipëria sot është në rrezik ekzistencial. Ne ndjehemi fatkeqë sepse...

Radar12 orë më herët

Berisha: Pa votën e lirë s’do ketë stabilitet

Në protestën e mbajtur sot kryedemokrati Sali Berisha theksoi se pa votën e lirë s’do ketë më stabilitet në Shqipëri.  Berisha...

Facebook