Lidhu me ne

Kryesore

Konfuzion me ligjin e armëmbajtjes pa leje

image_2016_03_27_1616_1459087726

Prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla i ka dërguar një shkresë qeverisë shqiptare ku i kërkon që të ndërhyjë dhe të ndryshojë ligjin e ri për armëmbajtjen pa leje. Bëhet fjalë për Nenin 278, kur ndër të tjera thuhet se kjo vepër penale dënohet nga 5 deri në 15 vjet burg, por në dokument është shkruar 50 vjet. Kjo është diçka e paprecedentë. Gjykata Kushtetuese ka shfuqizuar disa dënime të rënda për armëmbajtje, duke krijuar një konfuzion në zbatimin e këtij ligji në praktikë.
Ky konfuzion është materializuar edhe në disa vendime gjykatash, të cilat kanë qenë të kundërta në masat e dënimit edhe pse për të njëjtën vepër penale, atë të armëmbajtjes. Disa të akuzuar kanë marrë masa të rënda dënimi, ndërsa disa të tjerë jo, ndërsa nuk kanë munguar as rastet e lirimit të personave të kapur me armë pa leje.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Kioske9 orë më herët

Neutraliteti “i çuditshëm” i Shqipërisë në krizën e Kosovës

Në krizën e tanishme mes Serbisë – dështimit te saj dhe Kosovës ka shumë dramacite dhe tension. Por turpi i...

Mix9 orë më herët

Pas aludimeve për video, Luana Vjollca jep mesazhin e fortë për gjobaxhinjtë

Moderatorja Luana Vjollca Moderatorja Luana Vjollca ka reaguar sërish pas aludimeve për qarkullimin e videos erotike. Moderatorja e nisi emisionin...

Radar9 orë më herët

Berisha: Rama nuk ngushëlloi familjen e policit të vrarë, u shpall si Pashiqi i shekullit të 21

Në seancën e sotme plenare, Sali Berisha ka vijuar akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama pas deklaratave të bëra për situatën...

Radar9 orë më herët

“Edhe njiherë po t’them: O teveqeli i Shqipnisë!”

Aktori i njohur nga Kosova, Çun Lajçi, i është drejtuar me tone të ashpra kryeministrit Edi Rama lidhur me qëndrimet...

Radar9 orë më herët

“S’ka dritë në fund të tunelit”, qeveria nuk e di se kur përfundon Rruga e Arbrit

Dy zyrtarë të lartë të Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë pranuan të hënën në një seancë dëgjimore në Komisionin e...

Radar19 orë më herët

Rënia e popullsisë dhe çmimet e larta të ushqimeve po ulin importet e veshjeve të reja, rritet tregu i “GABIT”

Importet e veshjeve dhe tekstileve në sasi ranë në të gjitha kategoritë gjatë 8-mujorit 2023 duke reflektuar kërkesën më të...

Mix20 orë më herët

David Beckham ndan sekretin e martesës së lumtur 24-vjeçare me Victoria Beckham

David Beckham ka ndarë çelësin e suksesit të martesës 24-vjeçare të tij dhe Victoria Beckham. Superylli i futbollit dhe ish-ylli...

Mix20 orë më herët

Horoskopi për muajin Tetor (Peshorja-Peshqit)

Peshorja Karriera dhe Financa Personat e shenjës së Peshores do të arrijnë shumë këtë muaj, por disi mund të mungojë...

Radar20 orë më herët

Basha: Të rinjtë largohen nga shpërfillja e një qeverie që s’u ofron siguri, të investohet në arsim

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha iu është bashkuar mesazheve me rastin e nisjes së vitit të ri akademik. Përmes...

Mix2 ditë më herët

Çfarë është gluteni? Çfarë janë ushqimet pa gluten – Pse rekomandohen

Keni dëgjuar ndonjëherë për glutenin? Mbase keni parë disa produkte me markën ‘pa gluten’ ndërkohë që në botë po flitet...

Facebook