Lidhu me ne

Temporal

59 mijë të internuar dhe mbi 6 mijë të vrarë nga regjimi komunist

komunizem

Instituti i Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit ka publikuar në raportin vjetor, në të cilin thuhet se gjatë regjimit komunist 34,135 shqiptarë janë burgosur dhe dënuar për arsye politike. Në raportin e dorëzuar në Kuvend, ISKK ka publikuar një sërë statistikash, për vuajtjet që kanë pësuar shqiptarët gjatë regjimit “hoxhist”.

Nga të dhënat zyrtare rezulton se 59,009 shqiptarë u internuan në kampe përqendrimi, ndërkohë që 7.022 prej tyre kanë humbur jetën.

Po sipas të dhënave të këtij instituti, 984 shqiptarë kanë vdekur në burgjet e regjimit, ndërkohë që 6.027 persona janë vrarë gjatë diktaturës, raporton Panorama.

Po ashtu, nga torturat dhe dënimet e kohës, 308 persona kanë humbur aftësitë mendore gjatë qëndrimit në burgjet e komunizmit.

Instituti Studimit të Krimeve të Komunizmit, i drejtuar nga Agron Tufa, në raportin e vjetor thekson se ka nisur puna në të gjithë Shqipërinë për të zbuluar numrin e saktë të qytetarëve të pushkatuar pa gjyq. Në raport thuhet se janë me mijëra qytetarë që janë vrarë nga viti 1944-1955, por një pjesë e madhe nuk ekziston në arkiva.

“Instituti i Integrimit të ish-të Përndjekurve Politikë në bashkëpunim me shoqatat e të përndjekurve politikë, që operojnë në çdo qytet e trevë të Shqipërisë, ka nisur një projekt të regjistrimit të saktë të mijëra qytetarëve të pushkatuar pa gjyq në vitet 1944- 1955, emrat e të cilëve nuk gjenden në asnjë arkiv.

Zbardhja e fatit tragjik të këtyre qytetarëve është një detyrë e domosdoshme e institutit tonë dhe një hulumtim i saktë mbi numrin e qytetarëve të pushkatuar për të dhënat e sakta të shifrës së tyre, çka nuk përputhet aspak me të dhënat e deritashme zyrtare”, thuhet në raportin e ISKK-së.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Temporal3 orë më herët

6 fakte rreth Luftës së Dytë Botërore që nuk mësohen në shkolla

Për Luftën e Dytë Botërore janë shkruar vëllime librash. Në këtë pikë, breza studentësh kanë mësuar për konfliktin, por vetëm...

Stil3 orë më herët

Sa orë gjumë ka nevojë një fëmijë në bazë të moshës?

Sa orë gjumë ka nevojë një fëmijë në bazë të moshës? Një grup prej 13 ekspertësh të gjumit, nën kujdesin...

Stil3 orë më herët

Pse bebet shkelmojnë në bark ?

Kur një grua shtatzënë ndjen një goditje nga foshnja e saj e palindur, i riu mund të jetë duke markuar...

Stil3 orë më herët

“House of the Dragon” do të ketë si aktorë kryesorë dy gra

Numërimi mbrapsht ka filluar zyrtarisht. Prequel i “Game of Thrones” –  House of the Dragon – do të vijë së...

Kryesore3 orë më herët

Borxhi publik 107%, Berisha: Shqiptarët sot duhet të kishin rrogë mesatare 1500 euro

Borxhi është rritur nga 62.4% në 107%. Kreu i PD-së Sali Berisha ngriti shqetësimin për pagat e punëtorëve dhe borxhin...

Radar7 orë më herët

Ngjarja e Himarës, analisti për qëndrimin e Ramës: Kur gjithçka e ndërton mbi gënjeshtër, s’të pëlqen ‘pasqyra’

Analisti Fatos Lubonja ka komentuar qëndrimin e kryeministrit Edi Rama mbi ngjarjen e ndodhur dje në Himarë ku një 7-vjeçare...

Kritike9 orë më herët

Filloi skenari i pështirë që mbajeni protestën larg politikës ose politikën larg protestës.

Për apolitikët e borderove të qeverisë: Kjo është një protestë politike Nga Klodian Tomorri  Filloi skenari i pështirë që mbajeni protestën...

Kioske9 orë më herët

Edi i zi që nuk mban zi!!!

Koment nga Ardit Haxhija Edi i zi që nuk mban zi!!! Erdhi në pushtet me premtime të mëdha, po largohet...

Stil9 orë më herët

Monica Lewinsky i kërkon Beyonce-s të heqë emrin e saj nga teksti i këngës

Monica Lewinsky ka një kërkesë. Pasi Beyonce hoqi një fjalë (që fyente njerëzit me nevoja specifike) nga një prej këngët...

Radar9 orë më herët

PD ngre 5 pyetje për inceneratorët: Qeveria reagoi për denoncimin tonë, duke hedhur gënjeshtrën e radhës

Partia Demokratike ka dalë në një deklaratë për të ashtëquajturën aferë të inceneratorëve, një ditë pasi deklaroi se qeveria ka...

Facebook