Lidhu me ne

Kryesore

Murgeshat që kultivojnë kanabis

Sisters-of-the-Valley (2)Një grup murgeshash janë bërë të njohura për kultivimin e marijuanës në manastirin e tyre dhe shitjen e kësaj bime për qëllime mjekësore. Motrat e Luginës në Merced, Kaliforni nuk janë katolike apo tradicionalisht të lidhura me fenë, por e konsiderojnë veten murgesha.

Këto kultivuese të marijuanës mjekësore janë të licencuara që të rritin bimët për të krijuar mjete shëndetësore organike për të trajtuar dhimbjet e shpinës apo migrenës.

Por edhe pse murgeshat, Motra Kate, emri i vërtetë i së cilës është Christina Meeusen dhe Motra Darcy, 24 vjeç, kanë bërë para nga ky prodhim, tashmë ato nuk do të munden t’i shesin online produktet e tyre, pasi disa nga komunat e Kalifornisë e konsiderojnë të ndaluar  kultivimin e këtyre bimëve dhe të paligjshme shitjen e tyre.

“Janë shumë të larta kërkesat nga pacientët që vuajnë nga kanceri. Dhe ne kemi prodhuar një balsam që përdoret për shumë qëllime, si migrena, dhimbja e veshëve, dhëmbëve, skuqjet në lëkurë etj”, shpjegojnë motrat.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar12 orë më herët

SHTET HAJDUT – POLICI ”GJOBASH”

Nga Saimir Korreshi SHTET HAJDUT – POLICI ”GJOBASH”. E vetmja gje me te cilen mburret policia eshte vendosja e gjobave...

Stil12 orë më herët

Dieta e Kate Middleton: Çfarë ha Dukesha?

Dukeshës Kate Middleton i ndalohet të hajë makarona Si mbretëresha e ardhshme e Anglisë, Kate Middleton duhet të ndjekë shumë...

Sport12 orë më herët

Legjenda Serena Williams tërhiqet nga tenisi

Serena Williams do të godasë topin e saj të fundit të tenisit në US Open. Atletja e famshme njoftoi në...

Radar17 orë më herët

Rama bën “kurban” zëvendësministren Ornela Çuçi pas tragjedisë së Himarës, shpëton Kumbaron dhe Çuçin

Shkarkohet nga detyra zëvendësministrja e Mjedisit dhe Turizmit, Ornela Çuçi. Vendimi është marrë nga Këshilli i Ministrave. “Në mbështetje të...

Stil17 orë më herët

Lajmet janë të vërteta, Rita Ora dhe regjisori Taika Waititi janë martuar

Dje, në mediat e huaja dhe shqiptare, qarkulloi lajmi që Rita Ora dhe regjisori i “Thor” Taika Waititi janë martuar....

Kryesore21 orë më herët

PD i drejton 5 pyetje SPAK-ut: Si iu dhanë 310 mijë euro grante të BE-së pë bujqësinë Stela Gugalljas?

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Abi Malltezi ka vijuar serinë e pyetjeve mbi aferën e inceneratorëve. Këtë herë nga...

Stil21 orë më herët

3 shenjat më të qeta të Horoskopit, a jeni një prej tyre?

Bota mund të jetë në krizë dhe megjithatë disa njerëz kanë aftësinë të qëndrojnë të qetë, të ftohtë dhe të...

Stil22 orë më herët

Dieta e Aristotelit, një propozim ideal ushqimor për këdo pasi kombinon karakteristikat e dietës mesdhetare

Menuja e Aristotelit: Hani si një filozof i lashtë grek Sipas Aristotelit, bota bazohej në katër elementë: toka, zjarri, uji,...

Stil22 orë më herët

Cila ishte beteja më e shkurtër në histori?

Cila ishte beteja më e shkurtër në histori? Konflikti më i shkurtër në histori ka zgjatur më pak se 40...

Stil22 orë më herët

Ryan Giggs dhunues sistematik. Zbardhet dëshmia e frikshme e ish të fejuarës

Dalin në skenë detaje të reja rreth dhunës që Ryan Giggs ka ushtruar ndaj ish-parnteres Kate Greville. Ish-mesfushori dhe trajneri...

Facebook