Connect with us

Aktualitet

Basha: Vendimi i opozitës, 1 koalicion dhe 1 qëllim

Basha: Vendimi i opozitës, 1 koalicion dhe 1 qëllim

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha deklaroi të enjten se ai do të jetë kandidati për kryeministër i opozitës. Në Opinion, Basha tha se vendimi strategjik i opozitës është një koalicion dhe një qëllim.

Basha deklaroi:

“Vendimi strategjik i opozitës është 1 koalicion dhe 1 qëllim. Vendimet taktike synojnë të bëjnë të mundur që asnjë votë e shqiptarëve që kërkojnë ndryshim, të mos humbasë peshën e saj. Po vjen ora për ndryshim, për të larguar këtë qeveri dhe për të vendosur një standard të ri. Do jenë vendime taktike, për të cilat ne po konsultohemi. Ne kemi një preferencë të vetme të gjithë. Jemi në fund të rakordimeve politike, për të bërë atë që është e nevojshme në nivelin taktik. Të bëjmë të mundur që asnjë votë të mos shkojë kot. Në funksion të këtij qëllimi do shfaqim edhe taktikën tonë”.

I pyetur për kandidaturat e PD për zgjedhjet e ardhshme kryedemokrati nuk zbuloi asnjë emër por tha se shumë shpejt do të prezantohen të gjithë.

Kreu i opozitës premtoi  cilësi më të lartë të kandidaturave që do të përfaqësojnë popullin në Kuvend.

Për koalicionin ai tha së  përshin dhe zëra kritik por motivi që mban bashkë është largimi i Edi Ramën dhe interesi i qytetarëve. Mes të tjerash Basha u shpreh:

“Opozita, PD, ne jemi në këtë qasje jemi në unison me qytetarët shqiptarë. Bëhet fjalë për një udhëkryq ku shqiptarët do të vendosin. Sfida për opozitën dhe mua personalisht është ta konturojmë këtë ndryshim. 25 prilli është një referendum për ndryshim. Sfida e PD, e opozitës së bashkuar është t’i japim formë, thelb dhe kontur ndryshimit”.

Basha tha se Rama është i larguar dhe nuk e konsideron largimin e tij si sfidë të opozitës:

“Sfida e koalicionit nuk është largimi i Edi Ramës, Rama është i larguar, sfida është që koalicioni të vërtetojë që mbart shpresën për ndryshim e ta kthejë këtë shpresë në projekte”.

Continue Reading

Me teper

Kryesore55 seconds ago

Shqipëria ndër vendet e fundit në botë për vaksinimin kundër Covid-19

Foto ilustruese Shqipëria është një ndër vendet e fundit në botë sa i përket numrit të personave të vaksinuar kundër...

Temporal10 mins ago

Aleatët e Bashës si ‘inglorious bastards’

Alfred Lela Në krizën e madhe që prodhojnë listat, sa herë ato i bën Basha, ka edhe një krizë të...

Kryesore36 mins ago

Jorida Tabaku: Kujt i duhet më Edi Rama?

Nga Jorida Tabaku Si gjeli që krekoset në majë të një grumbulli dështimesh, Edi Rama kërkon një mandat të tretë....

Kryesore54 mins ago

Basha akuzon Ramën se ka dëmtuar buxhetin me 6.2 miliardë euro

Kreu i PD-së, Lulzim Basha akuzoi qeverinë se ka shkaktuar 6.2 milionë euro dëm në buxhetin e shtetit. Përmes një...

Radar57 mins ago

Kur infektohet me Covid-19 një grua shtatzënë, çfarë ndodh me fëmijën?

Ndër pyetjet e shumta që na mundojnë lidhur me pandeminë Covid-19, nisur nga “kur do të mbarojë e gjitha kjo...

Kryesore1 hour ago

Borxhi i jashtëm u shtua me 1 miliard euro më 2020, ritmi më i lartë e tre dekadave

Gjatë pesë viteve të fundit huamarrja e huaj ka mbuluar mesatarisht rreth 17% të nevojave të përgjithshme të qeverisë Borxhi...

Radar1 hour ago

Dua Lipa, tanimë artistja e dytë më e dëgjuar në botë në “Spotify”

Dua Lipa tanimë është artistja e dytë më e dëgjuar në të gjithë botën në “Spotify”, dhe e para nëse...

Kryesore2 hours ago

Mbyllet për të disatën herë faqja “Brryli Broadway”

Është mbyllur dje për të disatën herë faqja e njohur e memeve “Brryli Broadway”. E “faji” i faqes duket janë...

Kryesore2 hours ago

Meta: Jap dorëheqjen nëse Rama fiton 71 mandate pa prekur votat

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka deklaruar se jep dorëheqjen, nëse sipas tij, kryeministri Edi Rama merr 71 mandate më...

Kryesore2 hours ago

Meta: Amerikanët e Edi Ramës unë i kap për veshi

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, shpërtheu me tone të ashpra ndaj kryeministrit Edi Rama. I ftuar në emisionin “Frontline” në...

Facebook