Connect with us

Kryesore

Berisha: Basha duhet të ftojë Topallin dhe Patozin

Does he communicate with former Prime Minister Sali Berisha? Jozefina  Topalli answers - Politike
Astrit Patozi tregon marrdhënien e tij me Sali Berishën | CNA.AL

Partia Demokratike deri tani ka arritur marrëveshjen me disa nga aleatët e vegjël, por ende nuk ka arritur paktin me PR-në dhe PDIU-në. Mbrëmjen e sotme në Radarin Informativ në “ABC” me gazetaren Jonida Shehu, Sali Berisha u shpreh i bindur se PD-ja dhe e aleatët do të arrijnë ujdinë. Por cfarë mendon ai, a duhet që Lulzim Basha të ftojë në koalicion edhe Jozefina Topallin dhe Astrit Patozin?

Sali Berisha tha se PD-ja duhet të ftojë të gjitha forcat që janë të vendosura për largimin e Edi Ramës, por shtoi se Topalli dhe Patozi, i kanë shpallur luftë frontale të gjithë spektrit politik shqiptar. “Në këto rrethana, me këtë qëndrim përjashtojnë aleancat” tha ish-kryeministri.

Pjesë nga intervista e Sali Berishës për negociatat me aleatët

Pse po vështirësohen këto negociata, ku është problemi?
Unë gjykoj se së pari, absolutisht nuk jam pjesë e procesit të negociatave, por negociatat kanë rregullin e tyre, kanë mesataren e rekordit elektoral, bazat mbi të cilat zhvillohen. Jam i bindur se PD dhe aleatët do të arrijnë ujdinë më të mirë të mundshme për të dy palët dhe të japin, ti presin biletën regjimit.

Ju duken negociata apo presione, referuar deklaratave të Fatmir Mediut pak ditë më parë?
Negociatat kanë karakterin e fshehtë por edhe tam tamet publike, janë të pashmangshme, por unë besoj dhe mendoj se PD dhe aleatët do të arrijnë në ujdi.

A i duhen realisht PD-së aleancat, a mund të mos e fitojë pushtetin pa të vegjlit?
Siç kanë dëshmuar, po bëhen jo një po disa ‘polle’, aleanca opozitare është fituese me 7-11 pikë, ndaj PS-së. Kjo aleancë, i duhet sot cdo demokrati, cdo anëtari të partive opozitare, cdo qytetari. Unë mendoj se largimi me urgjencë i Edi Ramës, i cili vetëm këto tre muajt e fundit ka konsumuar një vepër të tradhtisë së lartë ndërkombëtare për detin me Greqinë.

Kur i duhet cdo votë opozitës, pse nuk po bashkohet me Topallin dhe Patozin?
PD-ja në dijeni time është e hapur ndaj të gjitha forcave politike të cilat kanë për objektiv madhor largimin e narkoshtetit nga pushteti, por sic i dëgjoni edhe ju, problemi i tyre është, ata i kanë shpallur luftë frontale të gjithë spektrit politik shqiptar. Në këto rrethana, me këtë qëndrim përjashtojnë aleancat.

A do të ishte mirë të kishte një ftesë nga PD për Topallin dhe Patozin?
PD duhet të ftojë të gjitha forcat që janë të vendosura.

Edhe Topallin dhe Patozin?
Pa përjashtim ata që janë të vendosura të largojnë nga pushteti Edi Ramën.

Continue Reading

Me teper

Kryesore27 mins ago

Mediu: Rama tenton të krijojë karantinë për opozitën

  Gjykata Kushtetuese do të gjykojë këtë të martë kërkesën e Partisë Republikane në lidhje me kundërshtimin e vendimit për...

Kritike39 mins ago

Kryeministri si shef pavijoni

Prej kohësh, qesharakja me shqetësuesen ndërrojnë vendet. E shëmtuara dhe propagandistikja janë bërë trup i vetëm e megjithatë nuk ndalen....

Kryesore46 mins ago

Shqipëria ndër vendet e fundit në botë për vaksinimin kundër Covid-19

Foto ilustruese Shqipëria është një ndër vendet e fundit në botë sa i përket numrit të personave të vaksinuar kundër...

Temporal55 mins ago

Aleatët e Bashës si ‘inglorious bastards’

Alfred Lela Në krizën e madhe që prodhojnë listat, sa herë ato i bën Basha, ka edhe një krizë të...

Kryesore1 hour ago

Jorida Tabaku: Kujt i duhet më Edi Rama?

Nga Jorida Tabaku Si gjeli që krekoset në majë të një grumbulli dështimesh, Edi Rama kërkon një mandat të tretë....

Kryesore2 hours ago

Basha akuzon Ramën se ka dëmtuar buxhetin me 6.2 miliardë euro

Kreu i PD-së, Lulzim Basha akuzoi qeverinë se ka shkaktuar 6.2 milionë euro dëm në buxhetin e shtetit. Përmes një...

Radar2 hours ago

Kur infektohet me Covid-19 një grua shtatzënë, çfarë ndodh me fëmijën?

Ndër pyetjet e shumta që na mundojnë lidhur me pandeminë Covid-19, nisur nga “kur do të mbarojë e gjitha kjo...

Kryesore2 hours ago

Borxhi i jashtëm u shtua me 1 miliard euro më 2020, ritmi më i lartë e tre dekadave

Gjatë pesë viteve të fundit huamarrja e huaj ka mbuluar mesatarisht rreth 17% të nevojave të përgjithshme të qeverisë Borxhi...

Radar2 hours ago

Dua Lipa, tanimë artistja e dytë më e dëgjuar në botë në “Spotify”

Dua Lipa tanimë është artistja e dytë më e dëgjuar në të gjithë botën në “Spotify”, dhe e para nëse...

Kryesore2 hours ago

Mbyllet për të disatën herë faqja “Brryli Broadway”

Është mbyllur dje për të disatën herë faqja e njohur e memeve “Brryli Broadway”. E “faji” i faqes duket janë...

Facebook