Lidhu me ne

Kryesore

Mbyllet për të disatën herë faqja “Brryli Broadway”


Është mbyllur dje për të disatën herë faqja e njohur e memeve “Brryli Broadway”. E “faji” i faqes duket janë jo vetëm memet që ka bërë kohët e fundit me trenat e avionët imagjinarë të qeverisë së Shqipërisë “moderne”, por memet që prej tre vitesh, të cilat kompania “Acromax” i konsideron si pronë intelektuale të disa televizioneve. Madje edhe të atyre me të cilat faqja e memeve në Facebook, ka një marrëveshje për t’i përdorur.

Pavarësisht bllokimit të faqes në Facebook, çunat e “Brrylli Broadway” të larë me “vaj e me uthull” tashmë për këtë çështje, ishin të pregatitur për çdo rast duke mbajtur një faqe rezervë, ku denoncuan dhe rastin.

Asgjë nuk mbaron këtu!

Brryli Video është kthyer në Brryli Broadway (e treta) e cila është streha e re në Facebook.

Edhe nëse na mbyllni përsëri, pa merak do hapim tjetër.”- njoftojnë çunat e Brrylit në faqen e re.

Kush e bllokoi “Brrylin”?

Duket se shkak për këtë janë bërë raportimet e shumta që ka bërë “Acromax”. Këtë kanë treguar administratorët e faqes, përmes postimit të parë në faqen rezervë. I dyshimtë mbetet fakti se përse ky sulm ndaj faqes, pikërisht vetëm pak kohë para zgjedhjeve.

“Me sa duket puna e kryer nga Acromax duke ngritur pretendimin se shumë foto të bëra meme për 3 vitet e fundit nga Brryli Broadway janë pronë intelektuale e TV si TCH, Klan, ABC, News24, Digitalb etj Facebook i ka mbrojtur duke rrezikuar thuaj se përfundimisht mbylljen e faqes BRRYLI BROADWAY me 95 mijë ndjekës. Kërcënime të vazhdueshme prej më shumë se 1 viti duket se kulmojnë pikërisht tani para zgjedhjeve. Raportet nuk kanë kursyer as materialet e televizionit ABC, për të cilat ne kemi një marrëveshje për ti përdorur. Sulmet e fundit janë direkte dhe të organizuara pasi shumë nga postimet e raportuara janë shumë të vjetra dhe bëhen njëkohësisht në Facebook dhe Instagram.

Përkohësisht do fitojnë, veçanërisht disa politikanë që kanë bërë çdo gjë të mundur për ti mbyllur gojën kësaj faqeje.”– njoftojnë administratorët e faqes, në një faqe të dytë.

Për ata që nuk e dinë, “Acromax Media” është një kompani me bazë në Hamburg të Gjermanisë, e cila heq video që kritikojnë qeverinë shqiptare nga interneti, në veçanti në Facebook. Kompania ka nënshkruar kontrata me pothuajse të gjitha stacionet kryesore televizive të Shqipërisë, të cilat i kanë dhënë të drejta të gjera për përdorimin në internet të transmetimeve televizive shqiptare dhe ajo ndërmerr veprime kundër shkeljeve të të drejtave të autorit me iniciativën e saj.  Drejtori i Përgjithshëm i “Acromax Media” është Aldor Nini.

Por cili është “mëkat”i i “Brryli Broadway”? Duhet të ketë një “mëkat” meqë kjo faqe nuk po gjen qetësi, duke u bllokuar për të disatën herë.

“Brryli Broadway” është një nga faqet më të ndjekura në “Facebook”, e njohur për memet pikante dhe këndin kritik ndaj zhvillimeve në vend.

Përveç kryeministrit Edi Rama, një nga politikanët që është kthyer më së shumti në meme nga kjo faqe është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj.

Madje edhe pas rikthimit përmes faqes rezervë, djemtë e “brrylit” kanë patur një meme pikante për këta të dy lidhur me mbylljen që iu bë.

Kohët e fundit, përmes memeve të saj faqja ka telendisur Rilindjen për shkak të premtimeve për “Shqipërinë moderne” me aviona e trena, apo projekteve 3D të servirura vazhdimisht nga qeveria për publikun.

Nga trenat e shpejtësisë të lartë që do lidhin Korçën me Tiranën, stacionet gjigande të Vlorës dhe hyrjet luksoze të Tiranës janë disa nga memet me të cilat Brryli po telendis deklaratat vizionare të Elisa Spiropalit se “në mandatin e tretë Shqipëria do të bëhet një vend modern me aeroporte të reja, me hekurudhë”. Madje nuk mungojnë as projektet futuristike, Shqipëria në mandatin e tretë me trena fluturues./Hashtag.al

Disa nga memet:

Vazhdo leximin

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore3 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook