Lidhu me ne

Kryesore

Shqipëria ndër vendet e fundit në botë për vaksinimin kundër Covid-19

Tabelat, Shqipëria ndër vendet e fundit në botë përFoto ilustruese

Shqipëria është një ndër vendet e fundit në botë sa i përket numrit të personave të vaksinuar kundër koronavirusit.

Sipas të dhënave të faqes “Our World in Data”, Shqipëra renditet larg vendeve të tjera. Në vendin tonë procesi i vaksinimit ka nisur më 11 janar dhe deri më sot janë kryer 14,295 vaksinime.

Në Shqipëri kanë mbërritur vaksinat nga kompania Pfizer, ndërsa është paralajmëruar se gjatë marsit do të mbërrijnë doza edhe nga Astra Zeneca.

Por ndërkohë që të dhënat nxjerrin se vendi ynë është me një përqindje të vogël të të vaksinuarëve nga Covid-19, kryeministri Edi Rama e ka “shitur” si sukses ecurinë e këtij procesi.

Në prononcimet lidhur me këtë çështje ai thekson se ka vende që ende nuk kanë nisur procesin e vaksinimit.

Një ditë më parë në vendin tonë mbërritën më shumë se 15 mijë doza vaksinash nga Pfizer. Kryeministri Rama tha se do të vijnë edhe 30 mijë të tjera në muajin prill.

Aktualisht në Shqipëri po vaksinohet bluzat e bardha dhe personat mbi 85 vjeç. Fushata është shtrirë në disa prej qyteteve të vendit. Ndërkohë situata me pandeminë paraqitetet shqetësuese, pasi shifrat e regjistruara javët e fundit janë tejet të larta.

Tabelat, Shqipëria ndër vendet e fundit në botë për
Tabelat, Shqipëria ndër vendet e fundit në botë për

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore2 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook