Lidhu me ne

Kryesore

Do të vija duart në kokë, do të shkulja flokët, po të mos kishte ndikim. Do të ishim i pari vend që s’kemi respekt për veten.

A do ta dëmtojë Ramën, humbja e gjyqit me Becchettin në zgjedhje? Ç’mendojnë analistët dhe politikanët në “Të Paekspozuarit”


A do ta dëmtojë Ramën, humbja e gjyqit me Becchettin në zgjedhjet që do të mbahen pas 20 ditësh? Kjo është pyetja që Ylli Rakipi, i’u drejtoi të ftuarve në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV.

Ja përgjigjet e tyre:

Pano Soko: Do të vija duart në kokë, do të shkulja flokët, po të mos kishte ndikim. Do të ishim i pari vend që s’kemi respekt për veten.

Arjan Çani: Unë nga natyra nuk jam optimist. Më pëlqen të jem fatalist. Them se Rama bën mirë që i bën këto. Pak po bën. Nuk dua të jem cinik. Kur shoh këto që ai bën them me vete, përse jo? Ai ka kuptuar që në këtë vend mund të bësh cfarë të duash dhe nuk reagon njeri. Shumica janë ca kokë-tulër, njerëz kokë, dhe ai i shkel me këmbë. Një popull që nuk ngrihet, me sa duket i ka punët mirë, drogë, informalitet… Ku jemi ne në Suedi, Norvegji. Ne jemi një vend, që deri para pak vitësh kemi qenë barinj dhe analfabetë. Ai pak po bën, unë do të kisha bërë më shumë.

Artur Zheji: Mendoj se ndikon. Shumë habere jo të mira po vijnë në pak ditë, janë grumbulluar shumë zogj ogurzinj në ditët e kësaj fushate. Që në antikitet, kur fati vendos një betejë, lëshon shenjat e para. Unë i besoj këtyre. Njeriu që është kapur pas pushtetit në mënyrë absurde dhe patologjikisht, këto janë shenjat. Nuk vjen kotë gjoba nga Washingtoni, nuk vjen kot. Frymë mosbesuese dhe denoncuese për këtë qeveri.

Klodian Tomorri: E dimë nga sondazhet, që këto janë zgjedhje që do jenë me rezultat aty aty. Nuk themi dot me siguri kush fiton. Kjo ngjarje, kjo bombë, ka potencialin të kthehet në çështjen që do të përcaktojë zgjedhjet. Por, e shoh shumë të butë opozitën në raport me këtë ngjarje. Besoj se kjo duhet të ishte kryefjala. Opozita nuk i ka kushtuar vëmendjen që meriton. Ky duhet të ishte diskursi politik deri në zgjedhje. Më duket sikur opozita ka më shumë qejf ta lënë këtë cështje, të merret me integrimin dhe ka vënë si temë kryesore integrimin, por nuk besoj se mund të sjellë vota kjo gjë.

Dash Shehi: Ne do ta amplifikojmë këtë, sigurisht. Jam dakord me zotin Tomorri. Gjykoj që ajo linja opozitare, e fushatës, do të shpërndahet në shumë komponentë, për të mbledhur maksimumin e votave.
Nuk pres të rebelohen të gjithë shqiptarët, por ata shqiptarët më të ndërgjegjshëm. Kur shoh këto sondazhet e korrupsionit, vetëm 7-8% e konsiderojnë korrupsionin problem të madh. Një pjesë e shoqërisë e ha turpin me bukë. Do ta rrëzojmë të gjatin! 20% duhet të rebelohet dhe rrëzojmë të gjatin! E di si thuhet në popull, litari këputet duke u holluar, zullumi këputet duke u trash. Ky e ka trashur zullumin.

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike1 ditë më herët

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat.

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat. Një tjetër i zhdukur, që u gjend sot i vrarë. Rekordi...

Aktualitet1 ditë më herët

Kjo rrugë të çon në Syrin e Kaltër.

Z. Kryeministër, Pas kësaj rruge ndodhet 1 prej pasurive më të mëdha natyrore të Shqipërisë dhe 1 prej destinacioneve kryesore...

Temporal1 ditë më herët

Emigracioni dëmton forcën e punës, 18 mijë të rinj 15-29 vjeç më pak në një vit

Grup-moshat e reja 15-29- vjeç, pjesë e popullsisë në moshë pune, u tkurrën me shpejtësi përgjatë vitit të kaluar. INSTAT...

Stil2 ditë më herët

5 restorantet që preferoj në Prishtinë

Nga Enver Robelli  E kam të qartë: kjo listë është krejtësisht subjektive, pra një vlerësim fund e krye personal, por është...

Stil2 ditë më herët

Milioneret e instagramit që bëjnë shumë “zhurmë” për para, zbulohen çmimet e Luana Vjollcës, Arbana Osmanit dhe Teas

“Instagrami” sot është kthyer në një biznes shumë fitimprurës për njerëzit e njohur të ekranit. Ka nga ata personazhe që...

Temporal2 ditë më herët

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur forcat ushtarake të ish-Jugosllavisë vranë...

Kryesore2 ditë më herët

Basha: S’lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, dhe s’do ndalemi deri sa të çmontojmë regjimin Rama-Doshi.

Kryedemokrati Lulzim Basha, në mbledhjen e kryesisë është përballur me debat dhe sulme nga Fatbardh Kadilli. Basha ka deklaruar se...

Stil2 ditë më herët

Tre shenjat e horoskopit që i fshehin ndjenjat

Akrepi Fillojmë me zotin e fshehtësisë dhe dyshimit. Nëse ndonjëherë merrni ndonjë fjalë nga Akrepi, me të vërtetë do të...

Radar2 ditë më herët

Andi dhe Melisa pranuan lidhjen/ Tea mesazh dyshes

Vetëm disa ditë më parë Melisa dhe Andi pranuan lidhjen e tyre, ndërsa ndjekësit u bënë kuriozë për regimin e...

Kioske2 ditë më herët

Si favorizohen oligarkët?

Si favorizohen oligarkët? Kur Kastrati Group bleu Hotel Sheraton në vitin 2018, shumë u çuditën. Një kompani që kishte eksperiencë...

Facebook