Lidhu me ne

Kryesore

Një replikë me ata që më thonë: “I merr vota të djathtës”

nga Tonin Uldedaj

Një replikë me ata që më thonë: “I merr votaNë foto: Tonin Uldedaj me familjen (në qendër i biri, Jurgen Uldedaj, kampion bote në boks)

Në fillim mendoj se duhet me u paraqitë para jush, duke qenë se nuk jam kandidat i stërvitun ndër lista deputetësh dhe partish: Unë jam Tonin Uldedaj, malësor, me origjinë nga Bajza e Kastratit, lindë e rritë në Velipojë, me lidhje të shumta familjare, miqësore e biznesi me Shkodrën.

Në zgjedhjet e 25 prillit kandidoj në listën e Bindjes Demokratike për qarkun e Shkodrës. E kam për herë të parë një sfidë të tillë në nivel kombëtar. Domethanë, edhe pse i di disa gjana për politikën, pasi kam qenë i angazhuar në nivel vendor, po përballem me disa ‘gjetje’ të reja.

Më poshtë më lejoni të parashtroj tre qëndrime që i ndesh në takimet me zgjedhësit. Herë më duken si provokime, herë si reagime të çiltra dhe ndonjëherë thjesht si rënie pre e fushatave të dizinformimit që partitë kryesore bajnë në shpinë të forcave të reja.

Sot dua të flas për të parën, që përmblidhet në frazën “i merr vota të djathtës” (dy të tjerat janë “ndihmon Edi Ramën” dhe “çfarë ofron ti; çfarë do të bësh nëse e merr mandatin?”).

Filli i mendimit që përshkon reagimin ‘i merr vota të djathtës’ mua më duket diktatorial dhe i padrejtë.

Diktatorial sepse e konsideron vullnetin që del nga vota si të dhënë njëherë e përgjithmonë dhe të pandryshueshëm. Të dashur shkodranë dhe bashkatdhetarë: është bash e kundërta. Vullneti i votës nuk është kategorik, por likuid (i lëngshëm, i lëvizshëm). Përndryshe nuk do të kishim zgjedhje për çdo dy vjet, njëherë për pushtetin vendor dhe njëherë për qendrorin. Nëse votat që ka e djathta, dhe ato që ka e majta, do të ishin vota përkatësisht dhe absolutisht të së majtës dhe të së djathtës, ne nuk do kishim nevojë të shkonim në zgjedhje, të bënim fushata që kushtojnë, që e rrisin presionin politik dhe social mbi votuesin etj. Thjesht do të numëronim edhe njëherë votat e 2017 dhe do të vazhdonim kështu siç jemi e këtu ku na kanë pozicionuar zgjedhjet e para katër viteve.

Mrekullia e demokracisë kjo është: mosdija se e kujt është vota, e të majtës apo të djathtës, e PD, PS apo ndonjë force tjetër. Unë dhe Bindja Demokratike nuk jemi krijime artificale, por thirrje të nevojës politike, sociale e kulturore për një alternativë. Ne ekzistojmë pikërisht për faktin se nuk dihet se e kujt është vota. Vota është vendim personal dhe jo një proces kolektiv.

Për të gjitha sa shkrova ma nalt më duket e padrejtë t’u injektosh votuesve paragjykimin se aksh kandidat apo parti merr votat e të djathtës apo të të majtës. Secili merr votat e veta dhe ato që nuk mundet të marrë, apo humbet, partia apo kandidati tjetër.

Një nga gjërat që u kërkoj votuesve shkodranë është refuzimi i atyre që u thonë se vota jote është e të majtës apo të djathtës. Jo, vota është e jotja dhe vendos ti se çfarë do të bësh me të.

Ata që mendojnë se vota i shkon automatikisht këtij apo atij krahu, janë bash ata që mendojnë se vota jote për ta është e mirëqenë, se vota jote u takon atyre, se j’ua ka pas lanë baba trashëgim etj.

Pra, janë ata që e shohin votën tande si pronësi, jo si besim, jo si kontratë. Apo siç e kemi ne në veri, jo si besë e dhanun.

Mos u fyeni prej atyre që mendojnë se vota jote nuk kushton asgjë, ose kushton 50 mijë apo 100 mijë lekë!

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike1 ditë më herët

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat.

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat. Një tjetër i zhdukur, që u gjend sot i vrarë. Rekordi...

Aktualitet1 ditë më herët

Kjo rrugë të çon në Syrin e Kaltër.

Z. Kryeministër, Pas kësaj rruge ndodhet 1 prej pasurive më të mëdha natyrore të Shqipërisë dhe 1 prej destinacioneve kryesore...

Temporal1 ditë më herët

Emigracioni dëmton forcën e punës, 18 mijë të rinj 15-29 vjeç më pak në një vit

Grup-moshat e reja 15-29- vjeç, pjesë e popullsisë në moshë pune, u tkurrën me shpejtësi përgjatë vitit të kaluar. INSTAT...

Stil2 ditë më herët

5 restorantet që preferoj në Prishtinë

Nga Enver Robelli  E kam të qartë: kjo listë është krejtësisht subjektive, pra një vlerësim fund e krye personal, por është...

Stil2 ditë më herët

Milioneret e instagramit që bëjnë shumë “zhurmë” për para, zbulohen çmimet e Luana Vjollcës, Arbana Osmanit dhe Teas

“Instagrami” sot është kthyer në një biznes shumë fitimprurës për njerëzit e njohur të ekranit. Ka nga ata personazhe që...

Temporal2 ditë më herët

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur forcat ushtarake të ish-Jugosllavisë vranë...

Kryesore2 ditë më herët

Basha: S’lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, dhe s’do ndalemi deri sa të çmontojmë regjimin Rama-Doshi.

Kryedemokrati Lulzim Basha, në mbledhjen e kryesisë është përballur me debat dhe sulme nga Fatbardh Kadilli. Basha ka deklaruar se...

Stil2 ditë më herët

Tre shenjat e horoskopit që i fshehin ndjenjat

Akrepi Fillojmë me zotin e fshehtësisë dhe dyshimit. Nëse ndonjëherë merrni ndonjë fjalë nga Akrepi, me të vërtetë do të...

Radar2 ditë më herët

Andi dhe Melisa pranuan lidhjen/ Tea mesazh dyshes

Vetëm disa ditë më parë Melisa dhe Andi pranuan lidhjen e tyre, ndërsa ndjekësit u bënë kuriozë për regimin e...

Kioske2 ditë më herët

Si favorizohen oligarkët?

Si favorizohen oligarkët? Kur Kastrati Group bleu Hotel Sheraton në vitin 2018, shumë u çuditën. Një kompani që kishte eksperiencë...

Facebook