Lidhu me ne

Temporal

17 deputetët që thyen herësin, tre prej tyre përmbysën listën e partive

17 deputetët që thyen herësin, tre prej tyre përmbysën

Pas ndryshimeve në Kodin Zgjedhor, vota për kandidatin preferencial ishte një risi e 25 prillit.

Krahas subjektit politik, në fletën e votimit zgjedhësit votuan edhe kandidatin preferencial për deputet, që në Fletën e Votimit do identifikohej nga një numër e jo emri i tij.

Lista fituese e kandidatëve për deputetë pas numërimit të votave për partitë, mund të thyenin herësin vetëm nëse një kandidat që renditej poshtë ‘vijës së kuqe’, merrte më shumë vota preferenciale se mesatarja e votave të partisë.

Në këto zgjedhje, 17 deputetë kanë arritur të thyejnë herësin e përcaktuar (Edi Rama në Vlorë dhe në Durrës).

Politikani më i votuar ishte kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla i ndjekur nga ish ministri Fatmir Xhafa dhe në vend të tretë kreu i PD, Lulzim Basha. 

Tre prej emrave më të votuar arritën që me votat preferenciale të zgjedhesve përmbysën listat e partive. Bëhet fjalë për Fatmir Xhafajn i PS, Ornaldo Rakipi PS dhe Luçiano Boçi i PD në Elbasan.  

Lista me emrat dhe votat perkatese:

1. TAULANT BALLA          PS           21,604

2. FATMIR XHAFAJ           PS           16,693

3. LULZIM BASHA             PD-AN     16,073

4. EDI RAMA                     PS          15,871

5. ORNALDO RAKIPI        PS            15,658

6. ERION BRAÇE            PS             15,622

7. BELINDA BALLUKU      PS           15,345

8. AGRON SHEHAJ           PD-AN      13,780

9. ETJEN XHAFAJ               PS           12,764

10. BLENDI KLOSI              PS           12,339

11. BLEDAR ÇUÇI              PS           11,932

12. BELIND KËLLIÇI           PD-AN     11,577

13. SAIMIR HASALLA       PS              11,518

14. NIKO PELESHI             PS           11,479

15. EDI RAMA                 PS              11,412

16. ARBEN AHMETAJ      PS                11,274

17. LUÇIANO BOÇI           PD-AN       10,930

18. GRAMOZ RUÇI           PS             10,292

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike1 ditë më herët

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat.

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat. Një tjetër i zhdukur, që u gjend sot i vrarë. Rekordi...

Aktualitet1 ditë më herët

Kjo rrugë të çon në Syrin e Kaltër.

Z. Kryeministër, Pas kësaj rruge ndodhet 1 prej pasurive më të mëdha natyrore të Shqipërisë dhe 1 prej destinacioneve kryesore...

Temporal1 ditë më herët

Emigracioni dëmton forcën e punës, 18 mijë të rinj 15-29 vjeç më pak në një vit

Grup-moshat e reja 15-29- vjeç, pjesë e popullsisë në moshë pune, u tkurrën me shpejtësi përgjatë vitit të kaluar. INSTAT...

Stil2 ditë më herët

5 restorantet që preferoj në Prishtinë

Nga Enver Robelli  E kam të qartë: kjo listë është krejtësisht subjektive, pra një vlerësim fund e krye personal, por është...

Stil2 ditë më herët

Milioneret e instagramit që bëjnë shumë “zhurmë” për para, zbulohen çmimet e Luana Vjollcës, Arbana Osmanit dhe Teas

“Instagrami” sot është kthyer në një biznes shumë fitimprurës për njerëzit e njohur të ekranit. Ka nga ata personazhe që...

Temporal2 ditë më herët

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur forcat ushtarake të ish-Jugosllavisë vranë...

Kryesore2 ditë më herët

Basha: S’lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, dhe s’do ndalemi deri sa të çmontojmë regjimin Rama-Doshi.

Kryedemokrati Lulzim Basha, në mbledhjen e kryesisë është përballur me debat dhe sulme nga Fatbardh Kadilli. Basha ka deklaruar se...

Stil2 ditë më herët

Tre shenjat e horoskopit që i fshehin ndjenjat

Akrepi Fillojmë me zotin e fshehtësisë dhe dyshimit. Nëse ndonjëherë merrni ndonjë fjalë nga Akrepi, me të vërtetë do të...

Radar2 ditë më herët

Andi dhe Melisa pranuan lidhjen/ Tea mesazh dyshes

Vetëm disa ditë më parë Melisa dhe Andi pranuan lidhjen e tyre, ndërsa ndjekësit u bënë kuriozë për regimin e...

Kioske2 ditë më herët

Si favorizohen oligarkët?

Si favorizohen oligarkët? Kur Kastrati Group bleu Hotel Sheraton në vitin 2018, shumë u çuditën. Një kompani që kishte eksperiencë...

Facebook