Lidhu me ne

Kritike

Pushimet në Shqipëri/ Sezoni nis me tre të helmuar në Lalëz dhe breshëri plumbash në Vlorë

Vdekja e tre pushuesve në Gjirin e Lalëzit dhe një atentat në mes të Vlorës, janë dy ngjarje që sinjalizojnë mungesën totale të shtetit në bregdetin e vendit tonë, në prag të sezonit turistik. është historia e dhimbshme familjes Haliti, që erdhën të pushojnë nga Kosova, por që humbën jetën nga helmimi i kërpudhave, pasi kishin kërkuar ndihmë në ambulancën e Manzës. Elfete, Afrim e Ferzinaze Haliti u drejtuan për në ambulancë të enjten në mëngjes, por pas mjekimit të parë u dërguan sërish në shtëpi. Siç pranojnë vetë mjekët, ata ishin trajtuar me nga një serum me vitamina, megjithëse e kishin bërë të qartë se ishin helmuar nga kërpudhat.

Djali i familjes Haliti tha se familjarëve të tij nuk u ishte bërë asnjë analizë, por mjekët u shprehën të sigurtë se kishin respektuar pikë për pikë protokollin e parashikuar në këto raste, që ishte serumi me vitamina. Sipas të gjitha gjasave, në ambulancë mungonin pajisjet që do të kishin garantuar një mjekim më të specializuar se serumi me vitamina, ndaj dhe të sëmurët ishin dërguar në shtëpi.

Kur gjendja e tyre u përkeqësua më tej, ata u rikthyen edhe një herë në ambulancë dhe më pas u transportuan drejt spitalit të Durrësit dhe më pas në Tiranë, ku humbën jetën.

Një ngjarje tjetër e rëndë, të bën të mendosh dy herë për pushimet në Vlorë. Hesapet e vjetra janë zgjidhur sërish nga breshëritë e automatikut. Në mes të ditë, në një prej rrugëve ku duket të lëvizin qytetarë, vrasës që mezi përdorin armët kanë derdhur breshëri plumbash dhe kanë mundur të largohen, duke lënë pas të një të vdekur, në një situatë jashtë kontrollit, ku policia është inekzistente.

Atentati në Vlorë ndodh në prag të sezonit turistik, në një kohë kur qyteti bëhet gati të presë mijëra pushues nga brenda dhe jashtë vendit, dhe kur më shumë se kurrë duhet garantuar siguri dhe rend nga forcat e policisë.
Të dyja ngjarjet janë kaluar në heshtje nga autoritetet shtetërore, por janë një këmbanë alarmi për këdo që këtë vit planifikon të bëjë pushimet në bregdet

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike10 minuta më herët

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re...

Aktualitet21 minuta më herët

“E kanë helmuar qëllimisht…” – Denoncimi i fortë për pemën shekullore në qëndër të Tiranës

Aktori Florian Binaj ka bërë një denoncim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh dyshime se rrapi shumëshekullor që ndodhet...

Sport25 minuta më herët

Gjesti i Cristiano Ronaldos i kushtoi Coca-Colas katër miliardë dollarë humbje

Gjesti i yllit të Portugalisë Cristiano Ronaldos, i cili largoi nga tavolina dy shishe dhe në vendin e tyre vuri...

Stil4 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar4 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar4 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime4 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike4 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport4 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar4 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Facebook