Lidhu me ne

Kryesore

Ligësia e mediave pranë Qeverisë kalon çdo kufi edhe për festë! I quajnë Bektashijtë jo muslimanë

Nga Vehap Kola

Për të gjithë ata që më kanë shkruar apo kritikuar pse isha sot në Kryegjyshatën Botërore Bektashiane:

Po rrotullohet në varr Haxhi Bektashi kur dëgjon se janë bërë bashkë të pafe e të paditur për t’i shpallur bektashinjtë jomyslimanë.

Jo vetëm janë myslimanë, pra besojnë të njëjtin Zot, të njëjtin libër të shpallur – Kuranin -, ndjekin të njëjtin profet – Muhamedin -, por prej 100 e kusur vitesh janë pjesë e pandashme e bashkësisë shpirtërore të myslimanëve në Shqipëri.

Për besimtarët myslimanë të shqetësuar se pse Lulzim Basha u uroi Fitër Bajramin bektashinjve shqiptarë, u kujtoj se një politikani nuk i takon të marrë anë ndërmjet ndonjërës nga interpretimet e përhapura pas vitit 1990 rreth kësaj çështjeje.

Teza se bektashinjtë nuk janë myslimanë nuk është e pranuar nga dijetarët myslimanë në të gjithë botën. Përkundrazi, ajo është përhapur nga interpretime minorancë që kanë ardhur edhe në vendin tonë pas viteve 1990. Megjithatë, ajo mbetet një tezë me origjinë jomyslimane.

Ndërsa kushdo që nuk ka patur rastin të ndjekë urimin e Bashës në KMSh dhe ka menduar se ai ka injoruar institucionin e sunitëve, të durojë se deri nga fundi i ditës mund t’i shfaqet në murin e tij të Facebook. Po të marrësh lajmet për opozitën nga Karlo Bolino apo Mero Baze nuk është e ndershme.

Me teper

Stil3 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar3 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar3 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime3 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike3 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport4 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar4 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Kryesore4 orë më herët

Kë po paguajmë 100 milionë euro? – Nga Klodian Tomorri

Nga Klodian Tomorri – Njerëzit dëgjojnë që sektori publik është zgjeruar me 20 mijë vetë vitet e fundit dhe ndoshta...

Stil4 orë më herët

Cilat janë shenjat e horoskopit që urrehen me njëra-tjetrën

Dashi me AkrepinDashi i urren ata që nuk janë të thjeshtë, spontan dhe të drejtpërdrejtë, siç janë njerëzit e shenjës...

Radar11 orë më herët

Teksa të gjithë flasin për ndarjen e tij nga Oriola Marashi, Eros Grezda me dy fjalë i tha të gjitha

Oriola Marashi dhe Eros Grezda ishin një nga çiftet më të komentuar të show biz-it derisa në media u përfol...

Facebook