Lidhu me ne

Temporal

Policia, sistemi gjyqësor dhe politika nuk mund të jenë spektatorë indiferentë të krimit

Liria nuk jetohet vetëm - Nga Dom Gjergj Meta

Nga Dom Gjergj Meta

Kronika e zezë e javëve të fundit dëshmon për një situatë të dhunshme që del në pah fuqishëm. Po shikojmë se jemi të rrethuar nga “mina me sahat” njerëzore që, për një shkak ose një tjetër, shikojnë zgjidhjen tek eleminimi fizik i tjetrit.Krimi ordiner dhe ai i organizuar janë përzjerë keqas.

Si njëri, si tjetri janë shfaqje, qoftë e një shoqërie në kaos, e sëmurë dhe e dhunshme e qoftë e një situate institucionale e paaftë për ta parandaluar krimin në kohë.

Mbajtja e armëve kaq e përhapur nuk tregon vetëm thyerjen e një ligji, por edhe shkakun e thyerjes së tij që ka të bëjë thelbësisht me mosbesimin ndaj institucioneve ligjzbatuese.

Nuk ka rrugë tjetër përpos një ndërveprimi midis faktorëve të shoqërisë drejt edukimit me jetën, me ligjin dhe ligjshmërinë, sidomos të brezave të rinj.Familja, shkolla, policia, sistemi gjyqësor, parlamenti, politika në përgjithësi, religjionet, mediat, nuk mund të jenë vetëm spektatorë indiferentë apo në ndonjë rast përfitues të këtyre situatave.

Kërkohet ndërveprim midis tyre.Kërkohet një vetëdije e shtuar e të gjithëve për vlerën e jetës dhe paqen shoqërore.

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike27 minuta më herët

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re...

Aktualitet38 minuta më herët

“E kanë helmuar qëllimisht…” – Denoncimi i fortë për pemën shekullore në qëndër të Tiranës

Aktori Florian Binaj ka bërë një denoncim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh dyshime se rrapi shumëshekullor që ndodhet...

Sport42 minuta më herët

Gjesti i Cristiano Ronaldos i kushtoi Coca-Colas katër miliardë dollarë humbje

Gjesti i yllit të Portugalisë Cristiano Ronaldos, i cili largoi nga tavolina dy shishe dhe në vendin e tyre vuri...

Stil4 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar4 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar4 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime4 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike4 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport4 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar5 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Facebook