Lidhu me ne

Kritike

Pse të gjithë heshtin për shitjen e 55 mijë metrave katrorë bregdet, me 1 mijë lek për metër katror!?

Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një denoncim në emisionin “Të Paekspozuarit” nga Ylli Rakipi në MCN TV, lidhur me vendimin e qeverisë për të shitur një tokë me sipërfaqje 55 mijë metra katrorë në bregdet, për vetëm 1 mijë lek për metër katror. Sipas Tomorrit, në atë zonë, në bregdetin e Gjirit të Lalzit, çmimi i tregut është rreth 10 herë më i lartë.

“Përfituesit janë dy kompani, të biznesmenëve Redi Peza dhe Gentian Sula. Ata i propozojnë Ministrisë së Financës, duke shfrytëzuar këtë mundësi që jep ligji që të marrin tokën shtetërore. Ministria ia çon qeverisë dhe kthehet në vendim.

55 mijë metra katrorë shiten me 1 mijë lek për metrin katror, pra rreth 10 dollarë për metër katrorë. Ka ndonjë vend ku mund të ndodhë kjo, përfshirë Afrikën?

Argumenti që përdor qeveria, është që po japim tokën, sepse do të zhvillohet turizmi, do të përfitojmë taksa nga këto investime. Ky është argumenti përmes së cilit janë justifikuar shumë vendimet të dyshimta. E vërteta është se përfitimet për buxhetin dhe qytetarët janë minimale.

Për shkak të disa ndryshimeve në sistemin fiskal, sektori i turizmit thuajse është zhveshur nga taksat. Janë të parjashtuar nga taksat për ndikimin në infrastrukturë, të përjashtuar për 10 vite nga tatim fitimi, kanë TVSH të reduktuar në masën 6%.

Përfitimet që merr buxheti janë minimale. Në shumë raste, resorte të tilla turistike, jo vetëm nuk sjellin përfitime, por shkaktojnë kosto për qytetarët. Ngrihet resorti pastaj qytetarët paguajnë, rrugën, stacionin elektrik, ka patur raste që kanë paguar edhe pista helikopterësh dhe salltanete të tilla“, deklaroi Tomorri

Vazhdo leximin

Me teper

Aktualitet3 minuta më herët

“E kanë helmuar qëllimisht…” – Denoncimi i fortë për pemën shekullore në qëndër të Tiranës

Aktori Florian Binaj ka bërë një denoncim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh dyshime se rrapi shumëshekullor që ndodhet...

Sport7 minuta më herët

Gjesti i Cristiano Ronaldos i kushtoi Coca-Colas katër miliardë dollarë humbje

Gjesti i yllit të Portugalisë Cristiano Ronaldos, i cili largoi nga tavolina dy shishe dhe në vendin e tyre vuri...

Stil3 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar4 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar4 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime4 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike4 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport4 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar4 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Kryesore4 orë më herët

Kë po paguajmë 100 milionë euro? – Nga Klodian Tomorri

Nga Klodian Tomorri – Njerëzit dëgjojnë që sektori publik është zgjeruar me 20 mijë vetë vitet e fundit dhe ndoshta...

Facebook