Lidhu me ne

Radar

Shenjat te burrat dhe gratë që mund të jenë simptoma të sëmundjeve seksualisht të transmetueshme

Shenjat te burrat dhe gratë që mund të jenë simptoma të

Termi sëmundje seksualisht e transmetueshme (SST) përdoret për t’iu referuar një gjendjeje shëndetësore që kalohet nga një person te tjetri përmes kontaktit seksual. Një person mund të marrë një sëmundje ngjitëse seksuale duke bërë seks të pambrojtur vaginal, anal ose oral me dikë që një sëmundje.

Mirëpo seksi nuk është mënyra e vetme e transmetimit të sëmundjeve ngjitëse seksuale. Në varësi të sëmundjes specifike, ato  mund të transmetohen gjithashtu përmes përdorimit të gjilpërave të njëjta dhe ushqyerjes me gji.

Simptomat e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme te burrat

– dhimbje ose siklet gjatë seksit ose urinimit
– plagë, gunga, ose skuqje në ose rreth penisit, testikujve, anusit, vitheve, kofshëve ose gojës
– sekrecion i pazakontë ose gjakderdhje nga penisi
– testikuj të dhimbshëm ose të fryrë

Shenjat te burrat dhe gratë që mund të jenë simptoma të

Simptomat e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme te gratë

– dhimbje ose siklet gjatë seksit ose urinimit
– plagë, gunga, ose skuqje në ose rreth vaginës, anusit, vitheve, kofshëve ose gojës
– sekrecione ose gjakderdhje e pazakontë nga vagina
– kruarje në ose përreth vaginës

Shënim: Simptomat specifike mund të ndryshojnë. Disa sëmundje ngjitëse nuk shfaqin fare simptoma, prandaj këshillohen kontrollet rutinë dhe seksi i mbrojtur. Shumë nga SST-të mund të trajtohen dhe kurohen, veçanërisht nëse diagnostikohen herët.

Burimet: Mayo Clinic, Healthline

Vazhdo leximin

Me teper

Kritike1 orë më herët

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re...

Aktualitet1 orë më herët

“E kanë helmuar qëllimisht…” – Denoncimi i fortë për pemën shekullore në qëndër të Tiranës

Aktori Florian Binaj ka bërë një denoncim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh dyshime se rrapi shumëshekullor që ndodhet...

Sport1 orë më herët

Gjesti i Cristiano Ronaldos i kushtoi Coca-Colas katër miliardë dollarë humbje

Gjesti i yllit të Portugalisë Cristiano Ronaldos, i cili largoi nga tavolina dy shishe dhe në vendin e tyre vuri...

Stil5 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar5 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar5 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime5 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike5 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport5 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar5 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Facebook