Lidhu me ne

Aktualitet

“Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti”, Salianji: Do arrijmë të bëjmë të gjithë ndërhyrjet e nevojshme

2

I ftuar në emisionin ‘Kjo Javë’ me Nisida Tufën, deputeti i zgjedhur Ervin Salianji foli mbi zhvillimet e fundit politike në vend si edhe punimet për parlamentin e ardhshëm të dalë ne zgjedhjet e 25 prillit.

“Në cdo demokraci të cunguar, ashtu sic jemi edhe ne, ti ke mjetet jo të plota për t’u përballur me regjimin apo autokracinë. E dëgjoj shpesh që sikur ka një kontradiktë , ju thoni ‘zgjedhjet u vodhën’, po ndërkohë parlamenti…, jo nuk është aspak kontradiktë. Në gjithë vendet perëndimore, psh po të marrim autokraci të tjera të ngjashme me tonën, sic është Putini në Rusi, apo në rastet e Iranit, kur opozitat aty me shumë forcë apo kur i marrin ato vendet që i marrin, shkojnë në institucione për të bërë pjesën e vet.

Pra, nuk ka një gjë që meqënëse nuk i njohim o merr 100% ose ikën 100%, pra nuk jemi në rastin o je o s’je, jemi në rastet ku nuk ka fitore 100% ashtu sic nuk ka marrje 100% dhe nuk qëndron si arsyetim logjik. Nuk mund të themi që kontributi sakrifica, njerëz që janë ekspozuar përballë regjimit, sakrifica të demokratëve që bënë të mundur të arrihet një rritje e PD, padiskutim s’kemi thënë se nuk do kemi përgjegjësitë tonë, analizën më të mirë për të fituar në zgjedhjet e tjera”- tha Salianji, ndërsa solli në vëmendje rastin e Maqedonisë së Veriut.

“PD ka bërë një opozitë në gjithë dimensionet që jeta e regjimit të shkurtohej, por kjo nuk varet vetëm nga PD, varet edhe nga përgjigjja e shoqërisë, elementë të tjerë të cilët qytetarët e dinë shumë mirë. Në politikë është e rëndësishme është të jesh konsistent, të kesh kauza dhe të kesh fuqinë morale, në mbështetjen e tyre.

Kështu ishte edhe opozita e Zoran Zaev në Maqedoninë e Veriut. Gruevski kontrollonte gjithçka, e mori edhe mandatin e tretë, si e mori edhe Edi Rama këtu, po ra brenda një viti. Është rasti i vitit 1991 në Shqipëri, e dimë si përfundoi me zgjedhje në vitin 1992. Kështu që pas ditës së nesërme, PD ka detyrimin që të bëjë gjithçka që shoqëria kërkon dhe gjithçka që kemi parë si defekt në këto zgjedhje. Të gjitha format që do të përdoren në të gjitha dimensionet nga ana e opozitës dhe PD, në fund çojnë në një drejtim në përmbysjen e regjimit me votë. Pavarësisht masës se blerjes së votës, do arrijmë të bëjmë të gjithë ndërhyrjet e nevojshme për të bërë të mundur rikuperimin sa më të shpejtë.” u shpreh Salianji.

Vazhdo leximin

Me teper

Kryesore6 orë më herët

Berisha: Më shpallën non-grata, vendim i sponsorizuar nga Soros

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha teksa komentoi deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi...

Kioske6 orë më herët

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm – Elona Caslli

Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i...

Stil6 orë më herët

“S’kam dashur ta di”/ Orinda Huta tregon se kur e mësoi që do të bëhej nënë e një vajze

Më 15 korrik, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Këngëtarja dhe moderatorja solli në...

Kioske6 orë më herët

Berisha dhe Basha si viktima ekselente të njëri-tjetrit

Alfred Lela Ambasadorja amerikane, me zgjuarsi por edhe me cinizëm të hapur, ka risjellë një maksimë të komunizmit shqiptar të...

Radar6 orë më herët

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bërë serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shpërthyer e revoltuar ndaj kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit falenderoi në Forumin Ekonomik të...

Sport21 orë më herët

Pse kampionët olimpikë i kafshojnë medaljet që fitojnë?

Gjatë lojërave olimpike të “Tokio 2020” kemi parë që kampionët kanë kafshuar medaljet e fituara. Dhe kjo ka ndodhur shpesh....

Stil21 orë më herët

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj. Këto janë fotot hedhur...

Kioske21 orë më herët

Hapja e Ballkanit – George Soros e ka propozuar që në 1999

Përveç kundërshtive të forta që mori këto dy ditë në Shkup kryeministri Edi Rama lidhur me minishengenin ballkanik, një tjetër...

Temporal21 orë më herët

Në Shqipëri nuk kryen dot asnjë punë pa ryshfet

‘Korrupsioni në Shqipëri sa dyfishi i Rajonit’, raporti: Gjyqtarët, prokurorët dhe politika më të implikuarit, 1 në 2 njerëz japin...

Stil22 orë më herët

Komunizmi dënoi artistët/ Habit Kozma Dushi: Ishin kohë të arta. Në burg kush bëri gabime, pse nuk u dënova unë e Vaçe Zela (VIDEO)

Një koncert i mbajtur te teatri veror i liqenit, bashkon disa breza këngëtarësh. Në koncert u interpretuan këgë të para...

Facebook