Lidhu me ne

Radar

E thotë shkenca: Të menduarit shumë mund t’ju dëmtojë

Psychologists Explain How To Stop Overthinking Everything

Ndonjëherë ndodh të mendosh dhe të rimendosh një vendim të marrë, një diskutim me një anëtar të familjes ose një koleg pune ose një dashuri që nuk ekziston më. Dhe kjo është mënyra se si një episod mund të kthehet në një mbyllje fikse, duke shkatërruar mirëqenien psikofizike.

Ne mund ta kemi marrë me mend se të menduarit shumë mund të dëmtojë shëndetin tonë. Tani, megjithatë, ekziston konfirmimi i shkencës! Le të zbulojmë së bashku pse duhet të mësojmë t’u japim fund mendimeve tona. Të menduarit shumë mund të dëmtojë shëndetin tuaj.

grua

Të menduarit shumë mund të jetë joproduktive: mendja, kur ndjek pa pushim kujtimet dhe emocionet, veçanërisht nga e kaluara, rrezikon të lëndohet shumë. Për të thënë kwtw është Universiteti i Michighan, i cili ka kryer një studim interesant.

Studiuesit zbuluan se 73% e të rriturve midis moshës 25 dhe 35 vjeç kanë më shumë gjasa të mendojnë për gjërat. Problemi përkeqësohet me kalimin e viteve; 42% e njerëzve midis moshës 45 dhe 55 kanë tendencë të kenë mendime dhe fiksime fikse.

Shumë njerëz besojnë se të menduarit shumë e ndihmon mendjen të mbetet më aktive. Për shkencëtarët, megjithatë, kjo prirje mund të jetë shumë e dëmshme. Aktivizimi i një rrjedhe mendimesh, duke përfshirë edhe ato më të padobishme dhe të parëndësishme, krijon një vorbull pa rrugëdalje për mendjen.

Në shumë raste, shqetësimi për një problem bëhet më bezdisës sesa vetë problemi. Shkaktohet një lloj mendimi obsesiv që gjeneron ankth dhe që, për këtë arsye, mund të dëmtojë ekuilibrin psikofizik.

Për shkencën, të menduarit shumë vonon edhe veprimet. Ne humbasim pas kujtimeve, vlerësimeve dhe pritjeve, pa kaluar kurrë në operacione. Ne jemi të bllokuar nga çdo pasojë e cila, megjithatë, mund të mos ndodhë. Por ka edhe më shumë: të menduarit obsesiv mund të prishë kreativitetin: kur ripërtypim, ne nuk arrijmë t’i japim shfryrje imagjinatës sonë dhe humbasim frymëzimin.

Me pak fjalë, të menduarit shumë përthith një pjesë të madhe të energjive tona mendore! Në kushtet e stresit intensiv psikofizik, rritet edhe prodhimi i kortizolit. Kur nivelet e këtij hormoni janë shumë të larta, kjo mund të çojë në probleme të hipertensionit, brishtësisë së kapilarëve, humbjes së masës muskulore, osteoporozës etj.

Ekziston një aspekt i fundit që nuk duhet nënvlerësuar. Për shkencëtarët, të menduarit shumë heq gjumin dhe urinë. Kur shumë mendime na futen në mendje, ne nuk mund të flemë!

Gjumi i humbur natën nuk kompesohet kurrë ditën; ne jemi më pak të kthjellët dhe aktivë në vendin e punës, nuk jemi në gjendje të vazhdojmë me njëmijë angazhime etj. Oreksi ndikohet gjithashtu: ai mund të rritet ose zvogëlohet, por gjithsesi ka pasoja negative.

Të menduarit mund të na dëmtojë shumë, por metodat shëruese janë atje! Ne duhet të bëjmë më shumë aktivitet fizik për të lehtësuar stresin. Biseda me një terapist mund të ndihmojë gjithashtu. Pa harruar përfitimet e mëdha që mund të burojnë nga praktikat e meditimit.

Cilado qoftë rruga e zgjedhur për të provuar zgjidhjen e problemit, qëllimi duhet të jetë gjithmonë i njëjti: të mësojmë të menaxhojmë mirë rrjedhën e mendimeve, duke hequr qafe të gjitha shqetësimet e panevojshme.

Vazhdo leximin

Me teper

Kryesore6 orë më herët

Berisha: Më shpallën non-grata, vendim i sponsorizuar nga Soros

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha teksa komentoi deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi...

Kioske6 orë më herët

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm – Elona Caslli

Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i...

Stil6 orë më herët

“S’kam dashur ta di”/ Orinda Huta tregon se kur e mësoi që do të bëhej nënë e një vajze

Më 15 korrik, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Këngëtarja dhe moderatorja solli në...

Kioske6 orë më herët

Berisha dhe Basha si viktima ekselente të njëri-tjetrit

Alfred Lela Ambasadorja amerikane, me zgjuarsi por edhe me cinizëm të hapur, ka risjellë një maksimë të komunizmit shqiptar të...

Radar6 orë më herët

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bërë serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shpërthyer e revoltuar ndaj kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit falenderoi në Forumin Ekonomik të...

Sport21 orë më herët

Pse kampionët olimpikë i kafshojnë medaljet që fitojnë?

Gjatë lojërave olimpike të “Tokio 2020” kemi parë që kampionët kanë kafshuar medaljet e fituara. Dhe kjo ka ndodhur shpesh....

Stil21 orë më herët

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj. Këto janë fotot hedhur...

Kioske21 orë më herët

Hapja e Ballkanit – George Soros e ka propozuar që në 1999

Përveç kundërshtive të forta që mori këto dy ditë në Shkup kryeministri Edi Rama lidhur me minishengenin ballkanik, një tjetër...

Temporal21 orë më herët

Në Shqipëri nuk kryen dot asnjë punë pa ryshfet

‘Korrupsioni në Shqipëri sa dyfishi i Rajonit’, raporti: Gjyqtarët, prokurorët dhe politika më të implikuarit, 1 në 2 njerëz japin...

Stil22 orë më herët

Komunizmi dënoi artistët/ Habit Kozma Dushi: Ishin kohë të arta. Në burg kush bëri gabime, pse nuk u dënova unë e Vaçe Zela (VIDEO)

Një koncert i mbajtur te teatri veror i liqenit, bashkon disa breza këngëtarësh. Në koncert u interpretuan këgë të para...

Facebook