Lidhu me ne

Radar

Çfarë është fiskalizimi ?!

Nis fiskalizimi për transaksionet bankare dhe pagesat me kartë

Nis fiskalizimi për transaksionet bankare dhe pagesat me kartë

Sot, 1 korrik 2021 nis zbatimi i fazës së dytë të fiskalizimit për transaksionet bankare dhe pagesat me kartë ndërmjet tatimpaguesve. Ndërsa më 1 shtator 2021 nis faza e tretë për transaksionet me para në dorë të të gjitha bizneseve me xhiro mbi 2 milionë lekë. Prej 1 janarit 2021 ai ka hyrë në fuqi për shitjet jo me para në dorë mes bizneseve dhe shtetit.

Çfarë është fiskalizimi:

Prej 1 shtatorit 2021, do të ndryshojë mënyra e lëshimit të faturave nga bizneset për shitjet. Të gjitha shitjet e tatimpaguesve do të raportohen menjëherë online përmes një sistemi të lidhur me Drejtorinë e Tatimeve.

Sistemi i ri kombinon teknologjinë dhe një sërë rregullash të reja për t’u dhënë mundësinë autoriteteve tatimore që të mbikqyrin në kohë reale të gjitha shitjet e tatimpaguesve, me qëllim uljen e evazionit fiskal.

Për instalimin e sistemit të ri bizneseve u duhen:

Një pajisje fiskale: një pajisje elektronike që mund të lëshojë fatura shitjeje;

Një printer të lidhur me të ose të integruar në një. Mund të jetë kompjuter, I-pad, telefon, mund të jenë edhe një pjesë e regjistrave aktualë‚ atë që janë më moderne;

Një program kompjuterik/aplikacion që lëshon dhe pranon fatura elektronike;

Lidhje interneti për të mundësuar komunkimin midis tatimpaguesit dhe autoriteteve fiskale;

Certifikim nga Agjencia Shoqërisë se Informacionit qe jep edhe firmën elektronike me të cilën nënshkruhet çdo faturë elektronike.

Vendosja e sistemit të ri të fiskalizmit ka një kosto vjetore për bizneset prej 40 – 68 mijë lekë, ku përfshihen vula elektronike, shërbimi i internetit dhe mirëmbajtja e programit kompjuterik. Ndërsa kostot fillestare llogariten mes 15 – 60 mijë lekë.

Këtu përfshihet blerja e pajisjes së fiskalizimit, që mund të jetë një kompjuter, tablet, telefon smart dhe madje kasa fiskale moderne ku mund të instalohet programi, i cili është kostoja e dytë fillestare.

Megjithatë, kosto nga sistemi i mbledhjes së taksave ka edhe shteti. Sipas një studimi të vitit 2019, shteti ka humbur në vitin 2015, 14,4 miliardë lekë ose sa mbi 11 % e të totalit të të ardhura nga TVSH.

Me teper

Kryesore4 orë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar4 orë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar4 orë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet4 orë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Stil4 orë më herët

Vishej me të gjëra që mos ta “objektivizonin”, tani Billie Eilish akuzohet se tenton të duket ‘sexy’

Këngëtarja e njohur Billie Eilish është veshur gjithmonë me të gjëra dhe madje në një intervistë dis akohë më parë...

Kioske5 orë më herët

Luli ka kry punë

Nga Ylli Manjani Ato pak anëtarë forumesh në PD, nëse duan të jenë të sinqertë me veten, duhet të pranojnë...

Stil5 orë më herët

Përse Britney Spears është kundra transmetimit të dokumentarit të saj?

Page Six bën me dije se Britney Spears nuk e mbështet dokumentarin e ri të Netflix, “Britney vs Spears”. “Ky...

Radar5 orë më herët

83% e votuesve të PS mendojnë se qeverisja është shumë e korruptuar

Korrupsioni në qeverisje është një pikë ku bashkohen shumica e qytetarëve shqiptarë pasi pavarësisht preferencave politike, mendojnë se shteti është...

Radar5 orë më herët

Vdekja e Ilia Karelit | Gazetari Shpetim Zinxhiria zbulon të vërtetën

Gazetari Shpetim Zinxhiria: Mashtron gazeta “ProtoThema” për denimin e gardianëve, por ne realitet asnjë nuk është dënuar.Vdekja e Ilia Karelit,...

Radar5 orë më herët

Rama fotot me “babën” e tij, George Soros. Mungon Basha…

Kryeministri Edi Rama gjatë vizitës së tij në SHBA, ku edhe ka marrë pjesë në Asamblenë e 76-të të OKB-së,...

Facebook