Lidhu me ne

Temporal

Çfarë domethënie ka për shëndetin marrja e dozës së tretë të Pfizer?

Jacqueline Howard

Edhe pse kompania biofarmaceutike Pfizer ka kërkuar miratimin e dozës së tretë të vaksinës së saj, shumë mjekë dhe zyrtarë të shëndetit publik deklaruan se është më e dobishme të vaksinohen personat që nuk marrë asnjë dozë se sa të forcohet imuniteti i personave tashmë të vaksinuar me një dozë të tretë.
“Është pozitive të kemi një përforcues kundër Covid në rastet kur do të kemi nevojë por nuk mendoj se është momenti i duhur, tha William Schaffner, profesor në Shkollën e Universitetit Vanderbilt dhe kreu i Fondacionit Kombëtar për Sëmundjet Infektive.

Të enjten, kompanitë Pfizer dhe BioNTech deklaruan se ishte e nevojshme një dozë e tretë e vaksinës pasi gjashtë pas marrjes së dozës së dytë bie niveli i antitrupave, raporton abcnews.al
Vetëm disa orë pasi pas njoftimit nga Pfizer / BioNTech, FDA dhe Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thanë se personat e vaksinuar nuk kanë nevojë për një dozë përforcuese dhe se personat e pavaksinuar duhet të marrin dozën e parë sa më shpejt që të jetë e mundur.
Vaksinat ende funksionojnë, madje edhe kundër varianteve
Prodhuesit e vaksinave po përpiqen të gjejnë se çfarë mund të jetë efektive në një të ardhme ndërsa zyrtarët e shëndetit publik janë përqendruar në nevojën aktuale për vaksinime, tha Dr Jerome Adams, ish kirurg amerikan.

Izraeli ka paraqitur disa prova të rënies së imunitetit të vaksinës Pfizer. Sipas të dhënave nga Izraeli shkak për këtë është bërë varianti Delta. Sipas studimit, vaksina siguroi 64% mbrojtje kundër të gjitha infeksioneve, përfshirë rasteve asimptomatike dhe 93% efikasitet në parandalimin e rasteve të rënda dhe shtrimeve në spital, raporton abcnews.al
Por lind pyetja nëse dozat përforcuese mund të jenë të nevojshme në mbrojtjen e njerëzve nga variantet e ndryshme të koronavirusit. Për Schaffner, vaksina Pfizer dhe të tjerat kanë treguar se janë efektive.

Kur do të kemi nevojë për një dozë të tretë përforcuese?

Sipas ekspertëve nevojiten më shumë të dhëna për të vendosur nëse njerëzit mund të kenë nevojë për doza përforcuese të vaksinave Covid-19. Sigurisht nevojiten të analizohen disa faktorë si ri-infektimi, shfaqja e varianteve të reja, mbrojtja nga vaksinat dhe efektet tek të moshuarit.
Disa persona mund të përfitojnë më shumë nga doza përforcuese në krahasim me të tjerët
Në të ardhmen, disa njerëz që mund të përfitojnë nga dozat përforcuese të vaksinës së koronavirusit më shumë se të tjerët, duke përfshirë edhe ata që kanë imunitet të dobët. Schaffner tha se pacientët që hyjnë në këtë kategori përfaqësojnë midis 2% dhe 4% të popullsisë amerikane.
Një dozë e tretë e vaksinës së koronavirusit mund të ndihmojë në rritjen e niveleve të antitrupave. Pacientët me imunitet të dobët, të moshuarit në azile, dhe personeli i kujdesit shëndetësor –janë disa nga grupet që mund të përfitojnë nga dozat përforcuese më shumë se të tjerët, raporton abcnews.al

Prodhuesit do të kërkojnë miratimin e vaksinave së shpejti

Ekzistojnë tre vaksina të koronavirusit të autorizuara për përdorim emergjent në Shtetet e Bashkuara: vaksina me dy doza Pfizer / BioNTech për moshat mbi 12 vjeç, dhe vaksina Moderna me dy doza dhe vaksina Johnson & Johnson me një dozë për moshat mbi 18 vjeç.
Kompanitë Pfizer / BioNTech dhe Moderna kanë filluar aplikimet e tyre për të marrë miratimin e plotë të FDA për Johnson & Johnson. Për të bërë vaksinuar sa më shumë njerëz kundër Covid-19, mund të jetë e dobishme që FDA të konsiderojë miratimin e vaksinës së Pfizer përpara se të autorizojë një dozë përforcues.
Kjo do të lejonte prodhuesit të tregtonin dhe shpërndanin në mënyrë të barabartë vaksinat. Gjithashtu mund të ketë ndikim edhe tek skeptikët që hezitojnë të vaksinohen kundër Covid-19.

Me teper

Kryesore6 orë më herët

Berisha: Më shpallën non-grata, vendim i sponsorizuar nga Soros

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha teksa komentoi deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi...

Kioske6 orë më herët

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm – Elona Caslli

Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i...

Stil6 orë më herët

“S’kam dashur ta di”/ Orinda Huta tregon se kur e mësoi që do të bëhej nënë e një vajze

Më 15 korrik, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Këngëtarja dhe moderatorja solli në...

Kioske7 orë më herët

Berisha dhe Basha si viktima ekselente të njëri-tjetrit

Alfred Lela Ambasadorja amerikane, me zgjuarsi por edhe me cinizëm të hapur, ka risjellë një maksimë të komunizmit shqiptar të...

Radar7 orë më herët

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bërë serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shpërthyer e revoltuar ndaj kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit falenderoi në Forumin Ekonomik të...

Sport21 orë më herët

Pse kampionët olimpikë i kafshojnë medaljet që fitojnë?

Gjatë lojërave olimpike të “Tokio 2020” kemi parë që kampionët kanë kafshuar medaljet e fituara. Dhe kjo ka ndodhur shpesh....

Stil21 orë më herët

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj. Këto janë fotot hedhur...

Kioske21 orë më herët

Hapja e Ballkanit – George Soros e ka propozuar që në 1999

Përveç kundërshtive të forta që mori këto dy ditë në Shkup kryeministri Edi Rama lidhur me minishengenin ballkanik, një tjetër...

Temporal22 orë më herët

Në Shqipëri nuk kryen dot asnjë punë pa ryshfet

‘Korrupsioni në Shqipëri sa dyfishi i Rajonit’, raporti: Gjyqtarët, prokurorët dhe politika më të implikuarit, 1 në 2 njerëz japin...

Stil22 orë më herët

Komunizmi dënoi artistët/ Habit Kozma Dushi: Ishin kohë të arta. Në burg kush bëri gabime, pse nuk u dënova unë e Vaçe Zela (VIDEO)

Një koncert i mbajtur te teatri veror i liqenit, bashkon disa breza këngëtarësh. Në koncert u interpretuan këgë të para...

Facebook