Lidhu me ne

Kryesore

Djegia e mbetjeve në Fier / Tomorri: Krim kundër njerëzimit që po konsumohet haptazi

Gazetari Klodian Tomorri ka reaguar ashpër ndaj djegjes së mbetjeve në Fier, duke e quajtur një kundër njerëzimit që po konsumohet haptazi.

‘Dyshimet shtohen edhe më shumë nga fakti se e gjithë kjo ngjarje është mbështjellë nga një heshtje e çuditshme. Askush nuk flet’, shkruan Tomorri në Facebook.

Postimi i plotë i Klodian Tomorrit:

Omertaja qe po helmon Fierin
Ajo qe po ndodh ne Fier eshte nje krim monstruoz, i cili po konsumohet haptazi. Te djegesh mbetjet, perfshire ato toksike, duke helmuar nje qytet te tere eshte as me shume e as me pak, por krim kunder njerezimit.

Dyshimet shtohen edhe me shume nga fakti se e gjithe kjo ngjarje eshte mbeshtjelle nga nje heshtje e cuditshme. Askush nuk flet. As Bashkia, as qeveria, as prokuroria. Te gjithe heshtin, nderkohe qe qytetaret po helmohen.

Me shume gjasa e gjitha kjo duhet te kete lidhje me luften e brendshme ekonomike mes klaneve brenda maxhorances. Per disa arsye.

E para, kjo eshte nje maxhorance, e cila ka shume figura te larta me interesa direkte ne industrine e mbetjeve. Qe nga grumbullimi e deri tek perpunimi fundor.

E dyta, ditet e fundit Fieri eshte shnderruar ne nje nga fushebetejat kryesore te perplasjeve mes grupeve brenda maxhorances.

Nese eshte arritur deri aty sa te sakrifikohen qytetaret per interesat korruptive qe kane grupet e pushtetit, kjo e ben krim edhe me te rende. Por ne nuk e dime. Sepse krimin po e mbulon omerta, kodi mafioz i heshtjes.

Vazhdo leximin

Me teper

Stil15 orë më herët

“La Casa De Papel” publikon fjalimin e lamtumirës së Tokyo-s: Rio, Rio im!

Para dy ditësh është publikuar një pjesë nga ajo çfarë pret shikuesit dhe fabsat e “La Casa de Papel”, në...

Radar15 orë më herët

Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e një partie siç ndodhi tek ne

Mesazhet e Yuri Kim pas takimit me Bashën, Kadilli: Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e...

Stil15 orë më herët

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në...

Stil15 orë më herët

Njihuni me top-5 femrat më të bukura në të gjitha kohërat

Cilat janë gratë më të bukura në botë tani? Kush e meriton titullin e grave më të bukura në botë?...

Stil15 orë më herët

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik...

Kryesore15 orë më herët

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD,...

Kryesore2 ditë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar2 ditë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar2 ditë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet2 ditë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Facebook