Lidhu me ne

Sport

Fidel Ylli: Kosova, buxhet 10 herë më të madh se Shqipëria për sportin

Fidel Ylli zgjidhet President i KOKSH - ATSH -

Presidenti i Komitetit Olimpik Kombëtar Shqiptar, Fidel Ylli, është shprehur se institucionet në Shqipëri, duhet duhet t’i kushtojnë më shumë vëmendje sportit. Në lidhje direkte nga Tokio, për edicionin e lajmeve në MCN TV, Ylli ka thënë se të gjithë janë munduar që Shqipërinë ta përfaqësojnë me dinjitet në Lojërat Olimpike.

“Institucionet vendore duhet të jenë më të vëmendshme ndaj sportit. Jemi munduar që Shqipërinë ta përfaqësojmë me dinjitet. Calja e humbi për vetëm 1 kg medaljen. Kemi Luiza Gegën, ku Shqipëria për herë të parë ka një atlete në finale.”

Duket folur për sportistët e Kosovës, që arritën të fitojnë dy medalje ari, ai tha se qeveria kosovare ka dhënë një buxhet 10 herë më të madh se Shqipëria për sportin.  

“Sportistët e Kosovës? Mendoj që qeveria e Kosovës, sportin e ka parë si një aset të çmuar për imazhin e vet. Kanë një buxhet 10 herë më të madh se Shqipëria. Kanë një vëmendje që në Olimpiadë vjen presidentja e Kosovës. Nesër do të priten në shesh. Një sportist nuk përfaqëson vetëm veten, por edhe vendin e tij.”

Ylli tha se u bë e mundur që kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ta shikojë nga afër se në çfarë kushte punojnë sportistët e tjerë dhe për këtë të investohet në infrastrukturë në vendin tonë.

“Është bërë e mundur që kryetari i Bashkisë së Tiranës, ta prekë vetë se çfarë ka bota dhe në cfarë kushte punojnë sportistët. Që Luiza Gega të mos shkojë në Kenia të përgatitet. Petrov të mos shkojë në Çeki, pasi nuk ka një kalë dorezash në vendin tonë. Në vendin tonë sportin e kanë parë si një ‘thelë mbi bisht’. Pas Olimpiadës, do ulemi me ministren e sportit, që në Olimpiadën e ardhshme, Shqipëria të përfaqësojë me dinjitet në këto gara dhe pse jo të kemi medalje. Kishim një atmosferë të mirë dhe të gjithë sportistët kanë falënderuar KOKSH. Kur ata shikojnë që kryetari i bashkisë është edhe në stërvitjet e tyre, kanë edhe më shumë shtysë për të ecur para.”, përfundoi presidenti i KOKSH, Fidel Ylli.

Me teper

Stil15 orë më herët

“La Casa De Papel” publikon fjalimin e lamtumirës së Tokyo-s: Rio, Rio im!

Para dy ditësh është publikuar një pjesë nga ajo çfarë pret shikuesit dhe fabsat e “La Casa de Papel”, në...

Radar15 orë më herët

Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e një partie siç ndodhi tek ne

Mesazhet e Yuri Kim pas takimit me Bashën, Kadilli: Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e...

Stil16 orë më herët

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në...

Stil16 orë më herët

Njihuni me top-5 femrat më të bukura në të gjitha kohërat

Cilat janë gratë më të bukura në botë tani? Kush e meriton titullin e grave më të bukura në botë?...

Stil16 orë më herët

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik...

Kryesore16 orë më herët

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD,...

Kryesore2 ditë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar2 ditë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar2 ditë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet2 ditë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Facebook