Lidhu me ne

Temporal

Hulumtimi/ Telefonat inteligjentë na shkatërrojnë dëgjimin, aromën, prekjen, madje edhe shijen tonë

Hulumtimi/ Telefonat inteligjentë na shkatërrojnë dëgjimin, aromën, prekjen, madje edhe shijen tonë

Përdorimi i tepërt i celularëve mund të ndikojë në shqisat tona. Dhe në fakt, në katër nga pesë.

Studiuesja dhe autorja kryesore britanike Susan Denham Ëade pohon se mbështetja jonë te telefonat celularë po dobëson gradualisht ndjenjën tonë të nuhatjes, prekjes, dëgjimit dhe shijes, pasi zvogëlon komunikimin dhe kontaktin ndërpersonal me njerëzit e jashtëm.

Për autoren e një historie të të parit në njëmbëdhjetë shpikje, e diplomuar në Mbretërinë e Bashkuar të Universitetit të Harvardit, përdorimi i pakontrolluar i telefonave inteligjentë zvogëlon në mënyrë të qëndrueshme ndjenjën e nuhatjes, prekjes, dëgjimit dhe shijes.

“Kjo ndodh sepse ne jemi bërë të përdorim të gjitha shqisat tona në botën reale në të njëjtën kohë. Kur nuk e bëjmë, shqisat tona – përtej shikimit – mund të vuajnë. Ashtu si shëndeti ynë mendor”, shkruan ajo në faqet e librit të saj.

Gjatë jetës sonë të përditshme, katër nga pesë shqisat tona themelore “futen në akull” dhe, për këtë, telefoni celular mund të jetë përgjegjës.

Britanikja Susan Denham Ëade ka kaluar katër vjet duke hulumtuar për të shkruar librin e saj, i cili konsiderohet si një studim pionier i historisë së vizionit njerëzor ndër shekuj.

Wade, nënë e katër fëmijëve, shpjegon se si teknologjia optike ndërhyri në ndërveprimin e pesë shqisave në dëm të katër prej tyre.

“Udhëtimi i vizionit njerëzor fillon me zbulimin e zjarrit një milion vjet më parë, i cili na lejoi të shohim në errësirë. Zjarri solli dritë në shpellat ku gjetëm strehim dhe ku rreth 50,000 vjet më parë filluam të bënim fotografi në mure dhe të gdhendim imazhe të drurit dhe materialeve të tjera. Ky ishte fillimi i qytetërimit, kur filluam të kuptojmë botën dhe veten, përmes imazhit. Gjatë mijëvjeçarëve, ne vazhduam të zhvillonim kulturën tonë vizuale me shpikje të reja, të tilla si pasqyra, shkrimi dhe animacioni. Secila, nga ana tjetër, kishte, në një masë të madhe, efekte pozitive në shpirtin e njeriut dhe ndryshoi shoqërinë në mënyra që nuk mund të ishin parashikuar. Shikimi u bë ngadalë por në mënyrë të pashmangshme, ndjenja dominuese e njerëzimit. Smartphone mund të konsiderohet kulmi i këtyre arritjeve, pasi kombinon shumë forma të teknologjive optike në një pajisje të vogël, praktike. Tani mund të vëzhgojmë botën përreth nesh, të komunikojmë përmes tekstit dhe mediave sociale, si dhe të dërgojmë fotografi të aktiviteteve tona të përditshme te miqtë dhe familja jonë përmes një ekrani të vogël, pa u larguar kurrë nga shtëpia. Por në të njëjtën kohë, telefonat inteligjentë na kanë “skllavëruar” sytë si asgjë më parë. Është gjëja e parë që shohim në mëngjes dhe gjëja e fundit që kontrollojmë gjatë natës. Gjatë gjithë jetës sonë të përditshme, ne mbështetemi në telefonat inteligjentë për punë, blerje, banka, lajme dhe informacion, por edhe për të qëndruar në kontakt me të tjerët. Kjo tregon komoditetin që na ofron teknologjia por problemi qëndron në faktin se ne kemi evoluar për të përdorur të gjitha shqisat tona. Ne kalojmë orë të tëra duke shikuar një ekran dhe ndërsa sytë tanë po festojnë, shqisat tona të tjera – dëgjimi, nuhatja, prekja dhe shija – po vdesin nga uria. Ne duhet të pranojmë se teknologjia optike luan një rol jetësor në atë që jemi sot, por në të njëjtën kohë ajo shkatërron shumë nga gjërat që na duhen për të qenë të lumtur”, tha studiuesja britanike.

Telefonat celularë gjithashtu mund të jenë përgjegjës për nivelet më të larta të stresit, vetmisë dhe depresionit në shoqëri, veçanërisht ato më të reja.

Për studiuesen britanike, kjo ndodh pasi pesë shqisat tona themelore evoluan në mënyrë që të ndërveprojnë me mjedisin natyror, por edhe me njëri -tjetrin.

Ajo që tani është bërë për shumëkënd zgjerimi i vetvetes, ndikon në performancën në vendin e punës në një masë të madhe pasi tërheq vëmendjen, madje është në “të heshtur”.

“Ne pa dashje e kemi mendjen te celulari: nëse telefoni bie, nëse marrim një mesazh, me pak fjalë, prania e tij vetëm, ka një ndikim në funksionin tonë njohës”, theksojnë shkencëtarët amerikanë.

Profesori ndihmës McCombs Adrian Ëard kreu një studim në një mostër prej 800 përdoruesish smartphone.

Shkencëtarët kanë hetuar efektet e përdorimit të telefonit në aftësinë njohëse, por shkencëtari amerikan ishte i pari që kreu një studim duke hetuar efektin e pranisë së një smartphone.

Në tetor 2015, hulumtimet kanë treguar se përdoruesit e smartphone shpenzojnë rreth pesë orë në ditë në telefonat e tyre. Sidoqoftë, ajo që ne nuk e dinim deri më sot është se telefonat tanë celularë po çorientohen nga objektivi ynë edhe kur nuk janë në përdorim.

Pjesëmarrësit që kishin telefonin në një dhomë tjetër dukshëm i tejkaluan ata që e kishin në tryezën e tyre. Ata bënë pak më mirë se ata që i kishin futur në xhepa ose çanta.

Aftësia për t’u përqendruar në vendin e punës u zvogëlua pavarësisht nëse telefoni ishte me kokë poshtë ose i fikur.

“Me praninë e telefonit celular në tavolinë, regjistrohet diçka si rrjedhje e trurit”, siç theksojnë autorët e hulumtimit.

Vazhdo leximin

Me teper

Stil16 orë më herët

“La Casa De Papel” publikon fjalimin e lamtumirës së Tokyo-s: Rio, Rio im!

Para dy ditësh është publikuar një pjesë nga ajo çfarë pret shikuesit dhe fabsat e “La Casa de Papel”, në...

Radar16 orë më herët

Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e një partie siç ndodhi tek ne

Mesazhet e Yuri Kim pas takimit me Bashën, Kadilli: Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e...

Stil16 orë më herët

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në...

Stil16 orë më herët

Njihuni me top-5 femrat më të bukura në të gjitha kohërat

Cilat janë gratë më të bukura në botë tani? Kush e meriton titullin e grave më të bukura në botë?...

Stil17 orë më herët

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik...

Kryesore17 orë më herët

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD,...

Kryesore2 ditë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar2 ditë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar2 ditë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet2 ditë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Facebook