Lidhu me ne

Aktualitet

Edhe sa të tjera si Sabrina?/ Fieri, një vrasje e paralajmëruar

Vrasja e Sabrina Bengajt ishte e paralajmëruar duke nxjerr në pah edhe njëhërë mosfunksionimin e një sërë institucionesh të drejtësisë.

Autori i vrasjes Elton Metaj, në 20 shtator të 2020 për 5 orë me radhë mbajti peng familjen dhe ish-bahskëshorten e tij, në banesën e tyre në fshatin Zhupan. Metaj kishte qëlluar dy herë në ajër dhe më pas kërcenonte se do të vriste veten. U desh ardhja e forcave RENEA nga Tirana, të cilat e bindën të dorëzohej.

Kjo u konsiderua si sukses nga policia pasi  ngjarja mund të përfundonte me viktima. 31-vjecari u prangos dhe ndaj tij u ngritën dy akuza: dhunë në familje, kundërshtim të forcave të policisë dhe armëmbajtje pa leje. Dhe pse akuza të rënda, Elton Metaj fitoi lirinë.

Prokuroria nuk kërkoi arrest me burg por shtrimin e detyruar në spital për probleme të shëndetit mendor. Gjykata pranoi dhe vendosi ta dergojë në burgun e Zaharisë në Krujë ne datën 1 mars 2021 gati 6 muaj pas ngjarjes sic shihet në këtë vendim të gjyqtarit Piro Sota.-raporton abcews.

Avokatët bënë një tjetër kerkesë për ndryshimin e kësaj mase pasi klienti i tyre ishte përmirësuar.

I njëjti gjyqtarë merr një tjetër vendim duke ndryshuar masën e sigurisë nga shtrim i detyruar në spital, në kurim ambulator në shtëpi. Në 28 korrik ai shkon në shtëpi dhe në njëjtën kohë ishte divorcuar nga gruaja e tij.

Gjatë kësaj kohe ai kishte vendosur serish kontaktet me Sabrina Bengajn për shkak se kishin një vajzë 3 vjecare.

Pavarësisht se mbi të rëndonin tre akuza, Metaj fitoi lirinë. Në rast të funksionimit të organeve të drejtësisë, ai do të dënohej deri në 7 vjet.

Në rastin më të mirë kemi të bëjmë me  paaftësi dhe në rastin më të keq me korrupsion. Mosfunksioni i drejtësi i mori jetën vajzës 23 vjecare, abnuese në fshatin Zhupan të Fierit.

Vazhdo leximin

Me teper

Stil17 orë më herët

“La Casa De Papel” publikon fjalimin e lamtumirës së Tokyo-s: Rio, Rio im!

Para dy ditësh është publikuar një pjesë nga ajo çfarë pret shikuesit dhe fabsat e “La Casa de Papel”, në...

Radar17 orë më herët

Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e një partie siç ndodhi tek ne

Mesazhet e Yuri Kim pas takimit me Bashën, Kadilli: Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e...

Stil17 orë më herët

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në...

Stil17 orë më herët

Njihuni me top-5 femrat më të bukura në të gjitha kohërat

Cilat janë gratë më të bukura në botë tani? Kush e meriton titullin e grave më të bukura në botë?...

Stil17 orë më herët

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik...

Kryesore17 orë më herët

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD,...

Kryesore2 ditë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar2 ditë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar2 ditë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet2 ditë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Facebook