Lidhu me ne

Radar

Vdekja e Ilia Karelit | Gazetari Shpetim Zinxhiria zbulon të vërtetën

Gazetari Shpetim Zinxhiria:

Mashtron gazeta “ProtoThema” për denimin e gardianëve, por ne realitet asnjë nuk është dënuar.
Vdekja e Ilia Karelit, shqiptarit që u vra në burgjet greke 7 vite më parë është risjellë sërish në vëmendje. Unë pata deklaruar se asnjë nga këta 14 gardianë te mpleksur në këtë vrasje në burgun e Nigritës nuk do denohet, keshtu ndodhi.
Jo pse jam profet, por duke parë realitetin se asnjë nga keta tipa te veshur me pushtet nga uniforma nuk eshte denuar gjate 30 viteve te emigracionit shqiptar. e vertea eshte e hidhur dhe te dhemb…

Mediat greke kanë publikuar ditën e sotme foto nga vendi ku ndodhi ngjarja si dhe të korridoreve të burgut kur Kareli po dërgohej në dhomat e torturës.
Ajo që më habit më shumë se kushdo është se kjo gazete trajton se gardianët që rrahën shqiptarin deri në vdekje janë dënuar. por e verteta qendron ndryshe nga ajo qe shkruan.
Është e vertetë se në lidhje me këtë çështje u gjykuan 14 persona nga një gjyq i bërë dy vite më pas vrasjes në 2016 por që u shty dhe më pas 6 prej tyre u dënuan me 5 vite burg, tre të tjerë deri në 6 vite burg, ndërsa gardiani dhe një prej rojeve u dënuan me 7 vite burg.

Për hir të vertetës edhe pse drejtësia dha këto dënime më pas të gjithë këta gardianë u lanë të lirë. I ftuar në një emision te Ora News më 8 prill te 2014 lidhur me kete vrasje pata deklaruar se asnjë nga këta vrasës nuk do dënohet, kështu ndodhi.

Fatkeqesisht Drejtori i gardianeve të këtij burgu me pas ka humbur jeten ne nje aksident automobilistik.
Deri më sot asnjë gardian apo roje burgu që kyrer vrasje si në Selanik ku polic vret shqiptarin se iku me vrap nga rajoni i policisë, apo vrasja e 18-vjeçarit Edmond Gjoni në burgun e te miturve në Avlona me armë zjarri nga roja e burgut pas nje kerkese per kushte me te mira jetese.

Asnjë nga policët nuk është denuar për 97 shqiptaret e vrare me armë zjarri në Greqi.
Asnjë nga dy policët qe rrahën për vdekje 29 vjeçarin Pëllumb Marnikolaj më 3 Gusht të 2016 në Rajonin e Policisë ne Ano Patisja nuk është dënuar. Kemi te bejme me një fenomen ku jeta e shqiptarit eshte me e lire se cfare do lloj qenie njerëzore apo shtatzore.

Vazhdo leximin

Me teper

Radar8 orë më herët

Bashistët

Nga Ilir Levonja Sa herë që Luli apo babalet shantazhojnë, kujtohuni se çfarë ka ndodhur me të djathtën nga viti...

Stil9 orë më herët

Nuk do të mund t’u shpëtoni dot zemërimit të tyre/ Tre shenjat më hakmarrëse të horoskopit

Binjakët Gratë e Binjakëve nuk kalojnë pa zhurmë, veccanërisht nëse problemi vjen nga një lidhje dashurie. Nëse personi në krah...

Radar9 orë më herët

Gazetari amerikan: Ish-gruaja e Ramës dërgoi informacionet për Berishën në DASH

Gazetari i njohur amerikan, Matt Palumbo ka publikuar një investigim në portalin e konservatorëve amerikane, Bongino, ku zbulon lidhjet e...

Radar9 orë më herët

Integrimi/ Bumçi: Rama është i kryeministri i parë që nxit urrejte ndaj BE-së

Bashkimi Evropian deri tani nuk ka dhënë as një sinjal pozitiv për çeljen e negociatave me Shqipërinë. Bisedimet për integrimin...

Gatime15 orë më herët

10 ushqimet kryesore të vjeshtës për një shëndet të mirë

Me ardhjen e vjeshtës, organizmi përballet me një ndryshim të rëndësishëm të stinës, në fakt ai kalon nga klima e...

Sport15 orë më herët

200 gola në 194 ndeshje, a e meriton Lewandowski “Topin e Artë”?

Robert Lewandowski për “Top të Artë”. Pas një viti ku meritonte që të fitonte trofeun, por që nuk ja dhanë...

Stil15 orë më herët

Adele zbulon detaje rreth albumit të saj të ri : Jam këshilluar me Drake

Këngëtarja Adele, ka folur së fundmi për albumin e saj të ardhshëm. Në një intervistë për emisionin ‘Capital Breakfast’, Adele...

Stil15 orë më herët

Martesa dhe fustani i bardhë në ëndërr / Si shpjegohen ëndrrat që shihni, ku po gaboni me kuptimet e tyre?

Gabimi më i madh që njerëzit bëjnë kur përpiqen të interpretojnë ëndrrat është se supozojnë që ëndrra të caktuara kanë...

Stil16 orë më herët

4 shenjat që tregojnë se një grua po vuan nga depresioni pas lindjes

Pasi e mban një bebe në bark për 9 muaj, vjen momenti i shumëpritur, të njihesh me krijesën që ke...

Stil16 orë më herët

Një parfum i ri nga Billie Eilish, shishja simbolizon pjesën e preferuar në trupin e saj

Billie Eilish ka pasur një vit me shumë ngjarje, nga publikimi i një albumi të ri të jashtëzakonshëm deri tek...

Facebook