Lidhu me ne

Radar

“Ne nuk jemi të pasur. Unë jam i pasur” – fraza që legjenda e NBA-së O’Neal u thotë shpesh fëmijëve të tij

“Ne nuk jemi të pasur. Unë jam i pasur”. Kjo është fraza që legjenda e NBA-së Shaquille O’Neal u thotë shpesh fëmijëve të tij. Dhe siç e pranon ai, fëmijët e tij janë paksa të hutuar me të dhe nuk e kuptojnë.
Basketbollisti 49-vjeçar, i cili fitoi 286 milionë dollarë gjatë karrierës së tij në NBA dhe shumë marrëveshje të tjera reklamash, inkurajon fëmijët e tij t’i bëjnë vetë paratë e tyre.
“Duhet të kesh një diplomë bachelor ose master dhe më pas, nëse do që unë të investoj në një nga kompanitë e tua, duhet të ma prezantosh. Ma sillni dhe unë do t’ju njoftoj. Nuk ju jap asgjë”, u thotë ai.
Në 19 vitet e karrierës së tij, O’Neill luajti për Orlando Magic, Los Angeles Lakers dhe Miami Heat, dhe ka gjashtë fëmijë, të cilët tani janë midis 15 dhe 25 vjeç. Dhe ai nuk është i vetmi multimilioner i famshëm që refuzon t’ua japë paratë e fituara fëmijëve të tij.
Aktori Daniel Craig tha se “filozofia ime është t’i heq qafe para se të vdes”, duke shtuar se “nuk do të ishte mirë t’u lija miliona trashëgimtarëve”. Muzikanti britanik Sting, i cili ka një pasuri prej 400 milionë dollarësh dhe gjashtë fëmijë, ka deklaruar se synon të shpenzojë pjesën më të madhe të parave të tyre. “Unë u thashë se nuk do të mbeten shumë para, sepse po i shpenzojmë”, tha ai në një intervistë.
Miliarderët Warren Buffett dhe Bill Gates kanë shprehur pikëpamje të ngjashme ndër vite.
Bashkëthemeluesi i Microsoft-it është shprehur se “fëmijët tanë do të marrin një arsim të shkëlqyer dhe disa para, në mënyrë që të mos jenë kurrë në një pozitë të vështirë, por të dalin dhe të bëjnë karrierën e tyre.
Ju nuk u bëni një nder fëmijëve kur u jepni shuma të mëdha. Ajo shtrembëron atë që ata mund të bëjnë, pasi ata do të krijojnë rrugën e tyre”.
Buffett ka deklaruar se do të dhurojë 99% të pasurisë së tij, ashtu si edhe Mark Zuckerberg. Ky i fundit, në fakt e ka premtuar këtë në një letër të shkruar nga vajza e tij e porsalindur në atë kohë në vitin 2015.

Me teper

Radar11 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar11 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil12 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil12 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil12 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil12 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook