Lidhu me ne

Kritike

“Përputhen e lloqe politike”/ Gazetari ngre alarmin: Programe të degjeneruara

cna news aktualitet

Nga “Përputhen” e deri tek “lloqet politike” siç i quan ai, gazetari Mentor Kikia ka bërë një panormë të zymtë të asaj se çfarë transmetohet ditët e sotme në ekranet shqiptare.

Ai ngre pikëpyetjen nëse faji është i popullit që do vetëm programe “të degjeneruara” apo janë mësuar me këtë menu, ngaqë nuk u kanë vënë gjë tjetër përpara.

“As bukë, as ujë, vetëm “Përputhen” dhe lloqe politike 

(Ose një vështrim i trishtë mbi median shqiptare)

Episodi 1:Më telefonoi drejtuesja e një programi në një TV:-Vjen sonte në programin tim? -Për çfarë do të diskutohet? -Për çfarë? Për PD-në, për çfarë tjetër? -Po pse vetëm për PD-në, sot ishte protesta e fermerëve, interesante.-Nuk shikon njeri gjë tjetër veç politikës…

Episodi 2:Gjatë një debati në një emision, e ngrita tonin në komunikm me një koleg dhe gjatë pauzës së reklamave i kërkova ndjesë. Ndërhyn moderatori: -Ndjesë, po ca ndjese more por zihuni pak aty, s’na shikon njeri po nuk pati pak sherr.

Episodi 3:-Do të filloj një program të ri- më tha drejtuesi i një kanali televiziv. -Me çfarë tematike? – Ja mo me lloqe, nga këto thashetheme grashë? -Po pse nuk bëni ndonjë gjë më serioze, programe edukative për fëmijë, rininë, gjera sociale… -Ça serioze more, lloqe do ky milet e shikon ti se çfarë ndjekin apo jo?

Episodi 4 Në një program debatohet 1 orë e 30 minuta dhe mediat online referojnë të gjitha një diskutim: Shpërthen Filani kundër Fistekut: Ti je i shitur, të paguajnë të flasësh kështu. Në një tjetër program flitet 2 orë e gjysmë dhe mediat citojnë: Filani tha: Shqiptarët nuk janë të varfër, ata hanë vetëm pula, çdo ditë.

…Episodi N:Çdo ditë emisionet e mëngjesit mbushen me telefonues që japin mend se si duhet të bëhet Shqipëria dhe që shajnë mbarë e prapë njëri-tjetrin.Ka të paktën 35 programe të tilla në javë vetëm në TV-të e Tiranës. Shtoju dhe ato lokale dhe shumën gjejeni vetë.

Dini ju ndonjë program edukativ për fëmijët? Ndonjë program edukativ për rininë?Ndonjë program për problemet të shoqërisë, problemet sociale, mjedisit….Ka tek-tuk ndonjë program modest ekonomie…

Përse? Nuk “shesin” – thonë producentët, pra nuk i shikon njeri.Pra është faji i popullit që do vetëm programe “të degjeneruara” me “thasheme kurvash” dhe sherre politike? Pra, ky popull meriton qëverinë që ka, klasën politike që ka, por meriton edhe median që ka, apo jo? 

Unë dua ta shtroj për diskutim këtë çështje: Vërtet shqiptarët duan vetëm këtë lloj ushqimi mediatik dhe mediat i gatuajnë vazhdimisht të njëjtën gjë? Apo janë mësuar me këtë menu, ngaqë nuk u kanë vënë gjë tjetër përpara?”, shkruan Kikia në një status në rrjetin social Facebook.

Më tej gishtin e fajit, Kikia e ka ngritur edhe ndaj teleshikuesve, pasi janë ata që çdo lajmi me sherr i japin mijëra shikime në rrjet, “ndaj nëse shikuesi do çdo natë dozën e tij të çorbës, çorbë do ju gatuajnë”, shprehet ai.

“Unë nuk po tentoj të zbuloj vetëm realitetin e trishtë, mjerisht të trishtë, si në kampin e medias ashtu dhe në atë të konsumatorit të medias. Por dua të mësoj nëse kjo është vërtet kështu.

Unë jam duke punuar për të nxjerrë në transmetim një program. Dua të flas për problem që lidhen me shoqërinë, korrupsionin, edukimin e rinisë, mjedisin, shkollën, dhunën, (in)tolerancën fetare dhe jo vetëm ….

Por, a mund të jetë kjo një meny më e mirë?

Unë e di që shumë prej jush jeni të gatshëm ta sulmoni median, si shërbëtore të politikës. Por ama ju jeni ata që e ndiqni atë që ajo ofron. Jeni ju që çdo lajmi me sherr i jepni mijëra shikime në rrjet. Nëse shikuesi do çdo natë dozën e tij të çorbës, atëherë të jeni të sigurtë, çorbë do ju gatuajnë çdo natë”, shkruan Kikia.

Me teper

Radar9 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar9 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil9 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil9 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar9 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar9 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil9 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil10 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil10 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil10 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook