Lidhu me ne

Kryesore

Marrëveshja e vitit 2017/ Rama nxjerr “të palarat”: Basha m’u lut që të mos qeshja kur dolëm para kamerave!

Marrëveshja e vitit 2017/ Rama nxjerr "të palarat": BashaEdi Rama dhe Lulzim Basha 17 Maj 2017

Gjatë seancës plenare maratonë, vijuan edhe replikat si “macja me miun” të Edi Ramës me Lulzim Bashën, një grindje që tashmë është kthyer në normalitet. 

Gjatë kësaj grindje, Edi Rama bëri të ditura për publikun, disa detaje mjaft pikante nga marrëveshja e 2017-tës, midis tij dhe Lulzim Bashës. Kryeministri deklaroi se në atë kohë, Lulzim Basha i është lutur, që kur të dilnin nga takimi, pra të shfaqeshin para kamerave, Rama të mos qeshte!  

“Kur ti thua të gjitha ato që thua, unë pavarësisht se me eksperiencën, moshën, prapë unë ai jam. Kur the, mbaja sytë përtokë, m’u kujtua pse nuk dolëm në konferencë shtypi pasi mbaruam marrëveshjen, sepse më thoshe më jep fjalën që nuk do të qeshësh kur të dalim jashtë. Se çdo gjë OK, por nuk e duroj dot humorin tënd. E vë re që edhe kur flet, edhe për vulgaritet, ti konsideron gabimisht vulgaritet një gjë që s’ka lidhje fare me vulgaritetin, por mënyrën e komunikimit me njerëzit real, po ti njeh shumë pak njerëz real. Duhet të ketë një arsye pse pastaj kur vjen puna te vota, ti merr aq sa merr dhe të jesh i sigurt që nuk është masakra zgjedhore. Mos më tërhiq në duele të pamundura për ty, mos i hy rrugës të bësh humor, se nuk di“, tha Rama.

Kujtojmë se në vitin 2017, Edi Rama dhe Lulzim Basha u mbyllën në një takim me njëri tjetrin, ku vendosën të hyjnë në një marrëveshje politike, kryesisht për të asgjësuar partitë e vogla, me fokus tek LSI e Ilir Metës. Marrëveshja asnjëherë nuk u bë publike, por është e qartë tashmë se ajo ka qenë një marrëveshje për bashkëqeverisje. 
Lulzim Basha mbylli në mënyrë të beftë, çadrën ku premtohej “Republika e Re” dhe hyri në marrëveshje me kundërshtarin. Pas asaj nate me Edi Ramën, ai përjashtoi nga PD, themelues dhe njerëz me kontribute të rëndësishme, duke mos i përfshirë ata në listën e kandidatëve për deputetë. 

Sa më shumë kohë kalon, aq më shumë do të marrim vesh detaje nga këto “perla” politike. 

Vazhdo leximin

Me teper

Radar10 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar10 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil10 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil10 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar10 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar10 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook