Lidhu me ne

Radar

Ekzekutoi dy persona, 18-vjeçari Kyle Rittenhouse në SHBA shpallet i pafajshëm

Një adoleshent amerikan që qëlloi për vdekje dy burra gjatë protestave racore është liruar nga akuzat për vrasje pasi pretendoi se ishte në kushtet e vetëmbrojtjes. Kyle Rittenhouse 18 vjeç, vrau dy burrat dhe plagosi një të tretë në rrugët e Kenosha, Wisconsin, më 25 gusht 2020. Gjatë gjykimit mbrojtja tha se kishte frikë për jetën e tij. Prokurorët argumentuan se ai po kërkonte telashe atë natë.

Rittenhouse qëlloi për vdekje Joseph Rosenbaum 36 dhe Anthony Huber 26 vjeç dhe më pas plagosi 27-vjeçarin Gaige Grosskreutz. Rittenhouse dhe njerëzit që ai qëlloi janë të gjithë të bardhë.

Ai u përball me pesë akuza, duke përfshirë vrasje me dashje, e cila dënohet me burgim të përjetshëm. Fati i tij u vendos nga një juri prej 12 personash e përbërë nga shtatë gra dhe pesë burra, të cilët kishin kaluar më shumë se tre ditë duke diskutuar.

Adoleshenti qëndroi me avokatin e tij për të dëgjuar vendimin, më pas filloi të dridhej me të qara dhe gati u rrëzua teksa dëgjoi fjalët “jo fajtor” të lexuara pesë herë.

Dy net para se të shfaqej në Kenosha vitin e kaluar, trazirat kishin shpërthyer në rrugët e saj pasi policia qëlloi Jacob Blake, një burrë me ngjyrë. Rittenhouse, atëherë 17 vjeç, kishte udhëtuar në qytet nga shtëpia e tij në Illinois, i armatosur me një pushkë gjysmë automatike.

Guvernatori i Wisconsin, Mandela Barnes, i cili është afrikano-amerikan dhe një kandidat demokrat për senatin amerikan, e kritikoi vendimin e pafajësisë. Figurat politike të djathta e përshëndetën vendimin dhe dënuan çështjen e ngritur kundër Rittenhouse

Me teper

Radar11 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar11 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook