Lidhu me ne

Radar

Sa është rroga në shtëpitë e barit në Londër ? Angli, zbulohet rroga e shqiptarëve në “shtëpitë e barit”

Paguhesha 7 mijë euro në sezon”, shqiptari që punon në 'shtëpi bari' në  Angli rrëfen detaje nga eksperienca e tij: Asnjë nuk u kthye më në atdhe –  FaxWeb

Mediat britanike çdo ditë publikojnë lajme për shqiptarë të arrestuar dhe të dënuar si të përfshirë në rritjen e kanabisit nëpër shtëpi.

Nga janari deri në 27 korrik 2020, nga një kërkim i Top Channel-it në Google, rezulton se janë të dënuar për këtë vepër penale nga gjykatat angleze 75 shqiptarë.

Mosha e tyre është nga 19 deri 40 vjeç. Shumica e të dënuarve kanë pranuar para gjykatës fajësinë duke shpjeguar se u përfshinë në këtë aktivitet kriminal për të paguar shumën e parave paguar trafikantëve për të hyrë ilegalisht në Angli.

Por sa paguhet një shqiptarë që punon si bahçevan në shtëpitë e kanabisit që njihen në zhargonin e përditshëm të shqiptarëve të Anglisë si “Shtëpi Bari”?

Përgjigjen e kësaj pyetje e jep një shkrim i ditëve të fundit të medias angleze, të cilit i  referohet Top Channel. Në këtë shkrim thuhet se një të riu shqiptar, i quajtur Ledjo Basha, 25 vjeç iu ofruan 2.000 sterlina në muaj të kujdesej për bimët e kanabisit.

Ai kishte dy muaj që kishte pranuar këtë lloj punësimi por nuk kishte marrë ende asnjë sterlinë. Shqiptari u kap në një shtëpi në të cilën policia gjeti 275 rrënjë kanabis me vlerë shitje në treg 100.000 sterlina ose 135 milionë lekë.

“Në këtë “Shtëpi Bari” ishin instaluar 77 drita elektrike, 10 ventilatorë  dhe 76 transmetorë elektrikë” tha prokurori Saul Brody, në procesin gjyqësor në gjykatën Manchester, Crown Court.

Basha pranoi akuzat për kultivim droge dhe u dënua me shtatë muaj burg. Gjykatësi Nicholas Dean QC tha se Basha kishte kërkuar azil dhe i takon autoriteteve të emigracionit të vendosin për dëbimin e tij.

Me teper

Radar11 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar11 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook