Lidhu me ne

Temporal

Shtatë konçesionet që ka projektuar qeveria për 2022-in, sa do t’i kushtojnë buxhetit të shtetit

Shtatë konçesionet që ka projektuar qeveria për 2022-in,

Qeveria shqiptare ka projektuar shtatë konçesione për vitin 2022. Kontratat me PPP janë kritikuar si nga opozita dhe nga ekspertët për shkak se “thithin” një pjesë të mirë të të ardhurave në buxhetin e shtetit.

Koncesionet e planifikuara janë:

– Ndërtimi dhe operimi i aeroportit të Sarandës

– Për ndërtimin, operimin dhe mirëmbajtjen e portit të integruar “Triport Vlorë”

– Për ndërtimin e segmentit rrugor Milot-Fier në autostradën Adriatiko-Joniane

– Dhënia me koncesion/PPP e infrastrukturës së bazës së të dhënave dhe mbikqyrjes së qëndrave të kontrollit

– Për ofrimin e shërbimit të infrastrukturës së çelsave publik PKI

– Për përmirësimin e infrastrukturës rrugore dhe rekreative të blloqeve të banimit në disa lagje të qytetit të Elbasanit

– Rritja e sigurisë rrugore

Këto shtatë kontrata koncesionare do të kushtojnë rreth 214.5 miliardë lekë, duke zënë rreth 11% të PBB-së së parashikuar për vitin 2022.

Kujtojmë se qeveria sapo ka emetuar një eurobond me vlerë 650 milionë euro, pasi shpenzimet e projektuara për vitin 2022 nuk mbuloheshin me të ardhurat e planifikuara. Marrja e këtij eurobondi me afat maturimi 10-vjeçar do të thotë rritje e mëtejshme e borxhit publik.

Sipas Sektorit, nga projektet e reja koncesione PPP të planifikuara, 4 janë në sektorin e transportit (rrugor, detar dhe ajror), ndërsa tre për zhvillimin urban.

Dy nga këto kontrata koncesioni PPP, janë tashmë konfirmuar me mbështetje nga buxheti i shtetit, dhe një është me financim privat. Për katër kontratat e tjera ende nuk ka informacion se si do jetë forma e financimit.

Konkretisht, projekte me mbështetje nga buxheti i shtetit, janë planifikuar të jenë koncesioni për ndërtimin, operimin dhe mirëmbajtjen e portit të integruar  “Triport Vlorë” dhe ai për përmirësimin e infrastrukturës rrugore dhe rekreative të blloqeve të banimit në disa lagje të qytetit Elbasan.

Burimi: Open Data Albania

Me teper

Stil6 orë më herët

Kërcënohet gjyqtarja Diana Di Meo, i publikojnë videot intime, zyrtarja: Është hakmarrje!

Gjyqtarja italiane Diana Di Meo, ka deklaruar se disa faqe i kanë vjedhur disa video intime dhe ia kanë publikuar...

Stil7 orë më herët

“Edhe 8 vite më ke, do martohem me tjetër”- Rudina Dembacaj i bën “presion” Mark Frrokut

Aktorja Rudina Dembacaj ka zbuluar se shkoi tek fallxhorja për të pare fatin e saj dhe letrat taro kanë parashikuar...

Kryesore7 orë më herët

Asnjë kryeministër të mos qëndrojë më shumë se dy mandate/ Po Luli pse duhet të qëndrojë tre në opozitë?

Sot Lulzim Basha si gjithmonë tha perlën e tij të rradhës, shfaq hipokrizinë, talljen dhe neverinë që ka ndaj shqiptarëve....

Radar20 orë më herët

GUXIMI I HARBUTËVE!

GUXIMI I HARBUTËVE! Nga Dr. Erion Dasho Kur kryetaruci i bashkisë nuk kishte lindur akoma, Sul Mema çonte peshë stadiumet....

Kryesore21 orë më herët

Horri apo Lavirja e Bashkisë së Tiranës?

Nga Respublica.al Audiopërgjimi i Erion Veliajt që u publikua gjerësisht në media formalizon njohjen e një gjëje të njohur: arrogancën brutale...

Stil21 orë më herët

U shfaq pranë Bora Zemanit, Vin Veli: Kam raport të mirë, patjetër që do e uroja

DJ Vin Veli, ish-partneri i Bora Zemanit është parë në ditëlindjen e 30-të të moderatores. Dj i njohur i surprizoi...

Stil1 ditë më herët

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

Kur godet një dhimbje koke e keqe, thjesht dëshiron që ajo të marrë fund. Dhimbja e fortë dhe e vazhdueshme...

Stil1 ditë më herët

Edhe ju shqetësoheni nga rrallimi i flokëve?!

Humbja e flokëve tek gratë mund të shkaktohet nga shkaqe të shumta, dhe disa janë të shërueshme. Ndërsa rënia e...

Stil1 ditë më herët

A është e dëmshme kërcitja e kockave?

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja...

Stil1 ditë më herët

Keni dhimbje dhe ngërce në këmbë gjatë stervitjes?

Njerëzit që kanë dhimbje në këmbë kur ushtrohen mund të kenë nevojë për një vlerësim për t’u siguruar që kanë...

Facebook