Lidhu me ne

Sport

E shpjeguar, çfarë ndodhi në të vërtetë: Pse Australia i refuzoi hyrjen tenistit numër 1 në botë Novak Djokovic

E shpjeguar, çfarë ndodhi në të vërtetë: Pse

Novak Djokovic: Kthesat e rrëmujës së tij në Australi

Novak Djokovic, tenisti numër një i botës për meshkuj, shkaktoi një reagim të furishëm në Australi pasi njoftoi se i ishte përjashtuar për të luajtur në “Australian Open” për shkak se nuk ka bërë vaksinën.

Tani ylli serb 34-vjeçar e gjen veten të ndaluar në një hotel emigracioni australian duke luftuar deportimin, pasi iu hoq viza me mbërritjen në Melburn dhe iu mohua hyrja në vend. Ajo që ishte menduar të ishte fillimi i një fushate tjetër ‘Grand Slam’ është përshkallëzuar në një stuhi diplomatike.

Më poshtë keni ngjarjet e njëpasnjëshme që kanë ndodhur që nga momenti i përjashtimit e deri tani.

Pse Djokoviç mendoi se mund të hynte në Australi?

Lajmi se Djokoviç ishte miratuar për të luajtur në ‘Australian Open’, i cili fillon më 17 janar, u në me dije nga vetë lojtari të martën.

Australia kërkon që të gjithë vizitorët e huaj që hyjnë në vend të vaksinohen me të dyja dozat. Përndryshe, ata duhet të kalojnë 14 ditë në karantinë. Por Djokoviç, i cili ka thënë se është kundër vaksinimit, tha në mediat sociale se kishte fituar një ‘përjashtim mjekësor’.

“Tennis Australia”, organi sportiv që drejton ‘Australian Open’, konfirmoi se i ishte dhënë përjashtimi mjekësor nga dy panele të pavarura mjekësore të organizuara nga ‘Tennis Australia’ dhe shteti Victoria.

Arsyet e vlefshme për përjashtimet përfshijnë një gjendje akute mjekësore si një sëmundje inflamatore kardiake. Një infeksion Covid-19 në gjashtë muajt e fundit llogaritet gjithashtu sipas politikës, e cila u njoftua në dhjetor dhe u miratua nga qeveria e shtetit Victoria. Autoritetet federale në atë kohë nuk kishin asnjë kundërshtim.

Si reagoi publiku australian?

Australianët u zemëruan nga vendimi për t’i dhënë Djokoviç një përjashtim, i cili çoi në një ndryshim në pozicionin e kryeministrit Scott Morrison. Djokoviç, i cili më parë ka shprehur kundërshtitë e tij ndaj vaksinimit, ka qenë një figurë polarizuese gjatë pandemisë. Në vitin 2020, ai kërkoi falje pasi organizoi një turne komercial tenisi ku ai dhe tenistë të tjerë u kontraktuan me Covid-19.

Ndërkohë, në Australi, vendasit kanë jetuar muaj të tërë izolimi dhe kufizimesh. Shumica kanë ndjekur udhëzimet e qeverisë për t’u vaksinuar dhe mbi 90% e popullsisë së rritur tani është e dyfishuar.

Por vendi është gjithashtu në thellësi të valës së tij më të keqe të Covid-19 me mbi 70,000 raste të reja të raportuara të enjten. Kjo po vendos një presion të madh mbi spitalet dhe bizneset, dhe ankthi publik është i lartë.

Fillimisht, Morrison kishte thënë se ai e pranoi vendimin e qeverisë së Viktorias për t’i dhënë Djokoviçit dhe tenistëve të tjerë përjashtime mjekësore. Të martën, ai tha se autoritetet federale, të cilët kontrollojnë kufijtë, do të “veprojnë në përputhje” me vendimin e shtetit pasi “kështu funksionon”.

Por mes zemërimit publik, të mërkurën ai ishte kthyer prapa. Morrison paralajmëroi se Djokoviç do të dërgohej në shtëpi nëse nuk arrinte të siguronte provat e duhura mjekësore. Disa e kanë akuzuar Morrison për politizimin e çështjes. Vetë kryeministri është nën presion në mes të rritjes së Covid-19 dhe e gjithë kjo po ndodh disa muaj përpara zgjedhjeve federale të planifikuara për në maj.

E shpjeguar, çfarë ndodhi në të vërtetë: Pse

Pse u kthye Djokoviç në aeroport?

Djokovic mbërriti në aeroportin e Melburnit rreth orës 23:30 të së mërkurës me orën lokale (12:30 GMT). Ai u vlerësua menjëherë dhe u refuzua për hyrje. Viza e tij u anulua në vend dhe u dërgua në paraburgim të përkohshëm emigracioni.

Tenisti kishte dështuar të jepte prova se ishte i vaksinuar me të dyja dozat, ose kishte një përjashtim legjitim nga kjo, tha Morrison. Ai gjithashtu shpjegoi se një infeksion i fundit Covid-19, ose një në gjashtë muajt e fundit, nuk ishte një arsye e vlefshme sipas rregullave federale.

Djokoviç u dërgua nga zyrtarët e ‘Forcave Kufitare Australiane’ (ABF) në një hotel të mbajtjes së imigracionit, ku ai tani është në pritje të një vendimi për fatin e tij. Pjesa tjetër e ekipit të tij u lejua të hynte në Australi sepse statusi i tyre i vaksinimit ishte miratuar, raportuan mediat australiane.

Çfarë ndodh më pas?

Kampi i Gjokoviç është i zemëruar për kthesën e papritur dhe thotë se ai është bërë shembull. Plus, ka edhe tre tenistë të tjerë të panjohur me përjashtime që janë lejuar në vend, sipas mediave australiane.

Lojtari nisi një apel kundër anulimit të vizës së tij menjëherë pasi u mbajt.

Një seancë dëgjimore në ‘Gjykatën Federale të Qarkut dhe Familjes së Australisë’ është caktuar për të hënën, kështu që ai mund të qëndrojë në vend të paktën deri atëherë. Nuk dihet ende nëse ai do t’i kalojë ditët e ardhshme në hotelin e paraburgimit të qeverisë.

Planet e tij për të luajtur në Australian Open?

Djokovic, nëntë herë fitues i ‘Australian Open’, nuk ka komentuar ende për sprovën e tij. Ende nuk është e qartë nëse ai do të luajë në këtë event, edhe nëse i lejohet të qëndrojë.

Cili është sfondi i kësaj ngjarjeje?

Ndërsa ‘Tenis Australia’ i kishte dhënë miratimin Djokovic sipas një politike të miratuar nga shteti Victoria, e njëjta politikë nuk ishte miratuar nga Canberra. Pra, është e qartë se qeveria federale ka hedhur poshtë shtetin në këtë rast. Australia është një federatë, por kushtetuta e saj cakton kontrollin kufitar për Canberra, jo autoritetet shtetërore. Të enjten, Morrison tha se ABF i kishte dërguar letra ‘Tenis Australia’ në nëntor duke përshkruar kushtet federale për hyrjen e vaksinuar. Ai tha gjithashtu se nuk ishte e pazakontë që njerëzit të largoheshin pas zbarkimit në Australi, sepse zyrtarët e imigracionit vlerësojnë pajtueshmërinë me vizën pas mbërritjes dhe jo para hyrjes.

Ndërkohë, Serbia është mbledhur rreth kampionit të saj kombëtar, me presidentin Aleksander Vuçiç që akuzon autoritetet australiane për “ngacmim” të Djokoviçit. Canberra e ka mohuar këtë pretendim.

Burimi: BBC News

Vazhdo leximin

Me teper

Stil6 orë më herët

Kërcënohet gjyqtarja Diana Di Meo, i publikojnë videot intime, zyrtarja: Është hakmarrje!

Gjyqtarja italiane Diana Di Meo, ka deklaruar se disa faqe i kanë vjedhur disa video intime dhe ia kanë publikuar...

Stil6 orë më herët

“Edhe 8 vite më ke, do martohem me tjetër”- Rudina Dembacaj i bën “presion” Mark Frrokut

Aktorja Rudina Dembacaj ka zbuluar se shkoi tek fallxhorja për të pare fatin e saj dhe letrat taro kanë parashikuar...

Kryesore7 orë më herët

Asnjë kryeministër të mos qëndrojë më shumë se dy mandate/ Po Luli pse duhet të qëndrojë tre në opozitë?

Sot Lulzim Basha si gjithmonë tha perlën e tij të rradhës, shfaq hipokrizinë, talljen dhe neverinë që ka ndaj shqiptarëve....

Radar20 orë më herët

GUXIMI I HARBUTËVE!

GUXIMI I HARBUTËVE! Nga Dr. Erion Dasho Kur kryetaruci i bashkisë nuk kishte lindur akoma, Sul Mema çonte peshë stadiumet....

Kryesore20 orë më herët

Horri apo Lavirja e Bashkisë së Tiranës?

Nga Respublica.al Audiopërgjimi i Erion Veliajt që u publikua gjerësisht në media formalizon njohjen e një gjëje të njohur: arrogancën brutale...

Stil20 orë më herët

U shfaq pranë Bora Zemanit, Vin Veli: Kam raport të mirë, patjetër që do e uroja

DJ Vin Veli, ish-partneri i Bora Zemanit është parë në ditëlindjen e 30-të të moderatores. Dj i njohur i surprizoi...

Stil1 ditë më herët

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

Kur godet një dhimbje koke e keqe, thjesht dëshiron që ajo të marrë fund. Dhimbja e fortë dhe e vazhdueshme...

Stil1 ditë më herët

Edhe ju shqetësoheni nga rrallimi i flokëve?!

Humbja e flokëve tek gratë mund të shkaktohet nga shkaqe të shumta, dhe disa janë të shërueshme. Ndërsa rënia e...

Stil1 ditë më herët

A është e dëmshme kërcitja e kockave?

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja...

Stil1 ditë më herët

Keni dhimbje dhe ngërce në këmbë gjatë stervitjes?

Njerëzit që kanë dhimbje në këmbë kur ushtrohen mund të kenë nevojë për një vlerësim për t’u siguruar që kanë...

Facebook