Lidhu me ne

Kritike

KUSH I QUAN SHQIPTARËT THJESHT “SHQIPFOLËS”?!

Nga Mehmet Elezi

Një përcaktim “i ri” për Kosovën e viset shqiptare të Maqedonisë e të Malit të Zi: “krahina shqipfolëse”.

Dëgjohet në gojën e disa politikanëve dhe gazetarëve Fjala “shqipfolës” është shumë larg kuptimit të fjalës “shqiptar”, ashtu si “frengjishtfolës” është shumë larg kuptimit të fjalës “francez”.

Sa anglishtfolës ka në Shqipëri e në botë, që nuk janë e nuk mund të jenë as amerikanë, as anglezë e as australianë?

Fjala “shqiptar” përcakton në rend të parë përkatësinë kombëtare, ndërkohë që fjala “shqipfolës” nuk thotë më shumë se një aftësi të dikujt me folë shqip.

Shqipfolësin me shqiptarin i bashkon vetëm fakti që të dy mund të merren vesh ose mund të flasin të njëjtën gjuhë, në këtë rast shqip.

Shqipfolës mund të jetë edhe një serb që ka mësuar shqip, të tillë kishte në Kosovë me detyra të caktuara prej shërbimeve të fshehta të Beogradit në bandat që i vranë e i dogjën shqiptarët gjatë fushatës spastruese, që çoi në ndërhyrjen e NATO-s.

Por një serb i tillë a mund të quhet shqiptar?

Shqipfolës mund të jetë edhe një grek që ka mësuar shqip për nevoja të caktuara, por fakti se flet shqip nuk mund ta bëjë atë shqiptar.

Kam njohur një ruse që e fliste shqipen përsosmërisht, pa kurrfarë theksi, e kishte mësuar në Universitetin e Prishtinës, por ajo ishte qind për qind ruse në gjithçka.

Në rrugën e Medresesë në Tiranë ka një numër shitoresh kineze e po aq ose më shumë kinezë shqipfolës, madje në të folmen tiranase, por ata janë kinezë, aspak shqiptarë.

Shqiptarët quhen thjesht “shqipfolës” prej padijes?

Marrë- nga libri “Heshtje varri për një djep të shenjtë” –

MË TEPËR

Stil7 minuta më herët

Adele flet për rënien nga pesha: Më ndihmoi me ankthin

Adele ka folur së fundmi për humbjen e saj dramatike të peshës dhe sesi ka ndikuar në problemet e saj...

Stil9 minuta më herët

Apple Watch 8, ora e re mund të masë temperaturën

Seria e ardhshme orëve Apple Watch 8, që do të dalë në shtator, do të ketë gjithashtu një sensor që...

Stil2 orë më herët

Pse e kam barkun shumë të fryrë edhe pas lindjes?

Çfarë është diastaza recti? Diastasis recti është ndarja e pjesshme ose e plotë e rectus abdominis, ose muskujt “six pack”...

Stil2 orë më herët

4 arsye pse duhet të hani një lugë mjaltë përpara gjumit

Vlerat e mjaltit për shëndetin janë të provuara shkencërisht dhe jo më kot ai njihet si ‘ari i lëngshëm.’ Prej...

Radar2 orë më herët

“Donald Trump njeri i rrezikshëm, s’duhet t’afrohet Shtëpisë së Bardhë.” – Sipas Liz Cheney

Republikania Liz Cheney ka paralajmëruar partinë e saj që të mos kandidojë sërish për postin e ish-presidentit Donald Trump. “Mendoj...

Stil3 orë më herët

Paraliza e gjumit, pse ndodh dhe cilët janë më të rrezikuar

Zgjohesh papritur dhe je plotësisht i ndërgjegjshëm dhe i zgjuar por nuk lëviz dot? Atëherë sapo ke përjetuar të ashtuquajturën...

Stil3 orë më herët

Shëndeti i veshkave nis në tryezë, cilat janë ushqimet më të mira

Shëndeti i veshkave është thelbësor për mirëqenien tonë. Problemet me veshkat shkaktojnë sëmundje të tjera kardiovaskulare. Për fat të mirë...

Stil3 orë më herët

Seksi dhe shtatzënia, 8 faktet që duhet të dijë çdo çift

Marrëdhënia seksuale në shtatzani nuk do të jetë njësoj si më parë dhe kjo pasi shpesh partnerët kanë frikë mos...

Stil3 orë më herët

3 shenjat më arrogante të Horoskopit

Çdo shenjë ka karakteristikat e veta dhe kjo i bën të veçanta. Por disa prej tyre njihen për egoizmin dhe...

Stil3 orë më herët

Si të shmangni thinjat e parakohshme, zbuloni disa sekrete

Bëhet fjalë për një proçes natyral që shkon krah për krah me moshën.Tradita shqiptare i quan flokët e bardhë si...

Facebook