Lidhu me ne

Kryesore

Argumentet e Berishës se përse fjalimi i Ramës në KiE dëmtoi Kosovën

Enver Hoxha vërtet e la Kosovën nën pushtimin serb dhe jugosllav, por nuk foli ndonjëherë për kombin kosovar.

Argumentet e Berishës se përse fjalimi i Ramës në KiE

Kryetari i PD-së, Sali Berisha shprehet bindshëm se fjalimi i kryeministrit Edi Rama në Asamblenë e Këshillit të Europës e dëmtoi pozicionin e Kosovës.

Rama ashpërsoi gjuhën gjatë takimit të KiE, ku u kërkonte llogari ndërkombëtarëve, ndërsa vetë ai, është kritikuar për raportet e “ftohta” me Prishtinën zyrtare.

Në një konferencë për mediat Berisha tha se Rama nuk loboi pozitivisht për Kosovën, sikurse pretendon ky i fundit. Kryedemokrati renditi disa argumenta se pse mendon se fjalimi i Ramës ishte anti-shqiptar dhe në dëm të Kosovës:– Ai shkoi aty dhe shpalosi tezën serbe antishqiptare të kombit Kosovar. Enver Hoxha vërtet e la Kosovën nën pushtimin serb dhe jugosllav, por nuk foli ndonjëherë për kombin kosovar. Me këtë tezë, Edi Rama jo vetëm miratoi ndarjen në dysh të kombit shqiptar, por indirekt edhe zhdukjen e kombit, pasi ai është kosovar.

Ai  futi thikën pas shpine Kosovës, pasi dështoi me turp me tezën e luftës civile në Kosovë të elaboruar për 2 vite me rradhë me propagandën e Rilindjes. Barbaritë serbe ndaj shqiptarëve të Kosovës të bazuara në racizmin e pushtuesve serbë në Strasburg i vlerësoi thjesht si një konflikt humanitar, ndërkohë që ai ishte një gjenocid me bazë racizmin e serbëve ndaj shqiptarëve.

Edi Rama në Strasburg i futi thikën Kosovës në momentin më të papërshtatshëm për Kosovën, pikërisht kur ajo kishte nevojë për lobim pozitiv për anëtarësim në Këshillin e Europës, ai në sallën e këtij tempulli, lëshoi lumë sharjesh e akuzash të padëgjuara në atë sallë në gjithë ekzistencën e atij institucioni.

Edi Rama i futi thikë pas shpine Kosovës, sepse me retorikën e tij ai mbuloi si vasali i Vuçiçit Beogradin. Mbrojti dhe mbuloi Beogradin, prokurorin e krimeve të luftës për Serbinë, Vladimir Vuçeviç, si burimin absolut kryesor të të gjitha trillimeve monstruoze të raportit të Dick Marty dhe kjo është publikisht e njohur.

Edi Rama i futi thikë pas shpine Kosovës, pasi zgjodhi si mbrojtje për udhëheqjen e Kosovës në Hagë,  mjetin më të dëmshëm, presionin e hapur politik ndaj gjykatës.  Reagimi i Edi Ramës zgjoi neveri dhe dënim në komunitetin ndërkombëtar, përfshi edhe te personaliteve që kanë lobuar për të liruar udhëheqjen politike të Kosovës.

Fjalimi i Ramës u injorua më herët nga homologu i tij në Kosovë, Albin Kurti. I pyetur për një koment, ai tha se nuk e kishte ndjekur Ramën në Asamblenë e Këshillit të Europës.

MË TEPËR

Radar9 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix9 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix9 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix9 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook