Lidhu me ne

Radar

Gjermania donte që Ukraina të ‘mundej’ shpejt ndaj Rusisë – Boris Johnson ‘nxjerr sekretet’

Gjermania fillimisht ishte pro pushtimit të shpejtë të Ukrainës nga Rusia në vend që të bëhej një luftë të gjatë, për shkak të shqetësimeve ekonomike, pohoi ish-kryeministri britanik Boris Johnson.

Duke folur për CNN Portugal, Johnson vuri në dukje se përpara se Moska të niste operacionin e saj ushtarak në fund të shkurtit, disa vende perëndimore kishin ‘perspektiva shumë të ndryshme’ për tensionet në rritje.

Sipas ish-kryeministrit, ‘pikëpamja gjermane ishte në një fazë se nëse lufta do ndodhte, gjë që do të ishte katastrofë, atëherë do ishte më mirë që e gjithë kjo të mbaronte shpejt dhe që Ukraina të nënshtrohej’. Ai shtoi se ky qëndrim mbështetej nga ‘arsyet e shëndosha ekonomike sipas pikëpamjes gjermane’.

Johnson vazhdoi duke thënë se udhëheqja franceze i mooi deri në fund planet e Rusisë për të dërguar trupa në Ukrainë, ndërsa autoritetet italiane ishin të lëkundura nëse do ishinnë gjendje të mbështesnin Ukrainën duke pasur parasysh varësinë e madhe nga energjia ruse. Megjithatë, Johnson tha se vendet perëndimore u mblodhën shpejt rreth Kievit për ta mbështetur atë pas sulmit rus.

MË TEPËR

Radar9 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix9 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix9 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix9 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook