Lidhu me ne

Sport

Stéphanie Frappart bën histori, gjyqtarja e parë femër që drejton një ndeshje në Kampionatin Botëror

Stéphanie Frappart bën histori, gjyqtarja e parë femër

Gjyqtarja franceze Stéphanie Frappart u bë e para gjyqtare femër që drejtoi një ndeshje meshkujsh në një Kampionat Botëror.

Frappart shkroi histori në futbollin botëror kur gjykoi dje sfidën Gjermani-Kosta Rika. Krahas francezes, ndeshjen e drejtuan edhe Salima Mukansanga nga Ruanda dhe japonezja Yoshimi Yamashita.

Sipas shefit të gjyqtarëve të FIFA-s Pierluigi Collina flitet që gjyqtaret femra të drejtojnë në të gjitha ndehsjet, pavarësisht qëndrimit që kanë vendet arabe si Katari, Irani apo Arabia Saudite për pjesëmarrjen e gruas në kompeticione të tilla.

“Ato janë këtu, jo sepse janë gra, por sepse janë gjyqtare futbolli të FIFA-s”, tha Collina.

Sipas tij, angazhimi i gjyqtareve femra në ndeshjen e Gjermani-Kosta Rika në Katar është dëshmia se vlerësohet cilësia dhe jo gjinia.

Më herët, gjyqtarja franceze Frappart ka thënë “Unë nuk jam shtatlartë. Nuk jam as aq e fortë sa disa prej kolegëve të mi meshkuj”.

Frappart ka qenë gjyqtarja e parë femër që drejtoi finalen e madhe të futbollit në UEFA Champions League mes Chelsea dhe Liverpool.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix1 orë më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix1 orë më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime2 orë më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix2 orë më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar2 orë më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar2 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix2 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport24 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix24 orë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport24 orë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook