Lidhu me ne

Radar

Trump vs DeSantis – Stilet e ndryshme të rivalëve të pritshëm në garën për nominimin republikan


Në udhëtimin e tij të parë në Ioëa këtë vit, Ron DeSantis nuk mori asnjë pyetje nga votuesit. Ai shmangu kryesisht shtypin vendas. Ai shmangu restorantet, piceritë, e dyqanet e akulloreve që kanë ndihmuar pretendentët presidencialë në votimet kryesore të shfaqin tërheqjen dhe karizmën e tyre personale për dekada.

Për DeSantis, një perspektivë kryesore presidenciale republikane, ishte thjesht biznes si zakonisht.

Guvernatori i vështirë i Floridës është shfaqur si një forcë e fuqishme në politikën kombëtare duke iu shmangur lidhjeve personale, çasteve intime dhe pyetjeve të pashkruara që kanë nxitur prej kohësh kandidaturave të suksesshme të Shtëpisë së Bardhë në shtetet që janë në krye të kalendarit primar presidencial. Dhe ndërsa DeSantis fillon t’u prezantohet votuesve kryesorë në javët para shpalljes së tij të pritshme, ai po tregon pak interes për të ndryshuar mënyrat e tij.

Aleatët këmbëngulin se ai nuk ka nevojë të rregullojë asgjë, duke vënë në dukje fitoren e tij dominuese të rizgjedhjes si Guverator i Floridas me 19 pikë vjeshtën e kaluar. Por tashmë, rivalët e tij republikanë, të udhëhequr nga ish-presidenti Donald Trump, po punojnë për të nxjerrë në pah qasjen dhe stilin jopersonal të guvernatorit duke u mbështetur në ndërveprimet e tyre personale në gjurmët e fushatës.

Rreziqet për DeSantis po bëhen gjithnjë e më të dukshme në shtetet më të vogla rurale si Iowa, New Hampshire dhe Karolina e Jugut, të cilat do presin tre nga katër garat e para presidenciale në 2024.

“Askush nuk e ka njohur atë ashtu siç duhet ta njohë. Nuk e di nëse do ta bëjnë ndonjëherë,” tha për DeSantis gjatë një interviste të fundit, Guvernatori i New Hampshire, Chris Sununu, vetë një kandidat i mundshëm.

“A mendoni se Ron DeSantis është ulur ndonjëherë për një filxhan kafe me një gazetar? Jo. Është sikur nuk është pjesë e tij. Ai nuk mund ta bëjë atë. Ai nuk e ka atë lidhje shoqërore me njerëzit.”

Ndoshta askush nuk po i kushton vëmendje më të madhe se Trump, i cili e sheh DeSantis si rivalin e tij të vetëm të vërtetë për nominimin presidencial republikan.

Ndërsa DeSantis ka marrë një qasje të mbyllur, Trump ka maksimizuar ndërveprimet e tij me votuesit dhe shtypin ndërsa fillon të vizitojë shtetet e votimit të hershëm – një përpjekje që ndihmësit thonë se është pjesë e një shtytjeje më të madhe për të krahasuar pikat e forta të Trump me dobësitë e perceptuara të DeSantis.

Gjatë ditës së tij të parë të vërtetë të fushatës në fund të janarit, Trump u ndal dhe konsumoi një pulë të skuqur dhe një hamburger në West Columbia, Karolina e Jugut. Ai pozoi për foto me klientët dhe porositi një akullore të lyer me çokollatë.

Një nga punëtorët pas banakut i ofroi Trumpit një lutje të improvizuar dhe momenti u bë viral. Pasi pa reagimin e jashtëzakonshëm, fushata vijoi para.

Ai planifikoi shpejt një vizitë në Palestinën Lindore, Ohio, për t’u takuar me banorët dhe zyrtarët lokalë të prekur nga një dalje treni nga shinat që çoi në një rrjedhje lëndësh toksike. Para se të nisej, Trump ndaloi në një McDonald’s, ku nënshkroi autografe, shpërndau kapelat e kuqe ‘Make America Great Again’ dhe porositi ushqim për stafin e tij dhe reaguesit e parë.

“Unë e di këtë menu më mirë se ju,” i tha ai arkëtarit të buzëqeshur.

Në Iowa të hënën, Trump drejtoi autokolonën e tij për të bërë një ndalesë të shpejtë në restorantin Machine Shed, një vend në qytetin lindor të Davenport.

“Pra, si është ushqimi këtu?” – tha ai teksa hynte brenda, duke tronditur klientët dhe duke e lënë stafin duke qeshur me kënaqësi.

Trump shtrëngoi duart, u ra njerëzve në supe dhe pozoi për foto me këdo që dëshironte një të tillë.

Ndërsa skena të tilla nuk ishin të zakonshme gjatë dy fushatave të para të Trump, ish-presidenti po merr një qasje të re ndërsa po çon para kandidaturën e tij të tretë presidenciale. Prezantuesi profesionist dhe i lumtur i karrierës shijon ndërveprimet personale me mbështetësit, madje edhe kritikët e vjetër e pranojnë karizmën e tij në ndërveprimet personale me qytetarët.

Ndalesa të tilla u japin votuesve ‘një mënyrë për ta parë presidentin në një këndvështrim tjetër’, tha zëdhënësi i Trump, Steven Cheung.

“Zakonisht ata e shohin atë në kamera ose në një tubim ose në një intervistë. Ata nuk mund ta shohin domosdoshmërisht nga afër.” – tha ai.

“Dhe kjo është një mënyrë për të kapërcyer atë hendek. Dhe është gjithashtu një mënyrë për ta bërë këtë fushatë më të dallueshme.”

Në të vërtetë, qasja personale e Trump qëndron si një kontrast i qartë me DeSantis, i cili njihet si shumë më i rezervuar, veçanërisht kur media është e pranishme.

Pas dy fushatave presidenciale dhe katër viteve në Shtëpinë e Bardhë, Trump është jashtëzakonisht i praktikuar në marrjen e pyetjeve të vështira nga shtypi kombëtar. Dhe ekipi i tij ka punuar për ta bërë atë më të qasshëm për gazetarët.

Ai ka ftuar grupe të vogla për të udhëtuar në bordin e avionit të tij të fushatës. Gjatë udhëtimeve në Karolinën e Jugut dhe Iowa, ai mori pyetje nga shtypi lokal.

Trump bëri të njëjtën gjë me votuesit pasi mbajti një fjalim të gjatë të hënën e shkuar në Iowa, duke iu përgjigjur disa pyetjeve nga një numër i madh i njerëzve që u mblodhën në një teatër në qendër të qytetit Davenport. Ndihmësit vunë në dukje se turma e Trump eklipsoi DeSantis-in dhe Trump e pranoi, se ishte ‘e rrezikshme’ të merreshin pyetje të pashkruara pas një fjalimi të mirëpritur.

E bëri këtë gjithsesi për 20 minuta.

Aleatët e DeSantis nuk pajtohen fuqimisht me perceptimin në rritje se ai është i izoluar dhe jo mjaftueshëm i përkushtuar për të ndërtuar marrëdhënie personale me votuesit dhe palët e interesuara në shtetet kyçe.

Ata theksojnë se ai nuk është kandidat për president. Nëse ai vendos të hyjë në garë, gjë që pritet gjerësisht ta bëjë pasi legjislatura e tij shtetërore të shtyhet në maj, ai ka të ngjarë të miratojë një strategji fushate të ngjashme me atë që e çoi në të gjitha 67 qarqet e Floridës përpara rizgjedhjes së tij në nëntor. Gjatë asaj kohe, theksojnë ata, ai rregullisht bënte paraqitje pa fjalime të përgatitura në restorante, bare dhe ngjarje sportive të shkollave të mesme.

Për shembull, kur DeSantis u takua me zyrtarët e zbatimit të ligjit të qytetit të Nju Jorkut muajin e kaluar, ai u ndal në një dyqan në Staten Island.

Një ndryshim kryesor midis DeSantis dhe Trump është se Trump ka mirëpritur mbulimin e shtypit të momenteve të tij të pashkruara.

Ndërsa Trump shpesh sulmon mediat në mitingjet e tij të zhurmshme, ai është gjithashtu një konsumator i zjarrtë i lajmeve dhe kërkon vëmendjen. DeSantis, nga ana tjetër, përdor një përbuzje të vazhdueshme për shtypin kryesor në publik dhe privat.

Është pothuajse e njëjta gjë me guvernatorët e tjerë republikanë dhe udhëheqësit e biznesit. DeSantis sheh pak nevojë në zhvillimin e marrëdhënieve me kolegët republikanë në shtetet e tjera, korporatat e mëdha ose mediat kryesore, përveç disa aleatëve në shtypin konservator.

Marrëdhëniet e guvernatorit të Floridës me mediat janë të tensionuara, kjo është më e pakta.

Ai planifikon rregullisht konferenca për shtyp, por shpesh i mban ato jashtë tregjeve kryesore mediatike me vetëm disa orë njoftim, duke e bërë praktikisht të pamundur për gazetarët që e njohin më mirë atë dhe politikat e tij të arrijnë në kohë për të bërë pyetje të vështira. Zakonisht, ai i grumbullon ngjarje të tilla me mbështetës.

Të enjten e shkuar, për shembull, ai organizoi një konferencë shtypi në një restorant një orë larg nga Tampa.

Ai mori vetëm një pjesë të vogël të pyetjeve, të cilat dukeshin të gjitha të dizajnuara që ai të nënvizonte pozicionet e tij. Një gazetar e pyeti atë për nevojën që foshnjat të marrin ‘vaksinën’, një term tallës që konservatorët përdorin për të përshkruar vaksinën e COVID-19.

Scott Jennings, një analist politik republikan, tha se përbuzja e DeSantis për median është thelbësore për markën e guvernatorit të Floridës. Dhe qasja e tij e kujdesshme mund të ndihmojë në projektimin e një operacioni më profesional në kontrast me stilin e lëvizjes së lirë të Trump.

Megjithatë, tha Jennings, qasja e DeSantis është ‘në thelb e rrezikshme’.

“Askush nuk e ka bërë kurrë më parë atë me të vërtetë,” tha ai.

“Por instinkti im është se republikanët do ta pëlqejnë atë.”

Hogan Gidley, një ish-ndihmës i Trumpit dhe veteran i politikës presidenciale, tha se është e rëndësishme që kandidatët presidencialë të përmirësojnë politikat dhe paraqitjet e tyre me momente të pashkruara në shtetet kyçe si Iowa, New Hampshire dhe Karolina e Jugut përpara një njoftimi zyrtar.

“Një pjesë e madhe e kësaj përfshin krijimin e lidhjeve personale me aktivistët, me drejtuesit e bazës, me zyrtarët e zgjedhur, të gjithë ata që do të jenë përgjegjës për trajtimin e nevojshëm për të fituar zgjedhjet paraprake në ato shtete,” tha Gidley.

“Kushdo që e injoron këtë e bën këtë me rrezikun e tij politik.”

 AP

MË TEPËR

Mix16 orë më herët

Së shpejti një version i ri i “The Office”

Një version australian i “The Office” është në prodhim, por këtë herë, në vend që të drejtohet nga Michael Scott,...

Mix16 orë më herët

“And Just Like That”, ikonikja Samantha Jones rikthehet në serial

CRAIG BLANKENHORN/WARNER BROS./COURTESY EVERETT COLLECTION Kim Cattrall, e njohur ndryshe si Samantha Jones është rikthyer në sezonin e dytë të...

Radar16 orë më herët

VIDEO/ Shfaqje skandaloze e Ramës në samit, përqafon dhe puth kryeministren Meloni

Kryeministri Edi Rama ka treguar edhe njëherë tjetër në sy të botës se nuk ka lidhje me seriozitetin dhe përgjegjësinë...

Mix16 orë më herët

Amber Heard flet për herë të parë publikisht që nga zhvendosja në Spanjë

Amber Heard duket e lumtur në komentet e saj të para publike që nga shpërngulja e saj në Spanjë. Ajo...

Mix23 orë më herët

E thonë ekspertët: Burrat nuk duhet të urinojnë në këmbë, ja disa rreziqe shëndetësore

Stili i urinimit mund të jetë një rrezik për shëndetin, sipas ekspertëve. Ndërsa gratë priren të ulen kur përdorin tualetin,...

Mix23 orë më herët

Emra Musliman për djem dhe kuptimi i tyre

Abdullah (ar) adhurues i ZotitAbdulatif (ar) adhurues i Zotit (ledhatues)Abdulaziz (ar) adhurues i Zotit FuqiploteAbdulbaki (ar) adhurues i Zotit te...

Mix23 orë më herët

Zbulohet e ardhmja e Zendaya dhe Tom Holland në ‘Spider-Man’

Filmi i katërt i Spider-Man do të jetë një hit. Çifti Tom Holland dhe Zendaya do të jenë sërish pjesë...

Radar23 orë më herët

Shantazhi i kryeministrit me çmimin e energjisë

Qëllimi i vërtetë i kryeministrit është të frikësojë qytetarët dhe më pas t’u shfaqet atyre si shpëtimtari që nuk rriti...

Mix23 orë më herët

Thuhet se dashi, luani, dhe peshorja nuk dinë të kursejnë

Është fundi i muajit dhe shumë prej jush ndoshta nuk i kanë gjërat edhe aq mirë me paratë, por sipas...

Mix24 orë më herët

Sa javë zgjat një shtatzani normale?

Kohëzgjatja e një shtatzanie normale mund të jetë nga 37 deri në 42 javë. Kështu që ju keni një interval kohe...

Facebook